Európa

Pelješac a Korčula - turistický sprievodca

Ako dve nerozlučné dvojičky vyčnievajú polostrov Pelješac s ostrovom Korčula na juhu chorvátskej pevniny, smerom na západ do Jadranského mora.
Sú časťou horskej vápencovej Dinárskej sústavy, ktorá bola v dávnych dobách porušená tektonickými zlomami rovnobežnými s pobrežím. Tým sa časť pevniny ponorila – ostali len zvyšky okolitých ostrovov a dlhý švík Pelješaca, z ktorého sa piesčitými nánosmi stal polostrov.

Názov: polostrov Pelješac a ostrov Korčula, chorvátsky – poluotok Pelješac i otok Korčula, taliansky – penisola di Sabbioncello e Isola di Curzola; Korčula po grécky – Korkyra Melaina, staronemecky Insel Kurzel.
Rozloha: Pelješac – 348 km2 (uvádza sa aj 358 km2), Korčula – 279 km2.
Obyvateľstvo: Pelješac – 8300, Korčula – 16 180 (2005), Chorváti tvoria 97 %, Juhoslovania 1,6 %, Srbi 1 %, zvyšok iné národnosti.
Náboženstvo: rímski katolíci 92 %, srbskí ortodoxní 1,5 %, iní 0,5 %, bez vyznania 6 %.
Úradný jazyk: chorvátčina (hrvatski).
Správne členenie: Pelješac tvoria 4 obce (općine) v poňatí rajónov – Ston, Janjina, Trpanj a Orebić, spolu s 32 osadami (selo), Korčula má 3 obce – opčina Korčula, Blato a Vela Luka, s 13 osadami.
Sídlo správy: obidve územia patria do Dubrovnícko-neretvianskej župy (Dubrovačko-neretvanska županija), ktorej metropolou je Dubrovník – 43 800 obyv. (2005).
Oficiálna mena v Chorvátsku: kuna (HRK) = 100 líp (lipa), 1 EUR = 7,35 HRK, 1 USD = 5,53 HRK (k 15.1.2009).
MPZ automobilov: HR
Športová skratka: CRO
Národná web-doména: .hr

Prírodné pomery a podnebie

Polostrov Pelješac sa rozprestiera v južnej Dalmácii medzi Neretvianskym a Mljetským, resp. Pelješackým kanálom, ktoré ho z juhu oddeľujú od ostrovov Mljet a Korčula. Pelješac sa ťahá od 1450 m úzkej Stonskej šije (Stonska prevlaka) na juhovýchode, ktorou je spojený s pevninou, smerom k mysu Lovište (Rt Lovište) na severozápade. Polostrov je dlhý 65 km a široký 3 až 7 km. Pomerne vysoké vápencové hrebene sa tiahnú celým Pelješacom, len v strede sa rozprestierajú úrodné polia, známe najlepšími chorvátskymi odrodami viniča. Najvyšším kopcom je Sveti Ilija (961 m n. m.), ktorý nazývajú aj Zmijsko brdo (Zmijí vrch).


Ostrov Korčula sa rovnako ako Pelješac ťahá v smere východ-západ od neďalekej pevniny. Dlhý je takmer 47 km, priemerná šírka sa pohybuje od 5,3 do 7,8 km, pobrežná línia dosahuje 191 km a od Pelješaca ho v najužšom mieste oddeľuje iba 1270 m úzky Pelješacký kanál. Ostrov je dosť členitý, s množstvom zálivov, zátok a polostrovov, najmä na južnom pobreží, ktoré je miestami strmé, až s 30 m vysokými skaliskami. Pred severným vetrom je najlepšie chránená práve najväčšia zátoka Vela Luka na západe ostrova. Severné pobrežie je pomerne nízke, ľahko prístupné a má niekoľko prírodných prístavov – Korčula, Račišće, Prigradica. Pozdĺž celého ostrova sa tiahnú vápencové hrebene s najvyšším kopcom Klupca (568 m n. m.), na západe okolo mestečka Blato sa rozprestiera úrodná rovina.
Rastlinstvo patrí k stredomorskej oblasti s typickou vždyzelenou vegetáciou – všadeprítomné sú borovica halepská, borovica čierna dalmátska, pínia a cyprus, ktorého najväčší les v Chorvátsku rastie pri Orebići. Vo vnútrozemí sú rozšírené spoločenstvá macchií s borievkami, vresom, rozmarínom, vavrínom a inými tvrdolistými druhmi. Krasové polia a svahy mnohých kopcov sa využívajú na pestovanie olív, viniča a južného ovocia (granátové jablká, citrusy, figy, mandle). Rovnako živočíšstvo sa vyznačuje bohatstvom druhov – zvláštnosťou je šakal zlatý alebo mungo, dovezený z Indie na obmedzenie jedovatých vreteníc. Žije tu aj muflón, divá sviňa, jazvec, bažant, suchozemské korytnačky. Morskú faunu reprezentuje asi 380 druhov rýb, väčšina patrí k tzv. modrým rybám (plava riba) – najmä sardinky, tuniaky, makrely a palamidy, žraloky sú skôr vzácnosťou. Z chránených území je v oblasti najvýznamnejší Národný park Mljet na rovnomennom ostrove (www.np-mljet.hr).


Pelješac s Korčulou majú stredomorskú klímu s dlhým, suchým a teplým letom, zima je mierna a bohatá na vlahu. Severné a severovýchodné brehy sú vystavené chladným vetrom z vnútrozemia – tzv. bórou (bura), preto je táto časť chladnejšia a suchšia ako západné a južné pobrežie, kde sa naopak priaznivo prejavujú účinky teplejšieho a vlhšieho vetra jugo. Práve toto pobrežie Pelješaca a Korčuly je najpríjemnejšie a patrí medzi vyhľadávané turistické oblasti s priemernou teplotou – január okolo 9,5 °C, júl 26,5 °C (voda 25 °C) a priemernými ročnými zrážkami 1100 mm. Teplota vzduchu je relatívne vysoká počas celého roka a množstvo slnečných hodín predstavuje na niektorých miestach vyše 2500, čo značí o veľkom počte slnečných dní.

Historický prehľad

Pelješac a Korčula boli osídlené už v mladšej dobe kamennej (neolite), ako to dokumentujú nálezy v niektorých jaskyniach – najstaršie sú kamenné nože z ostrova Badija. V 2. tisícročí pred Kr. Pelješac osídlili Ilýri z kmeňa Plereja, ktorí tu založili mnohé osady, Korčulu najprv kolonizovali v 6. stor. pred Kr. Gréci (prvá osada Vela Luka), pod názvom Korkyra Melaina (t. j. čierna, podľa tmavých lesov pínií), neskôr Rimania ako Corcyra Nigra. Od 1. stor. n. l. bolo celé územie Dalmácie súčasťou Rímskej ríše ako provincia Illyricum, neskôr pod názvom Dalmatia. Po rozpade rímskeho impéria pripadlo územie najprv k Západorímskej ríši a od 5. stor. vzrastá vplyv Byzancie, kedy sem začiatkom 7. stor. začali prenikať kmene južných Slovanov, ktorí si okolo ústia Neretvy a na priľahlých ostrovoch zakladajú vlastné Neretvianske kniežatstvo. Ale v r. 1000 obsadil dalmátske mestá a ostrovy benátsky dóža Pietro II. Orseolo, takže pripadli pod Benátsku republiku.
V 13. stor. sa Pelješac s Korčulou stali súčasťou Srbskej ríše. Po r. 1300 sa Korčula stáva majetkom Dubrovníckej (tzv. Raguzskej) republiky a v r. 1333 kupuje Dubrovník od srbského cára Dušana a bosniackeho grófa Stjepana Kotromanića aj polostrov Pelješac. Dubrovnícka nadvláda trvala s prestávkami až do r. 1808, ale medzi r. 1420-1797 pripadli Pelješac s Korčulou opäť Benátkam. Od r. 1808 do 1815 oblasť Dalmácie okupovali francúzske vojská pod hlavičkou Napoleonovej Ilýrie. Rozhodnutím Viedenského kongresu v r. 1815 Dalmáciu s teritóriom Dubrovníckej republiky pripojili k Rakúsko-Uhorsku a v rámci habsburskej monarchie zostala pod jej vládou až do rozpadu v r. 1918. Odvtedy Pelješac a Korčula zdieľajú spoločný osud s celým Dubrovníckym krajom.

Turistika a cestovný ruch

Dalmácia a jej stovky ostrovov či ostrovčekov sa považuje za najkrajšiu prírodnú oblasť Jadranu. Mnohí návštevníci tvrdia, že je dokonca najkrajšou prímorskou oblasťou na svete. A to pre úžasnú harmóniu prírodných krás, dávnej histórie, svojráznej kultúry a výtvorov ľudských rúk. Príroda tu bola naozaj veľmi štedrá – členité pobrežie s kúzelnými zátokami jagajúcimi sa drobnými kamienkami a hrubším pieskom, malebné siluety menších i väčších ostrovov, hradba hôr vyrastajúcich priamo z pobrežia nad pokojnými letoviskami, stredomorská vegetácia zastúpená najmä zeleňou borovíc. Zmes dopĺňa bohatstvo architektonických pamiatok a skvostov tunajších miest a mestečiek, z ktorých niektoré sú zapísané dokonca v zozname UNESCO (Šibenik, Trogir, Split, Dubrovník).
Na juhu Dalmácie, ktorej súčasťou je aj Pelješac s Korčulou, nastal rozvoj turizmu už koncom 19. storočia. Prvé verejné kúpalisko bolo zriadené v meste Korčula v r. 1904 a prvý turistický prospekt o ostrove Korčula vytlačili vo Viedni, r. 1914. V 60. rokoch sa začína rozvoj moderného turizmu – stavajú sa hotely, zriaďujú kempingy a iné turistické objekty. Dnes sú zvlášť významné „zdravotné“ dovolenkové pobyty, vďaka príjemnému podnebiu, priehľadnému moru, čistému vzduchu a liečivému bahnu, napr. na niektorých miestach Korčuly. Obidve jadranské destinácie predstavujú jedinečné spojenie prekrásnej prírody, tisícročných tradícií i dávnych kultúr s moderným cestovným ruchom. Nespočetné krásne pláže, zátoky, staré mestá, luxusné hotely, dovolenkové domy, vinohrady a storočné olivovníky, vábia sem tisícky turistov z celého sveta. Pelješac, známy ako „polostrov kapitánov“, preslávili aj moreplavci, je tiež domovinou najlepších chorvátskych červených vín Dingač a Postup, s vysokým obsahom alkoholu (14-15 %).


I T I N E R Á R

OPTIMÁLNY TRANZIT: 1.) zo Slovenska je do južnej Dalmácie v letnej sezóne najrýchlejším spôsobom dopravy lietadlo charterovými letmi viacerých CK, alebo priamou linkou – napr. Sky Europe lieta z Bratislavy do Dubrovníka (vzdialeného od Stonu na Pelješaci 70 km) – od 13. 6. do 19. 9. 2009 vždy v SO a UT o 14.30 hod., späť v UT a SO o 16.25, let trvá 1 hod. 25 min., cena jednej cesty je od 59 €;
INFO: na stránke www.skyeurope.com/sk/ sú uvedené aj lety Bratislava – Split (vzdialený od trajektu Ploče-Trpanj na Pelješac 140 km, od Stonu 195 km);
– z Viedne lietajú do Dubrovníka a Splitu aj Austrian Airlines spolu s Tyrolean Airways (www.aua.com/sk/svk – v slovenčine), a chorvátske Croatia Airlines (www.croatiaairlines.cz – v češtine).
2.) vlastným vozidlom, resp. autobusom možno použiť trasu:
a) z Bratislavy cez Rakúsko a Slovinsko (Viedeň – Graz – Maribor – Záhreb), potom novou diaľnicou smer Split – Šestanovac a ďalej na juh pôvodnou Jadranskou magistrálou (diaľnica do Ploče je rozostavaná). Trasa do Ploče je dlhá 870 km, do Stonu 925 km – trvá asi 14 - 15 hod. 30 min.;
b) z Banskej Bystrice a Košíc cez Maďarsko (Budapešť – Székesfehérvár – Nagykanizsa) do Záhrebu, odtiaľ na juh rovnakou trasou – do Ploče 980 km z BB za 16 hod. 30 min. (z KE 1060 km za 17 hod. 40 min.), do Stonu o 55 km ďalej;
– obľúbeným spojom automobilistov na západné pobrežie Pelješaca (do Orebića a na letoviská západne od neho), s ďalším prístupom na Korčulu, je trajekt Ploče – Trpanj, plavba trvá 80 minút. Na Korčulu premáva ďalší trajekt Orebić – Korčula-Dominče za 15 min. (ušetrí sa tak dlhá, aj keď pekná, ale vzhľadom na terén nie príliš rýchla cesta do Stonu a po Pelješackej transverzále do Orebića).
– diaľničné poplatky pre osobné autá bez prívesu (v r. 2008): Rakúsko – nálepka na 10 dní = 7,70 EUR, na 2 mesiace = 22,20 EUR, Maďarsko – platba na čerp. staniciach, cez internet alebo SMS = 2550 HUF na 10 dní, 4200 HUF na 1 mesiac, Slovinsko – polročná nálepka (vinjeta) = 35 EUR, Chorvátsko – úsek A-2 Macelj-Trakošćan (hranica od Slovinska) - Záhreb = 39 HRK, A-1 Záhreb - Split - Šestanovac = 171 HRK, resp. A-4 Goričan (od Maďarska) - Záhreb = 36 HRK; poplatky možno uhradiť aj v eurách.
INFO: aktuálne poplatky za diaľnice v Slovinsku – www.dars.si, v Chorvátsku – tzv. cestarina, poskytnú Chorvátske diaľnice (Hrvatske autoceste - www.hac.hr), prípadne www.chorvatsko.cz/moto/index.html

A. Pelješac:
STON (Veliki Ston) – mestečko s 580 obyv. na úzkej šiji, ktorá spája polostrov Pelješac s pevninou. Počas rímskej éry sa nazývalo Stagnum, v r. 877 sa spomína Stonské biskupstvo – najstaršie v celom Chorvátsku, v r. 1333 tu začali stavať nové významné mesto vtedajšej Dubrovníckej republiky. V r. 1996 postihlo stredoveký Veliki Ston zemetrasenie, ktoré poškodilo alebo zničilo románske kostoly a gotické paláce. Zaujímavosti: hradby „Stonske zidine“ (tzv. európsky čínsky múr) – mohutný 5,5 km dlhý pevnostný systém so 40 vežami a 7 baštami (dnes zachovaných 20 veží), budovaný od r. 1359 do 16. stor. okolo mesta Veliki Ston a jeho prístavu Mali Ston, súčasťou sú tri pevnosti – Tvrdjava Veliki Kaštio, Podzvizd a Koruna. Saliny – ťažba soli bola významná už za Rimanov, v stredoveku mali vyše 400 km2, ani dnes nie je ťažba zanedbateľná. Rektorský palác (Knežev dvor) – sídlo dubrovníckeho miestodržiteľa v úprave z 19. stor., renesančný biskupský palác (Biskupska palača), františkánsky kláštor (Franjevački samostan) s Kostolom sv. Mikuláša (Sveti Nikola) z r. 1323, na kopci predrománsky Kostolík sv. Michala (Sveti Mihajlo) z 11. stor. so vzácnymi dobovými freskami a niekoľko patricijských palácov a domov – väčšinou zo 14.-16. stor., ktoré boli obnovené po zemetrasení v r. 1996. Mali Ston – malé prístavné mestečko je spojené s Velikim Stonom hradbami ťahajúcimi sa cez vyvýšeninu Podzvizd (224 m) s pevnosťou, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a soľné polia. Mali Ston je známy pevnosťou Koruna, chovom ustríc a sláviek, ktoré sa podávajú ako špecialita v miestnych reštauráciách. Okolie: Prapratno – jedna z najkrajších kamienkovo-piesčitých pláží Dubrovníckej riviéry, 4 km južne od Stonu, s ubytovaním v kempe, premáva trajekt na ostrov Mljet (Sobra); Brijesta – dedinka so štrkovou plážou v nádhernej zátoke asi 22 km západne od Stonu, s krásnou pobrežnou scenériou na okolité ostrovčeky. INFO: www.ston.hr

JANJINA – najväčšia vnútrozemská obec s 330 obyv., pod kopcom Gradina (244 m), vzdialená 29 km od Stonu, leží v najužšom mieste polostrova (šírka 4 km), uprostred viníc a olivových sadov, podľa nálezov ilýrskych hrobov a grécko-ilýrskych mincí bola osídlená už v staroveku. Počas vlády Benátok od r. 1465 sem prichádzali šľachtické rody, po ktorých ostali štýlové domy. Zaujímavosti: Kostol sv. Blažeja (Sveti Vlaho) z r. 1767 a Kostol sv. Štefana (Sveti Stjepan) uvádzaný už v dokumentoch z r. 1222. Okolie: Drače – rybárska osada s malým prístavom, 2 km na SV od Janjiny, leží v krásnej teplej zátoke s 13 ostrovčekmi, žije z pestovania viniča, výroby olivového oleja, chovu ustríc a rybolovu; možnosti kúpania sú na štrkovej pláži. Sreser – malá rybárska osada 3 km na SV od Janjiny, má zaujímavý Kostol Mala Gospa s maľbami neznámych majstrov, pekná je štrková pláž s čistým morom a ostrovček Gospin Škoj s krížom (dá sa naň preplávať). Žuljana – malý prístav v pokojnej zátoke na JV od Janjiny, má jednu z najdlhších a najkrajších pláží Jadranu (piesok a drobné kamienky), potápačské centrum k vraku nemeckého torpédového člnu „S 57“ a farský Kostol sv. Martina z 13. stor., patróna obce (11. novembra býva tradičná ochutnávka miestneho vína). INFO: www.janjina.croatia1.com, www.janjina.hr, www.tzjanjina.hr
TRSTENIK – obec leží na protiľahlom brehu širokej zátoky oproti Žuljane, pod vysokými vrchmi s hustou zeleňou, asi 35 km od Stonu. Bol postavený ako prístav na vývoz vína, ktoré sem dopravovali muly zo svahov kopca Kučina (pestuje sa odroda Dingač). Zaujímavosti: Kostol sv. Antona Paduánskeho (Sveti Ante Padova) z r. 1700, Porače – kopec nad Trstenikom s jaskyňou s pravekými nálezmi. Pekné kamienkové pláže s borovicami sú v obci a okolitých zátokách. Ubytovanie je v privátnych vilkách a apartmánoch, pred ktorými sú umiestnené betónové kúpaliská. V lete premáva z Trstenika trajekt do Polače na ostrov Mljet. Okolie: Potomje – osada 5 km západne je známa pestovaním viniča, výrobou najlepšieho tmavočerveného ťažkého vína Dingač, jeho ochutnávkou vo vínnych pivniciach, tiež malým kamenným kostolíkom s tromi zvonmi, tunelom „Dingač“ cez pohorie k strmým južným svahom nad morom, pôvabnými plážami a ubytovaním v apartmánových domoch. Kuna (Kuna Pelješka) – malá vnútrozemská osada na SZ od Trstenika sa spomína už v 14. stor., je tu Kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 16. stor. a františkánsky kláštor s pozoruhodným Kostolom Delorita z r. 1681 s novorenesančnou zvonicou. Smerom k pobrežiu, do malebnej rybárskej osady Crkvice, vedie cez hory strmá kľukatá cesta s nádhernými výhľadmi, postavená ešte Napoleonovou armádou.

TRPANJ – najvýznamnejšie letovisko severného pobrežia Pelješaca, rybárske a vinárske mestečko (870 obyv.), tiež dôležitý trajektový prístav z pevninskej Ploče, leží na brehu Neretvianskeho kanála, 55 km od Stonu. Mesto sa prvýkrát spomína v 12. stor. ako Trepen, odvodené zrejme od latinského „drepanon“ (kosák, podľa tvaru zátoky). Zaujímavosti: zvyšky stredovekého opevneného hradu Gradina (asi z byzantskej éry) na kopci nad prístavom, pozostatky mozaiky z rímskej vily na cintoríne, neorománsky Kostol sv. Petra a Pavla z r. 1902 ozdobený kamennými oknami z pôvodného kostola zo 16. stor., Kostol Panny Márie Karmenskej (Gospa od Karmena) zo 17. stor. s renesančným oltárom s erbom rodiny Gundulić, Kostol sv. Roka zo 17. stor. stojí na najvyššom trpanjskom pahorku (krásny výhľad), na konci obce je kaplnka z r. 1865 s dreveným barokovým oltárom a na ostrovčeku v prístave stojí socha Matky Božej „Hviezdy mora“ (Kip Gospe Zvijezde Mora) – ochrankyne obce. Pláže: väčšinou sú štrkové s čistým priezračným morom a bezprostrednou zeleňou borovíc; Plaža Pozora – plytká štrková pláž pri hoteli Faraon je vhodná aj pre deti, podobná je Luka v krásnej rovnomennej zátoke pri východnom vstupe do obce; Belečica – pláž sa nachádza asi 1 km západne od Trpanja, na konci cesty lemovanej vilami; Plaža Divna – 10 km smerom na obec Duba sa nachádza piesčito-štrková pláž tiež vhodná pre deti, s kempingom a plážovým barom; Duba (Duba Pelješka) – malá rybárska osada pod najvyšším pelješackým vrchom Sveti Ilija (961 m), 13 km západne od Trpanja, s krásnou dlhou štrkovou plážou v prístave a apartmánmi; Plaža Jezero – lagúna 1 km od osady Duba má nádhernú pieskovo-kamienkovú pláž zvýraznenú ústím malého potoka do mora (pláž je prístupná len člnkom od mora). Mnoho iných zákutí je vhodných aj pre nudizmus. Ubytovanie v hoteli Faraon, v kempoch Vrila, Luka, Divna a na súkromí vo vilkách. INFO: www.tzo-trpanj.hr, www.trpanj.com

OREBIĆ – obľúbené letovisko (4165 obyv.) a trajektový prístav na protiľahlú Korčulu (Dominće), leží na JZ polostrova Pelješac, 60 km od Stonu, v chránenej polohe na južnom úpätí vrchu Sveti Ilija, čo podmieňuje bohatú vegetáciu (palmy, cyprusy, pínie, figy, mandle, citrusy, vinič a porasty macchie). Do 16. stor. sa nazýval Trstenica, bol významným prístavom moreplavby, dnešný názov dostal podľa námorníckej kapitánskej rodiny Orebićovcov, ktorá tu v r. 1586 postavila pevnosť. Zaujímavosti: domy námorných kapitánov z 19. stor. s výraznými architektonickými rysmi, v meste dodnes žijú údajní potomkovia Marka Pola (rodina Polo). Múzeum moreplavby (Pomorski muzej) dokumentuje obdobie rozkvetu mesta. Asi 2 km západne stojí na kopci s nádherným výhľadom na 800-3000 m široký Pelješacký kanál, Korčulu a 15 ostrovčekov, goticko-renesančný františkánsky kláštor s Kostolom Panny Márie Anjelskej (Gospa od Andjela) z r. 1470 – po stáročia bol najdôležitejšou svätyňou miestnych námorníkov, v kláštore je múzeum s modelmi lodí, v kostole sú vystavené dary a predmety námorníkov zo svojich plavieb, na cintoríne stoja krásne hrobky námorných kapitánov. Nad kláštorom vysoko vo svahu stojí barokový mariánsky Kostol „Gospa od Karmena“ pri obrovských prastarých cyprusoch a skupine antických sarkofágov. Pláže: Letovisko má krásne piesčité, štrkové a skalnaté pláže zatienené píniami, tiež predsunuté ostrovčeky vhodné pre nudistov. Západne od prístaviska trajektov sa nachádza turistický areál s hotelmi (napr. Bellevue, Orsan, Grand Hotel Orebić Paloma) a apartmánmi priamo pri kamienkovej pláži, k dispozícii je škola surfingu, požičovňa bicyklov a člnov. Perna – 3 km západne sa nachádza kamienková pláž s hotelovou osadou Zamošće. Trstenica – zátoka východne od centra Orebića s peknou piesčitou plážou a niekoľkými štrkovými plážami, s hotelovou výstavbou. Mokalo – 4 km východne leží na skalnatom pobreží v subtropickej zeleni krásny rezort Adriatic s apart-hotelom, kempingom a potápačskou školou k neďalekému 120 m dlhému vraku lode (www.adriatic-mikulic.hr). INFO: www.tz-orebic.com, www.orebic.hr, www.orebic-htp.hr

KUČIŠTE – rybárska obec, 6 km západne od Orebića, je známa barokovým Kostolom sv. Trojice (Sveto Trojstvo) z r. 1752, terasovito stavanými kamennými kapitánskymi domami so schodiskami a ohradami; pravidelné južné vetry jugo tu spolu so susednou prístavnou obcou Viganj vytvárajú najlepšie podmienky windsurfingu v celom Chorvátsku, na kamienkovej pláži sú k dispozícii školy windsurfingu. Západne, pri opustenej osade Nakovana, objavili jaskyňu Spilja Nakovana s tromi komorami a falickým stalagmitom (v tvare mužského údu), ktorá v 4. stor. pred Kr. slúžila Ilýrom ako kultové a rituálne miesto (nálezy sú uložené v Archeologickom múzeu v Dubrovníku). Okolie: Viganj (www.viganj.net) – malý prístav 2 km západne od Kučišťa, s dlhou námorníckou tradíciou, množstvom kamenných kapitánskych domov a bývalým barokovým dominikánskym kláštorom s priľahlým mariánskym Kostolom „Gospa od Rozarije“, ktorý uchováva obraz slávnej námornej bitky pri Lepante v r. 1571, tiež gotickú drevenú plastiku Panny Márie a Ježiša z 15. stor.; kamienková pláž pri myse Sveti Liberan je vhodná pre windsurfing. Rozsiahly podmorský prieskum pri myse sv. Jána (Punta sv. Ivana) dokladuje vzácnu keramiku zo stroskotanej lode v 1.-2. stor. n.l. INFO: www.crosurf.com, www.nakovana.hr

LOVIŠTE – malé prístavné mestečko na západnom cípe Pelješaca, leží 16 km od Orebića v krásnej zátoke Luka. Je najmladším mestom celého polostrova, založeným v polovici 19. stor. osadníkmi z Bogomolje z ostrova Hvar. Predtým tu boli jedinými usadlíkmi ľudia udržujúci varovné ohne pred stroskotaním lodí na neďalekom najzápadnejšom skalnatom myse Rt Lovište, kde dnes stojí maják. Lovište je navštevované aj pre svoju peknú kamienkovú pláž (ubytovanie vo vilkách a kempe) a kulinárske špeciality z darov mora (hlavonožce, langusty) v miestnych reštauráciách. INFO: www.loviste.info

B. Korčula:
KORČULA (grad) – metropola rovnomenného ostrova, prístav a obľúbené letovisko s 3200 obyv., postavené na malom oválnom polostrove. Pre pitoresknú polohu, stredoveké námestie, paláce a kostoly, sa nazýva „malý Dubrovník“. Podľa povesti mesto založil Anténór, ktorý ušiel z Tróje, ale preukázateľne tu bola grécka osada v 4. stor. pred Kr. Zaujímavosti: Staré mesto – leží na vyvýšenine, s ulicami usporiadanými do tvaru rybej kostry, obklopené hradbami zo 14.-16. stor. (zachovala sa časť a 4 nárožné bašty), vstup do mesta je cez Pevninskú bránu (Kopnena vrata) vstavanú do mohutnej veže Veliki Revelin z 15. stor. a Morskú bránu (Morska vrata). Katedrála sv. Marka (Sveti Marko) – rímskokatolícky goticko-renesančný trojloďový chrám stavaný od r. 1420 takmer sto rokov, s oltárnym obrazom sv. Marka so sv. Bartolomejom a sv. Hieronymom od Tintoretta, biskupský palác s bohatou tzv. Opátskou klenotnicou (Opatska riznica), františkánsky kláštor z 15. stor., cenný Kostolík sv. Petra (Crkva Sveti Petar) – najstarší na Korčule zo 14. stor., radnica (Gradska vijećnica) zo 16. stor. so stĺpovými arkádami, údajný rodný dom Marka Pola (Kuča Marka Pola) – slávneho cestovateľa (žil 1254-1324) v malej postrannej uličke pri katedrále, renesančný palác Gabrielis zo 16. stor. s Mestským múzeom (Gradski muzej) – exponáty od dôb Ilýrov po lodiarske tradície, palác Arneri z 15. stor. stavaný v neskorogotickom štýle, Kostol Všetkých svätých (Svi Sveti) so vzácnou zbierkou ikon. Pevnosť sv. Blažeja (aj Fort Wellington) – postavená Angličanmi počas napoleonských vojen v r. 1813. Kaplnka sv. Antona Pustovníka (Sveti Antun Pustinjak) z 15. stor. – stojí na kopci Glavica neďaleko Korčuly, s výhľadom na okolie mesta, prístupná je po 102 schodoch lemovaných cyprusmi. Moreška a Kumpanija – stredoveké rytierske hry so 400 - ročnou tradíciou, ktoré pripomínajú pirátske prepadnutie v r. 1571, sa konajú každý rok 27. júla (tanec s mečmi v pestrých kostýmoch). Okolie: Badija – ostrov pred prístavnou zátokou s bývalým františkánskym kláštorom z prelomu 15.-16. stor. (dnes hotel) a možnosťou kúpania, aj pre nudistov. Žrnovo – mestečko 4 km na západ je zaujímavé starými kamennými domami, neďaleko na skalnej vyvýšenine stojí župný Kostol sv. Martina zo 14. stor., 2 km na severe v zátoke Žrnovska Banja sú pri kamienkovej pláži, obľúbenej surfistami, moderne zariadené penzióny a kempy. Postrani – v osade na svahu kopca stojí Kostol sv. Roka, na námestí pred ním, so starými stromami „koštili“, sa koná tradičná šermiarska hra Moštra. Tri Žala (Tri kamienkové pláže) – zátoka medzi Žrnovskou Banjou a mestečkom Račišće, 5 km od Korčuly, je rajom pre windsurfing. Račišće – mestečko na severnom pobreží, 12 km západne od Korčuly, je prístupné asfaltkou pozdĺž pobrežia okolo krásnych zátok s nádhernými plážami, kempingmi a dovolenkovými domami. Pupnat – mestečko 13 km západne od Korčuly, má dva staré kamenné kostolíky a niekoľko kaplniek v okolí, na južnom brehu je pekná priezračná pláž Pupnatska luka s lesom borovíc. Prístup: trajekty Orebić-Dominče (15 min.), Drvenik-Korčula (2 hod.), Dubrovník-Korčula (3 hod. 30 min.), Hvar-Korčula (3 hod.). INFO: www.korcula.hr, www.korcula.net, www.ikorcula.net

LUMBARDA – prímorské letovisko, 7 km na JV od Korčuly, je známe prírodnými piesčitými plážami, keďže celý východný cíp ostrova pokrýva piesčitá pôda, vhodná pre pestovanie viniča (výroba zlatožltého vína Grk). Centrum osady (1220 obyv.) sa rozkladá okolo zátoky Prvi žal s rybárskymi člnmi a jachtami, v okolí sa nachádzajú plytké zátoky Bilin žal, Vela Pržina a Tatinja s krásnymi piesčitými plážami, ubytovaním v menších hoteloch, penziónoch, kempoch a v súkromí. Zaujímavosti: v obci sa nachádzajú krásne opevnené letné sídla korčulských patricijov z obdobia gotiky a renesancie (Nobilo, Milina, Kršinić a iné), tiež stredoveký Kostol Sveti Petar. Na kopci vo Veloj Glavici stojí trojloďový župný Kostol sv. Roka a obklopený vinohradmi sa vyníma Kostol sv. Kríža z r. 1774. Na neďalekom pahorku Koludrt našli najstaršiu písomnú pamiatku na chorvátskom pobreží – do kameňa vytesaný grécky nápis zo 4. stor. pred Kr. (tzv. pséfizma) a vázy z hrobov, ktoré sú uložené v mestskom múzeu. INFO: www.lumbarda.hr, www.korcula-info.com, www.hotel-lumbarda.com
ČARA – stará vinárska osada, 24 km západne od Korčuly, bola vybudovaná na južnom svahu kopca s úrodnými vinohradmi, kde sa vyrába zvláštny druh hroznového vína Pošip. Zaujímavosti: vínne pivnice s možnosťou zakúpenia a ochutnávky tunajšieho vína, župný Kostol sv. Petra z 15. stor. so zvonicou, pred ním rastie niekoľko sto rokov starý cyprus. Uprostred vinohradov stojí Kostol Panny Márie z Cisárskeho poľa (Gospa Čarskog polja) zo 14. stor. s neskorogotickými alabastrovými reliéfmi anglického pôvodu (Nottinghamská dielňa) z 15. stor., ktoré údajne vyplavilo more v neďalekej zátoke Čavića luka, ale existuje aj legenda o ich zázračnom pôvode – kostol je hlavným pútnickým miestom Korčuly, na sviatok sv. Jakova (25. júla) sa konajú procesie a veľká slávnosť. Okolie: Zavaltica – osada na brehu morskej zátoky, 2 km južne od Čary, s niekoľkými krásnymi plážami – napr. Žitna plaža sa nachádza v susednej zátoke asi 300 m od stredu obce. Ubytovanie poskytujú súkromné penzióny a komfortné apartmány.

SMOKVICA – vnútrozemská obec s 1000 obyv., 28 km od Korčuly, leží na južnom svahu kopca pri rozsiahlych vinohradoch. Zaujímavosti: Kostol Očistenia Panny Márie (Crkva Gospina očišćenja) – veľký novorománsky chrám vybudovaný v r. 1920 na mieste staršieho kostola, v okolí je tiež niekoľko ranostredovekých kostolíkov. Okolie: Brna – 4 km smerom na juh je zátoka s osadou, porastená borovicami, s hotelom Feral, novými penziónmi a domami pre dovolenku, v susednej piesčitej zátoke Istruga je športovo-rekreačné centrum s tenisovými kurtmi, plážovým volejbalom, rybími reštauráciami a liečivým bahnom proti reumatizmu, pozdĺž pobrežia smerom na západ sa nachádza turistický apartmánový komplex Prišćapac s krásnymi kamienkovými plážami a ďalej popri zátokách sú osady Prižba a Gršćica, tiež s kamienkovými plážami, hotelmi, penziónmi a domami v borovicovom lese – celá oblasť je známa vinohradmi a vínom Pošip a Rukatac. INFO: www.brna.hr, www.posip.hr

BLATO – mestečko s 3680 obyv., 40 km od mesta Korčula, sa rozprestiera v tvare amfiteátra na niekoľkých kopčekoch okolo údolia. V minulosti bolo najväčším a najzámožnejším mestom ostrova – svedčia o tom staré paláce (napr. letné sídlo Kaštel Arneri v strede mesta), zaujímavé je mestské múzeum alebo kostoly (napr. Všetkých svätých zo 14. stor.). Celým mestom sa ťahá 2 km dlhá lipová aleja Zlinja, miestnou atrakciou pre turistov sú vínne pivnice a ukážky šabľového tanca – mačevalačka Kumpanija, konaného 28. apríla na deň sv. Vincentíny (Sveta Vincenca-mučenica), patrónky mesta. Obci Blato patrí aj 4 km vzdialené letovisko Prigradica na severnom brehu Korčuly so štrkovými a skalnatými plážami, hotelom, niekoľkými penziónmi, s mnohými starobylými kamennými domami, obklopené starými vinohradmi a olivovými hájmi. INFO: www.blato-croatia.com, www.blato.hr

VELA LUKA – prímorské letovisko a najväčšie mesto ostrova (4800 obyv.), 47 km od Korčuly, resp. 7 km od Blata, leží na západnom brehu Korčuly v závere hlbokého, vyše 9 km dlhého zálivu. Zaujímavosti: v zátoke Kale na konci prístavu vyvierajú minerálne pramene (liečba reumatických chorôb), kúpeľné centrum „Kalos“ (www.hotel.hr/kalos/) poskytuje masáže pravými morskými hubami, okolo prístavu sú kaviarne, taverny, bistrá a niekoľko hotelov. Kostol sv. Jozefa (Sveti Josip) – novobarokový župný (farský) kostol z r. 1848 v strede obce, vedľa stojí krásna studňa s pitnou vodou z r. 1930, ďalej Kaplnka sv. Vincenta (Sveti Vicenz) z r. 1589, Kultúrne centrum – nachádza sa v barokovom letnom sídle „Kaštel“ s cennou zbierkou z neďalekého neolitického náleziska Vela spila (www.vela-spila.hr) a rímskych artefaktov z okolia, pozdĺž zálivu je niekoľko pekných kamienkových pláží. Okolie: Ošjak – neďaleký zalesnený ostrovček s chránenou flórou (prístupný člnkom), rovnako vzdialenejší ostrov Proizd s neporušenou prírodou a majákom. Prístup: trajekty z Hvaru (1 hod. 30 min.), zo Splitu (3 hod.), z ostrova Lastovo (1 hod. 15 min.). INFO: www.tzvelaluka.hr, www.velaluka.hr, www.velaluka.info, www.apartments-vela-luka.com


U ž i t o č n é i n f o r m á c i e

Podmienky vstupu: Slovenskí občania môžu do Chorvátska cestovať na dobu 90 dní bez víz, s platným cestovným pasom alebo OP. Do pasu rodičov môžu byť zapísané deti do 5 rokov. Staršie deti do 18 rokov potrebujú vlastný cestovný pas – od 1.1. 2008 musí mať však plnoletý občan, ktorý sprevádza pri ceste maloletého, písomný, notársky overený súhlas jeho oboch rodičov (prípadne zákonného zástupcu). Takýto doklad môže overiť aj Veľvyslanectvo Chorvátska v SR. Preklad do chorvátčiny sa nevyžaduje. Originál alebo overená kópia takéhoto dokladu sa predkladá hraničnej kontrole pri vstupe (alebo tranzite) do krajiny, ktorá ho označí pečiatkou a vráti sprevádzajúcej osobe. Formulár na súhlas zákonného zástupcu so vstupom maloletých detí na územie Chorvátska a iné podrobnejšie informácie sú na www.mzv.sk v časti Cestovanie, Konzulárne informácie, Všetky informácie – Cestovanie detí do Chorvátska, alebo v „Karte štátov – Chorvátsko“ na rovnakej webovej adrese. Chorvátska hraničná polícia pri vstupe do krajiny požaduje aj preukázanie finančných prostriedkov 100 EUR na osobu a deň pobytu, ak cestuje návštevník s CK alebo si uhradil hotelové ubytovanie, stačí preukázať 50 EUR, resp. potvrdenie z banky, cestovný šek, alebo medzinárodne platné kreditné karty, ktorými jednoznačne preukáže svoje finančné zabezpečenie.

Zastupiteľské úrady: Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky, Mišíkova 21, 811 06 Bratislava – tel.: 02-5443 3647, 5443 3657, fax: 5443 5365, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Veleposlanstvo Slovačke Republike, Prilaz Gjure Deželića br. 10, HR-10000 Zagreb, Hrvatska – tel.: +385-1-487 7070, 71, 73, mobil: +385-(0)98-278 182 (pohotovostná služba), fax: 487 7078, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.zagreb.mfa.sk
Honorárny konzulát SR, Kralja Zvonimira 14/XI, HR-21000 Split, Hrvatska – tel.: +385-21-315108, fax: 315109, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Dôležité kontakty: polícia (Policija) – 92, požiarnici (Vatrogasci) – 93, rýchla zdravotná pomoc (Hitna pomoć) – 94, všeobecné info – 981, info o tel. č. – 988 (miestnych), 902 (medzinárodných), záchranná a pátracia služba na mori – 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74, cestná pomoc – 987, Chorvátsky autoklub Záhreb (Hrvatski auto klub - HAK) – +385-1-4554 433, 4640 800, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.hak.hr; turistický info servis – 062 999 999, 098 342 107, info o počasí a situácii na cestách – 060 520 520, letisko Dubrovník-Ćilipi – +385-20-773444, 773 377, 773100, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.airport-dubrovnik.hr; nemocnica Dubrovník – +385-20-431777-79.

Dopravné možnosti: Pri ceste vozidlom stačí národný vodičský preukaz, technický preukaz a Zelená karta. Jazdí sa vpravo, povinné sú bezpečnostné pásy, autosedačka pre deti do 5 rokov, zakázané je telefonovať z mobilu počas jazdy (s výnimkou „hands-free“), nulová hranica alkoholu v krvi, povinnosť svietiť aj vo dne po celý rok. Najvyššia povolená rýchlosť – obec 50 km/h, mimo obce 90 km/h, cesta pre motorové vozidlá 110 km/h, diaľnica (autocesta) 130 km/h, autobusy a osobné vozidlá s obytným prívesom alebo člnom 80 km/h. Informácie o PHM – www.ina.hr alebo www.hak.hr.
Telekomunikácie: telefonická predvoľba Chorvátska je +385, Záhreb +385-1, Split a Makarská +385-21, Dubrovník, Pelješac a Korčula +385-20; mobilná sieť používa roaming.
Turistické úrady: Hrvatska turistička zajednica (HTZ), Iblerov trg 10/IV, HR-10000 Zagreb, Hrvatska – tel.: +385-1-4699 333, 4699 300, fax: 4557 827, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.croatia.hr
Chorvátske turistické združenie, Trenčianska 5, 821 09 Bratislava – tel.: 02-5556 2054, 5541 5415, fax: 5542 2619, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., http://sk.croatia.hr/ (zastúpenie HTZ v SR)
Turistička zajednica Dubrovačko-neretvanske županije, Cvijete Zuzorić 1/1, HR-20000 Dubrovnik, Hrvatska – tel.: +385-20-324999, fax: 324224, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.visitdubrovnik.hr
Turistička zajednica općine Ston, Pelješki put 1, HR-20230 Ston – tel./fax: +385-20-754452, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.ston.hr
Turistička zajednica općine Orebić, Trg Mimbeli bb, HR-20250 Orebić – tel.: +385-20-713718, fax: 714001, mobil: +385-102 7280, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.tz-orebic.com
Turistička zajednica općine Trpanj, Žalo 7, HR-20240 Trpanj – tel.: +385-20-743433, fax: 743920, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.tzo-trpanj.hr
Turistička zajednica grada Korčule, Obala Dr. Franja Tudjmana, HR-20260 Korčula – tel.: +385-20-715867, fax: 715866, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.korcula.net
Turistička zajednica općine Vela Luka, Ul. 41 broj 11, HR-20270 Vela Luka – tel./fax: +385-20-813619, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.tzvelaluka.hr
Internet: www.croatia.hr; Pelješac – www.dalmatien-tourist.eu, www.peljesac.info, www.peljesactravel.com, Korčula – www.korcula.net, www.ikorculainfo.com, www.korculainfo.com, www.korcula-info.com, www.mediterano.hr, www.korcula.ca
– v slovenčine a češtine: http://sk.croatia.hr/ (zastúpenie HTZ v SR), www.chorvatsko.cz, www.adriatic.hr, www.ubytovanivchorvatsku.cz, www.croatiaairlines.cz (let. linky z Viedne a Prahy), www.jadrolinija.cz (trajekty); Pelješac – www.dalmatien-tourist.eu/cz/, Korčula – www.ikorculainfo.com/cz/

(Zmena údajov vyhradená)

 
 
Nachádzaš sa tu: Home Reportáže zo sveta aj zo Slovenska Európa Chorvátsko Pelješac a Korčula - turistický sprievodca
Our website is protected by DMC Firewall!