MARKUŠOVCE: Areál kaštieľa ročne navštívi okolo 15.000 turistov

Letná turistická sezóna v obci Markušovce sa začala 1. mája a spadá do nej aj Noc múzeí a galérií. „Pokračovali sme teraz počas júna aktivitami pre deti, už 4. rok sme zorganizovali rozprávku v našom Kaštieli Markušovce, kde zapájame aj deti," vysvetľuje správkyňa kaštieľa Bernadeta Kiczková.

Počas hlavnej turistickej sezóny, hlavne v mesiacoch júl a august, tu organizujú tradičné nočné prehliadky expozícií klávesových hudobných nástrojov a nábytku. „Tie sú vždy spojené s krátkym koncertom v podaní mladých konzervatoristov alebo študentov hudobného zamerania. O toto je v súčasnosti veľký záujem, snažíme sa návštevníkom priblížiť témy, ktoré majú spojitosť s históriou obce i rodu Mariássyovcov," vysvetľuje Kiczková.
Ročne areál kaštieľa navštívi okolo 15.000 ľudí, sú to najmä rodiny z deťmi zo Slovenska. „Máme tu však turistov aj z okolitých krajín, chodia k nám aj anglicky hovoriaci turisti, občas máme i Austrálčanov a Američanov," doplnila Kiczková.
Markušovský kaštieľ postavil František Mariássy v roku 1643. Pôvodne renesančný kaštieľ bol neskôr v 18. storočí prestavaný v rokokovom štýle. V rokoch 1984–1994 sa uskutočnila jeho rozsiahla rekonštrukcia a vytvorili v ňom aj expozíciu historického nábytku. „Tá dokumentuje vývoj nábytku od obdobia renesancie až po 20. roky 20. storočia. Môžu tu návštevníci vidieť sólo kusy z rôznych štýlových období ako napr. renesancia, barok, rokoko atď., až po celé nábytkové zostavy 1. polovice 20. storočia," upozornila Kiczková.
Celá expozícia je doplnená aj o zbierky úžitkového umenia a umeleckej histórie. „Jedným z takých zaujímavých predmetov je aj ťažidlo na spisy, je to vlastne mumifikovaná ruka masového vraha," dodala Kiczková. Rodina Mariássyovcov mala v minulosti vo svojom erbe leva v modrom poli. Neskôr, keď sa zaslúžili v bojoch proti Turkom, sa obraz v erbe zmenil na sťatú hlavu Turka. Ten môžu návštevníci vidieť na mnohých exponátoch v zasadacej sieni v Kaštieli Markušovce.
Okrem kaštieľa sa v historickom centre obce Markušovce nachádza aj Letohrádok Dardanely, v ktorom je expozícia historických klávesových nástrojov. Sú tu tiež staré hospodárske budovy, ktoré Múzeum Spiša momentálne využíva ako depozitár, v budúcnosti by tu mohli vzniknúť ďalšie expozície. Neďaleko areálu kaštieľa je aj zrúcanina Markušovského hradu, ktorý momentálne nie je prístupný. „Je uzatvorený, možno sa bude obnovovať, to je ale v úvahách a plánoch rodiny Mariássyovcov, ktorá momentálne žije v Košiciach," dodala Kiczková.

aan ed

TASR

 
 
Nachádzaš sa tu: Home Najčítanejšie články + tipy na dovolenky Správy MARKUŠOVCE: Areál kaštieľa ročne navštívi okolo 15.000 turistov
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd