Európa

Írsko patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce krajiny Európy

Írsko je špecifická krajina, ktorú našinec nenavštevuje bežne. Chodia sem najmä dobrodruhovia, rybári či vášniví golfoví hráči.
Írsko je dosť drahé. A nie je ani ideálnou destináciou pre tých, ktorí na dovolenke radi leňošia. Tu musíte zažiť čo najviac, vidieť čo najviac a vychutnať si úplne iný svet. Rozlohou je Írsko porovnateľné so Slovenskom a patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce krajiny Európy. Napriek tomu nestratilo nič zo svojej, mýtmi opradenej a osobitej atmosféry. Írsko je vyhľadávané najmä vďaka nádhernej prírode, ale má aj zaujímavú históriu a kultúru.
Írska republika s hlavným mestom Dublin leží na ostrove, kde sa oddávna nachádzali keltské kráľovstvá. Po pár storočiach začala anglo-normanská expanzia, ktorá sa skončila totálnou porobou ostrova. Íri sa s ňou nikdy nezmierili, a už koncom 18. storočia sa začali stupňovať tendencie na odtrhnutie od Anglicka. Írsko je autonómne od roku 1921. Hneď po skončení prvej svetovej vojny sa na ostrove rozpútala krvavá občianska vojna, ktorej výsledkom bolo rozštiepenie ostrova na dve časti. Tak je to dodnes. V podstate sa potom nemožno čudovať, že Íri nemajú Angličanov práve v láske. Myslela som si, že tento pocit už ustúpil, ale nie. Je to stále v nich a asi aj dlho bude. Úradným jazykom je angličtina a írčina. Po anglicky hovoria bez výraznejšieho dialektu. Nemala som žiadne vážne problémy Írom porozumieť.
Obyvatelia Írska sa môžu pochváliť najvyššou vzdelanostnou úrovňou medzi po anglicky hovoriacimi krajinami. Sú milí, priateľskí, pohostinní a veľmi zhovorčiví, najmä keď vytušia, že nie ste z Írska. V Írsku žije veľa mladých ľudí, ktorí sa radi zabávajú a popíjajú, najmä írske pivo. Majú tu veľa mladých rodičov. Nečakajú kým prekročia tridsiatku, aby si založili rodinu, tak ako vo väčšine európskych krajín. Zakladajú si rodiny v osemnástich či devätnástich.
Kvalita írskeho školstva, otvorenosť k cudzincom a priateľská povaha láka sem mnohých študentov zo zahraničia.
Írskej prírode treba prísť na chuť
Ostrov je viac-menej rovinatý, s nadmorskými výškami 30-40 m n. m., členený rašeliniskami, jazerami a pomalými riekami. Po okrajoch ostrova sa tiahnu pohoria dosahujúce výšku 600-800 metrov. Carrauntoohill v pohorí Kerry je najvyšším bodom krajiny a dosahuje výšku 1041 m. Vďaka rovinám je Írsko veterné a vlhké. V zime tu nesneží a v lete zase neútočia horúčavy. Írska príroda má množstvo scenérií. Od vidieckych prímorských mestečiek až po divoké skalnaté zrázy. Zelená, riedko osídlená írska krajina, hlboké lesy i zalesnené stráne, lákajú vďaka miernemu podnebiu na výlety celý rok. Po krajine sú vyznačené turistické i cykloturistické trasy. Vedú zvyčajne popri farmách, kde sa možno zastaviť na jedlo alebo ubytovať. Táto krajina je na výlety priam stvorená. Veľmi populárne sú plavby na hausbótoch – špeciálnych lodiach, po írskych riekach, spojené s pozorovaním prírody a rybárčením. Krajina plná riek a jazier je pre rybárov rajom. Turisti sa radi plavia po najdlhšej írskej rieke Shannon, ktorá má 220 km. Počas plavby obdivujú zámky, kostoly, hrobky, ale aj najväčšie kláštorné miesto v Írsku zo 6. storočia. Obľúbený je i kanál rieky Erne, vďaka čistej prírode, množstvu vtáčích rezervácií a rýb. Mimoriadne atraktívne sú vysoké útesy na východnom pobreží, ktoré strmo padajú do vĺn Atlantického oceánu. Nepreženiem to, ak napíšem, že výhľady z nich vám vyrazia dych. Najznámejšie sú Cliffs of Moher. Trajekty prevážajú turistov aj na okolité írske ostrovčeky, ktoré sú veľmi obľúbeným výletným miesto. Tunajšia vetrom ošľahaná príroda je nenapodobiteľná. Ak sem prídete v lete alebo na jeseň, kedy až tak často neprší, budete nadšení jej výnimočnosťou. Roviny a zelené rozsiahle lúky priam napovedajú, že Írsko musí byť krajinou golfu. Ihriská sú všade. V turistických kanceláriách vás zahrnú informáciami o výborných kluboch a kurzoch, v ktorých vám pomôžu vylepšiť si golfový handicap. V Írsku hrá golf asi každý. Samozrejme, keď som pri športe, nesmiem zabudnúť ani na rugby, hurling či preteky chrtov. To sa Írom páči.
Kultúra má keltské korene
Nielen príroda je v Írsku lákadlom. Kultúrne bohatstvo je rovnako atraktívne. Írsko bolo v európskej kultúre raného stredoveku dôležitým centrom kresťanskej vzdelanosti. Do náboženskej literatúry často vstupuje aj keltská mytológia. Vznikali povesti, hrdinská epika, prírodná lyrika. Poangličtenie krajiny viedlo k vytlačeniu literárnej írčiny a novodobí spisovatelia píšu zvyčajne po anglicky, hoci vychádzajú z írskych tradícií. K najväčším svetovým tvorcom patria írski spisovatelia, nositelia Nobelovej ceny za literatúru, William Buttler Yeats, George Bernard Shaw, Samuel Beckett alebo Seamus Heaney. Dublinským rodákom je Jonathan Swift, autor svetoznámej rozprávky Gulliverove cesty. Známymi predstaviteľmi írskej literatúry 20. storočia sú James Joyce, Elisabeth Bowenová či dramatik Sean O'Casey . Keltské tradície sa prejavujú aj v írskej hudbe. Obľúbené je tu divadlo. Vrcholom sezóny je októbrový divadelný festival v Dubline. Po krajine je roztrúsených veľa múzeí s rôznymi zbierkami. Keď navštívite krásne írske zámky, parky, galérie či múzeá, pochopíte, čím boli inšpirovaní svetoznámi írski umelci. Pamiatky, ktoré tu možno objaviť, majú často aj vyše 2000 rokov. A Íri sa o ne vedia starať. Navštívila som dedinku Bunratty, čo je vlastne starodávny zámok a skanzen pozostávajúci z rozkošných domčekov, v ktorých vám predvedú, ako sa tu kedysi žilo. Zámok mierne strašidelný s úzkymi chodbami, pre tú správnu atmosféru. Všetko vsadené v nádhernej zelenej prírode. Ideálny zážitok dopĺňajú pasúce sa jelene a pri jazierkach vodné mlyny. V starodávnej krčmičke som vypila írske pivo a hneď vo vedľajšom dome mi pani ukázala, ako sa kedysi pripravoval jablkový koláč. V podstate veľmi jednoduchý skanzen, akurát obalený v atraktívnom obale. Nesmel chýbať, ako takmer všade, suvenírový obchod, s predraženými írskymi suvenírmi.
Čaro írskych miest
Ak chcete objavovať Írsko autom musíte mať medzinárodný vodičský preukaz alebo preukaz nového formátu. Okrem toho je potrebný technický preukaz, zelená karta a označenie SK na karosérii auta. Ak si auto požičiate od známeho, je potrebné mať pri sebe aj notársky overené potvrdenie plnej moci od majiteľa. Požičanie auta v požičovni nie je lacnou záležitosťou a ak si budete chcieť požičať auto od niekoho známeho, ten nebude nadšený. Poistka nie je na auto, ale na šoféra. Jazdí sa vľavo, na čo by som si ja nedokázala zvyknúť a radšej som cestovala autobusom. Autobusy jazdia predovšetkým medzi veľkými mestami. Cestovné je tu dosť drahé. Národná letecká spoločnosť spája metropolu Dublin s mestami Cork, Shannon, Galway, Knock, Sligo, Carrickfinn a Kerry. Írske mestá sú špecifické tým, že tu nenájdete mrakodrapy, ďalej tým, že každé má špecifické čaro. Reštaurácie, bistrá, galérie, pamätihodnosti a široká ponuka obchodov, je v každom z nich. Ako žena si neodpustím spomenúť niečo o nakupovaní. Ceny oblečenia a obuvi sú nielenže porovnateľné s našimi, ale často aj nižšie. A výber väčší a zaujímavejší.
Začať musím s mestom Dublin. Je hlavným mestom Írskej republiky a má 1,5 milióna obyvateľov. Je predelené riekou Liffey. Keďže je to veľké a živé mesto, je tu aj veľa mladých ľudí. Dublin je vstupnou bránou do tajomného Írska a centrom európskej kultúry. Pozoruhodné gregoriánske domy s čarovnými terasami, divadlá, galérie, exotické reštaurácie, bary, diskotéky, kluby , značkové a starožitné obchody a samozrejme nezabudnuteľná írska hudba. Zmes starého a nového, veci, ktoré sú protikladmi a pritom spolu perfektne ladia. Dublin je známy silnou akademickou tradíciou, najmä v oblasti anglického jazyka a literatúry. Trinity College Library vlastní Keltskú knihu z 8. storočia a najbohatšiu zbierku starých rukopisov v Írsku. Objekt Trinity College je asi najznámejšou budovou v Dubline. Postavili ju za vlády kráľovnej Alžbety I. Dublin je ideálnym miestom na štúdium angličtiny, zábavu a oddych. Práve do Dublinu chodia študovať aj mnohí Slováci.
Dublin nazývajú aj „publin“, kvôli obrovskému množstvu pubov. Tie k tomuto mestu patria. Ulice lemované stromami, bulváre, ale aj veľké námestia. To je Dublin, mesto známe nízkou kriminalitou. Je aj známym nákupným miestom s najrôznejšími svetovými značkami. Dublin má 4 rieky, 2 kanály a more. No a samozrejme, všade je zeleň. Ani v Dubline samozrejme nemôže chýbať golfové ihrisko. No vlastne v meste a jeho okolí je ich až tridsať.
V najstarších dobách tu stálo keltské sídlisko. Po tom, ako bolo vyhlásené za kráľovské mesto, stalo sa centrom obchodu, remesiel, kultúry a spoločenského a politického života. Z čias, keď bolo mesto ovládané Normanmi, sa zachoval hrad z 13. storočia. Okrem dvoch významných veží - Record Tower a Birmingham Tower, má aj cenné múzeum zbraní. Ďalšou zaujímavosťou mesta je katedrála Krista s pôsobivými interiermi od významných sochárskych majstrov. Medzi ďalšie dublinské cirkevné stavby patrí aj katedrála sv. Patrika - hlavná protestantská stavba v Dubline, s osemdesiat metrov vysokou vežou a hrobmi šľachticov z Corku. Okrem nich je tu pochovaný aj dublinský rodák Jonathan Swift. Krásny zámok Leinster House slúžil ako predloha na stavbu Bieleho domu. Pre milovníkov umenia je príťažlivá Národná galéria, v ktorej sú vystavené diela od takých majstrov, ako Tizian, Rubens a Fra Angelico. Neďaleko stojí Múzeum moderného umenia. Medzi ďalšie pamätihodnosti patrí budova Starého parlamentu, kostol St. Michan´s Church, a sídlo Írskej kráľovskej akadémie – Academy Museum. Oddychuje sa vo Phoenixe, jednom z najväčších mestských parkoch na svete. Práve v Dubline sídli aj Veľvyslanectvo Slovenskej republiky.
Mesto Cork je druhé najväčšie a jeho história siaha až do 6. storočia. Domčeky na brehu mora, biely maják a rušné centrum. V Corku sa oplatí vidieť najmä katedrálu Panny Márie, mestské domy z 18. storočia na obilnom trhu, ale aj kostol Haman Chapel zo začiatku 20. storočia. Na počesť úlohy, ktoré hralo mesto v boji za nezávislosť, dostalo prezývku rebelské mesto. Gastronomické, kultúrne a športové centrum Írska Cork v posledných rokoch zažilo ekonomický rozvoj vďaka početným multinacionálnym firmám, ktoré sa tu rozhodli otvoriť svoje pobočky. Univerzita každoročne otvorí nové fakulty a katedry a vo veľkom počte priťahuje množstvo študentov z celej Európy. To podporilo aj umelecký a kultúrny život a preto bol Cork pomenovaný Európskym mestom kultúry pre rok 2005. Menšia rozloha mesta v porovnaní z Dublinom mu zaručuje lepšiu kvalitu života. Nestrávite dlhé hodiny v dopravných prostriedkoch, len aby ste si vybavili bežnú vec. No a ceny sú tu o čosi nižšie než v hlavnom meste. Nočný život v Corku nie je o nič menej rušný ako v Dubline. Stovky pubov, diskoték, divadlá a nočné kluby uspokoja každý vkus. Cork každý víkend priťahuje tisíce návštevníkov z ostatných írskych okresov. Okres Cork je najväčší okres v krajine a jeho prírodné krásy sú úchvatné. Zaujímavý je aj Cobh, historický prístav na pobreží Atlantického oceánu známy tým, že bol jedným z nástupných bodov na začiatku nešťastnej cesty Titanicu. Neďaleko Corku leží Limerick. V Limericku žije veľa Slovákov. Dokonca, úplnou náhodou mi práve jeden doniesol objednané pivo. Mesto bolo založené v dobe bronzovej a je plné krásnych pamiatok. Protestantská katedrála, v ktorej sa nachádzajú bohato zdobený oltár, náhrobky významných predstaviteľov mesta a chórové lavice, a na každom kroku je skromný, ale pekný kostol. Hrad kráľa Johna z 12. storočia sa zase týči severne od rieky Abbey. Mesto má aj múzeum a galériu. V okolí Limericku je niekoľko hradov, hrobiek, zrúcanín a kostolov. Ako vlastne v okolí všetkých miest. Aj keď nemôžem spomenúť všetky zaujímavé mestá, určite spomeniem to, ktoré sami Íri považujú za jedno z najkrajších a najrýchlejšie sa rozvíjajúcich. Galway – mesto s modernými štvrťami, dobre sa rozvíjajúcim obchodom a kvalitnými službami. Mesto, kde objavíte maličké reštaurácie, ale aj veľké nákupné centrá. Mesto s malebnými uličkami a farebnými domami „nalepenými“ jeden na druhom, s výhľadom na šíry oceán. V tomto meste som navštivila aj dvojposchodové akvárium a obzrela si, ako sa žije na dne oceánu. Niektorých rýb sa môžete dokonca aj dotknúť. Neďaleko Galway sa ponúka nádherný výhľad na drsné útesy. Medzi ďalšie výnimočné mestá Írska patrí Shannon, Kilkenny, Killarney či Waterford.

Írsko má vyspelé poľnohospodárstvo. Na jedálnych lístkoch je veľa domáceho bravčového a jahňacieho mäsa, kuraciny, slanina, mliečne výrobky, ryby, a na pobreží špičkové dary mora. Jednotlivé regióny majú vlastné špeciality. Svetoznámym alkoholickým nápojom je írska whisky. Od škótskej sa líši tým, že jú destilujú tri razy. Aj keď nemám whisky veľmi rada, samozrejme som si pohárik dala, ako aj pohár írskeho čierneho piva Guinness. A čo si nosia z Írska turisti? V každom prípade všetko so znakmi Írska, vrátane írskej whisky a piva. Potom ručne štrikované vlnené svetre, čiapky, s vplyvom keltských tradícií. Ďalej ručne robené šperky, porcelán, no a samozrejme čokoládu, okrem už spomínanej írskej whisky.

V Írsku sa mýty miešajú so súčasnosťou a rušné mestá s tichým vidiekom. S priateľskými Írmi si vypijete Guinness a možno aj zatancujete írske tance. A vyspíte sa tu fantasticky. Neviem, či to bolo vlhkým vzduchom alebo tým, že som sa celé dni túlala, ale spala som tu, „ako zabitá“.

 
 
Nachádzaš sa tu: Home Reportáže zo sveta aj zo Slovenska Európa Írsko Írsko patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce krajiny Európy
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd