VYHRAJTE letenky s airberlin a magazínom CESTOVATEĽ

MARKUŠOVCE: Areál kaštieľa ročne navštívi okolo 15.000 turistov

Letná turistická sezóna v obci Markušovce sa začala 1. mája a spadá do nej aj Noc múzeí a galérií. „Pokračovali sme teraz počas júna aktivitami pre deti, už 4. rok sme zorganizovali rozprávku v našom Kaštieli Markušovce, kde zapájame aj deti," vysvetľuje správkyňa kaštieľa Bernadeta Kiczková.

Počas hlavnej turistickej sezóny, hlavne v mesiacoch júl a august, tu organizujú tradičné nočné prehliadky expozícií klávesových hudobných nástrojov a nábytku. „Tie sú vždy spojené s krátkym koncertom v podaní mladých konzervatoristov alebo študentov hudobného zamerania. O toto je v súčasnosti veľký záujem, snažíme sa návštevníkom priblížiť témy, ktoré majú spojitosť s históriou obce i rodu Mariássyovcov," vysvetľuje Kiczková.
Ročne areál kaštieľa navštívi okolo 15.000 ľudí, sú to najmä rodiny z deťmi zo Slovenska. „Máme tu však turistov aj z okolitých krajín, chodia k nám aj anglicky hovoriaci turisti, občas máme i Austrálčanov a Američanov," doplnila Kiczková.
Markušovský kaštieľ postavil František Mariássy v roku 1643. Pôvodne renesančný kaštieľ bol neskôr v 18. storočí prestavaný v rokokovom štýle. V rokoch 1984–1994 sa uskutočnila jeho rozsiahla rekonštrukcia a vytvorili v ňom aj expozíciu historického nábytku. „Tá dokumentuje vývoj nábytku od obdobia renesancie až po 20. roky 20. storočia. Môžu tu návštevníci vidieť sólo kusy z rôznych štýlových období ako napr. renesancia, barok, rokoko atď., až po celé nábytkové zostavy 1. polovice 20. storočia," upozornila Kiczková.
Celá expozícia je doplnená aj o zbierky úžitkového umenia a umeleckej histórie. „Jedným z takých zaujímavých predmetov je aj ťažidlo na spisy, je to vlastne mumifikovaná ruka masového vraha," dodala Kiczková. Rodina Mariássyovcov mala v minulosti vo svojom erbe leva v modrom poli. Neskôr, keď sa zaslúžili v bojoch proti Turkom, sa obraz v erbe zmenil na sťatú hlavu Turka. Ten môžu návštevníci vidieť na mnohých exponátoch v zasadacej sieni v Kaštieli Markušovce.
Okrem kaštieľa sa v historickom centre obce Markušovce nachádza aj Letohrádok Dardanely, v ktorom je expozícia historických klávesových nástrojov. Sú tu tiež staré hospodárske budovy, ktoré Múzeum Spiša momentálne využíva ako depozitár, v budúcnosti by tu mohli vzniknúť ďalšie expozície. Neďaleko areálu kaštieľa je aj zrúcanina Markušovského hradu, ktorý momentálne nie je prístupný. „Je uzatvorený, možno sa bude obnovovať, to je ale v úvahách a plánoch rodiny Mariássyovcov, ktorá momentálne žije v Košiciach," dodala Kiczková.

aan ed

TASR

Súťaž o najkrajšie mesto a obec Slovenska 2014

T.P.K. s.r.o.

Rádiovíkend

Rádiovíkend

Čo robiť cez víkend?

Milé podujatia a tipy na výlety prináša časopis CESTOVATEĽ a Slovenský rozhlas. Čítaj ďalej...

Životný štýl

Životný štýl

Témy presne pre vás!

 Zaujímavé a príjemné čítanie na voľný čas. Čítaj ďalej...

Super veci na cesty


Mini reproduktor Leitz Complete

Inšpirujte sa tipmi Cestovateľa.

Čítaj ďalej...

Na kolesách

Sample Image

Pohodlie na cestách podľa svojich predstáv.

Automobilové novinky, reportáže, cestopisy, rady. Čítaj ďalej...

 
 
TASR Združenie cestovného ruchu SRZväz hotelov a reštauráciíSACKAAICESHistorické hotely SlovenskaSlovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistikyLAVEXSlovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu
 

                   Obec Podhájska   DELUXTRADE   Recenzie hotelov    Snow Paradise   Holiday Info   megaubytovanie.sk Habakuky Cestovanie s portálom Walkers.sk Airport Sliač GASTEINER Galileo Compass Club
Nachádzaš sa tu: Home Obľúbené články Správy MARKUŠOVCE: Areál kaštieľa ročne navštívi okolo 15.000 turistov
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd