Liptov privíta majstrov vo vyrezávaní sôch

Jánska dolina sa už tento víkend zmení na drevené kráľovstvo. Vďaka zručnosti majstrov z troch krajín ožijú rozprávkové bytosti, ktoré budú skrášľovať jedno z najobľúbenejších turistických miest na Slovensku do konca októbra. Drevárske sympózium sa začne už v piatok 11. septembra a vyvrcholí atraktívnou súťažou v rýchlorezbe v nedeľu.

Zvuk motorových píl rozozvučí už v piatok celú Jánsku dolinu. Majstri svojho remesla z troch krajín (Slovenska, Poľska a Českej republiky) opäť raz ukážu, že nejde len o pracovný, ale aj o umelecký nástroj. „Po úspešnom prvom ročníku neoficiálnych majstrovstiev sme sa rozhodli v tomto podujatí pokračovať. Šiesti rezbári sa budú musieť popasovať s piatimi kubíkmi lipového dreva, ktorému svojou šikovnosťou vdýchnu život. Tohtoročná téma určite zaujme nielen milovníkov rozprávok, ale aj prírody. Rezbári totiž budú musieť z guľatiny vytvoriť rôzne svätojánske zvieratá," približuje hlavný program podujatia jeho organizátor Ján Strachan.

Okolie Jánskej koliby sa tak v priebehu troch dní zmení na rozprávkový les s včelou kráľovnou, netopierom a najväčšou svätojánskou muškou na svete. „Táto akcia v sebe spája výbornú zábavu s výdatnou porciou liptovských tradícií. Drevo je totiž prírodný materiál, ktorý sa v našom regióne používal ako stavebný materiál a domáci majstri z neho vyrábali aj drobné predmety každodennej potreby. Cieľom je preto návštevníkom ukázať prácu s týmto materiálom, bez ktorého si v minulosti žiadna domácnosť nevedela predstaviť život," vysvetľuje Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Sledovať rezbárov v akcii môžu návštevníci počas celého piatka aj soboty. Vrcholom podujatia však bude súťaž v rýchlorezbe, ktorá sa začne v nedeľu o 15:30 hodine. Úlohou sochárov bude za 40 minút vyrezať sochy na voľnú tému, ktoré sa následne vydražia. „Minulý rok sme takto získali 1 600 eur, ktoré putovali na vybavenie základnej školy v Liptovskom Jáne. Tento raz by sme radi pomohli jednému z našich priateľov, ktorý nešťastne ochrnul na letnej dovolenke," približuje charitatívny rozmer majstrovstiev Lucia Melnová manažérka strediska Jánska dolina.

Vlani sa na podujatí zúčastnilo vyše 800 zvedavcov, ktorých okrem kúziel s drevom prilákal aj bohatý sprievodný program. Inak to nebude ani teraz. Návštevníci sa môžu tešiť na tradičnú Liptovskú grilovačku, množstvo atrakcií a súťaží pre deti, vystúpenie ľudovej hudby bratov Zamiškovcov a skupiny Ščamba.

Organizátori by chceli v budúcnosti podujatie rozšíriť a na Liptov prilákať rezbárov aj z ďalších krajín. Keď už majstrovstvá, tak nech teda poriadne.

 
 
Nachádzaš sa tu: Home Najčítanejšie články + tipy na dovolenky Správy Liptov privíta majstrov vo vyrezávaní sôch
Our website is protected by DMC Firewall!