Slovensko

Ide sa do Bojníc !

Bojnice sú perfektným miestom pre rodinnú dovolenku alebo výlet. Aj ja s rodinou tu každý rok strávim niekoľko dní. Najväčším lákadlom a dôvodom, pre ktorý sem prichádzame, je zoologická záhrada. Môj syn ju miluje a pri každom zvierati výska od nadšenia. Kačky, lemúre, medvede, terárium s plazmi, zábavné opice, slony, prasiatko, ktoré sa prechádza po detskom ihrisku, koníky, zebry, šelmy... ťažko povedať, čo je najlákavejšie. Naposledy sme tu strávili pol dňa. Naobedovali sme sa v reštaurácii, zahrali sa na detskom ihrisku a pokračovali ďalej.

ZOO nie je jediný dôvod, pre ktorý Bojnice vyhľadávame. Tunajší zámok je prekrásny, ako z rozprávky o princeznách a rytieroch. Pozoruhodná je aj vyše 700-ročná lipa pred zámkom.

Spestrením výletu je určite vystúpenie sokoliarov, ktoré prebieha asi 50 metrov od zámku, v prírodnom amfiteátri. Predvádzajú výcvik dravcov, predstavenia v dobovom oblečení i šermiarske súboje. Diváci si môžu niektorých operencov zobrať na ruku a odfotiť sa s nimi. Je to silný zážitok a nikdy si ho nenecháme ujsť. Môj synček bol nadšený, keď mu naposledy výr skalný letel tesne ponad hlavou. V nočných hodinách tu v lete predvádzajú ohňovú šou. Aj z tohto dôvodu chodíme do Bojníc na viac dní, aby sme zažili aj nočnú atmosféru a stihli si vychutnať všetky atrakcie tohto milého mesta.

Návštevníci si môžu vybrať z pestrého výberu služieb. Na každom kroku stojí hotel, penzión, reštaurácia, obchod so suvenírmi, s kvetmi, s potravinami, kaviareň, zmrzlináreň a aj kino. Letné terasy lákajú zábavkami pre deti, živou hudbou či premietaním filmov. Stačí si vybrať. Aj pre toto mám Bojnice rada. Ubytovanie si zabezpečujem vždy vopred, lebo v letných mesiacoch býva mesto plné turistov, ale inak sa nechávam rozmaznávať tunajšou pestrou ponukou. Aspoň raz si určite doprajem kebab, ktorý tu robia fantastický a tiež obed v reštaurácii s detským ihriskom a trampolínou v areáli jedného z hotelov. Tento rok sa plánujeme s manželom odfotiť v dobovom oblečení a previezť sa na koči ťahanom koňmi. Aj to sa v Bojniciach dá.

Kto dovolenkuje v Bojniciach, mal by zájsť na termálne kúpalisko Čajka. Teplá voda v bazénoch zabezpečí príjemný pobyt na kúpalisku aj v menej teplom dni. Je tu bazén detský, plavecký, nechýba tobogan ani detské ihrisko. Je tu aj možnosť zahrať si volejbal, stolný tenis, posedieť si na terase alebo len tak leňošiť na lehátku a obdivovať bojnický zámok. V tomto smere sú moje informácie dokonca trochu nepresné, lebo počas tejto sezóny už nájdeme kúpalisko v novom šate. Neďaleko Bojníc, v Prievidzi, je ešte jedno príjemné letné kúpalisko.

Počas horúcich letných dní je perfektným miestom na odpočinok areál Bojnických kúpeľov s romantickým a tichým parkom. Ani tu nechýba detské ihrisko, obchody so suvenírmi, s oblečením, cukráreň, reštaurácia... Aj v kúpeľoch je viacero možností ubytovania a vychutnania si liečivej vody. Okrem toho sa tu konajú koncerty, folklórne vystúpenia a tanečné zábavy.

Počas prechádzky Bojnicami odporúčam zájsť aj do múzea praveku – Prepoštskej jaskyne. Pod zemou sa našli pracovné nástroje pravekých ľudí, kosti mamuta, nosorožca, jaskynného leva a iných zvierat. Je to veľmi zaujímavé miesto, ktoré približuje minulý svet našej generácii. Jaskyňou vraj pretekal teplý prameň, ktorý ju vyhrieval. Zvyknú sa tu konať zaujímavé podujatia. Počas Veľkej Noci sú pre deti pripravené tvorivé dielne. Od apríla do septembra sa budú konať nočné prehliadky pri svetle horiacich fakieľ. Zaľúbené páriky si zase môžu dopriať piknik vo dvojici v praveku.

V Mineralogickom a baníckom múzeu Jakuba Drevennáka je vystavená expozícia minerálov, drahých kameňov a baníctva.

Nielen deti, ale aj dospelých poteší možnosť skúsiť si ako je v bani v Hornonitrianskom banskom skanzene.

Pod Bojnicami sa rozprestiera športové letisko, na ktorom si návštevníci môžu vyskúšať lety na motorových lietadlách, a tak mať možnosť vidieť prírodné i historické skvosty z vtáčej perspektívy, alebo si skočiť s padákom.

Na svoje si tu prídu aj golfisti, aj pre nich už vyrástli možnosti zábavy a oddychu.

Neďalekú Prievidzu mám tiež rada. Je to moderné, živé mesto s dlhou históriou vsadené do malebnej prírody. Mestské privilégiá dostalo v roku 1330. Nachádza sa tu významná kultúrna pamiatka - barokový kostol a kláštor piaristov z druhej polovice 17. storočia. V centre sa dá dobre najesť v kvalitných reštauráciách, nakúpiť v obchodoch, ktoré lemujú pešiu zónu a v noci zase zabaviť na diskotéke. Neďaleko Prievidze sa rozprestiera Vodný svet Sebedražie. Je to prírodný areál oddychu, vhodný na relaxáciu, ale aj na množstvo športových aktivít. Oslovuje najmä rodiny s deťmi. Môžete tu chytať ryby, užiť si atmosféru pirátskej lode alebo si zahrať minigolf.

Úžasné okolie Prievidze a Bojníc, priehrada v Nitrianskom Rudne a prekrásna horská príroda s množstvom zveriny poskytujú skvelé podmienky pre rybolov, poľovníctvo, zimné športy, turistiku a cykloturistiku. Nechýba samozrejme ani príležitosť zaplávať si v prírodnej vode. Sú tu i skaly vhodné na skalolezectvo. Hájska skala v Ráztočne, Lehotské skaly pri Novej Lehote, Bralová skala na Remate, Malý a Veľký Kric v Handlovej.

AM

Článok bol pripravený v spolupráci s mestom Bojnice.

www.bojnice.sk

 

Bojnický zámok je očarujúci vo dne i v noci

Bojnický zámok patrí medzi najkrajšie pamiatky navštevované domácimi i zahraničnými turistami. Romantická podoba zámku, vzácne zbierkové predmety v interiéri, príjemná prechádzka po zámockom parku alebo osvieženie v chladnej jaskyni, lákajú mnohých, ktorí sa opätovne nechali očariť rozprávkovou atmosférou.

Zámok, ktorý je súčasťou Slovenského národného múzea, ročne privíta takmer 200-tisíc návštevníkov. Najviac ich priláka v lete, kedy ponúka denné prehliadky pre dospelých, ale aj špeciálne prehliadky pre deti. Denne o 11.00 h majú malí návštevníci možnosť prejsť sa po múzeu v spoločnosti pána Bartolomeja, ktorý im predstaví život v zámku v minulosti. Na príbehu malej slečny Agnes Turzovej spoločne s deťmi porovnáva život v období renesancie a v súčasnosti. O 13.00 h je pripravená Hra na minulosť. Počas tejto prehliadky slúžka Betka pomocou starých zabudnutých kufríkov odhaľuje s deťmi minulosť a spoznáva bývalých majiteľov zámku. Tí, ktorí sa boja letných horúčav, môžu navštíviť zámok aj v chladnejších večerných hodinách. Nočné prehliadky sú v letnej (júlovej a augustovej) ponuke každý piatok a sobotu o 21.00 h.

História zámku

Bojnický zámok patrí k najstarším pamiatkam na Slovensku. Prvá písomná zmienka o dominante hornonitrianskeho kraja je z roku 1113 v listine zoborského opátstva. Málokto by veril, že dnes majestátny zámok bol kedysi dreveným hradom. Postupne v priebehu 13. storočia ho príslušníci rodu Poznanovcov prebudovali na kamenné sídlo. Koncom 13. storočia sa Bojníc zmocnil uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky a hrad mu patril do roku 1321. Po Matúšovi Čákovi sa na hrade v 14. a 15. storočí vystriedali ako majitelia ďalšie šľachtické rody. V roku 1489 ho kráľ Matej Korvín spolu s panstvom daroval svojmu nemanželskému synovi Jánovi Korvínovi, ale po smrti kráľa Mateja sa hradu zmocnili Zápoľského vojská a obývali ho až do roku 1526.V roku 1527 daroval kráľ Ferdinand I. hrad Thurzovcom. Tí prestavali pôvodne gotický hrad na pohodlné renesančné sídlo. Po vymretí rodu Thurzovcov (v roku 1636) získal hrad mocný rod Pálfiovcov. V Bojniciach znovu zavládol stavebný ruch a hrad dostal barokovú podobu. Stavebná aktivita utíchla koncom 17. storočia. Obnovil ju až posledný šľachtický majiteľ – gróf Ján František Pálfi, ktorý sa rozhodol hrad prebudovať na romantický zámok podľa vzoru francúzskych hradov z údolia rieky Loiry, avignonkého pápežského paláca a renesančnej talianskej architektúry. Táto posledná neogotická prestavba trvala 22 rokov. Po smrti grófa Pálfiho vypukli spory o dedičstvo. V roku 1939 zámok a pozemky k nemu patriace kúpila firma Baťa. Po vojne, na základe Benešových dekrétov pripadol jej majetok štátu.

O múzeu

Myšlienkou zriadiť v Bojnickom zámku múzeum sa zaoberal už jeho posledný majiteľ, gróf Ján František Pálfi. Vo svojom testamente z roku 1907 vyslovil želanie, aby boli jeho sídla, medzi nimi aj zámok v Bojniciach, sprístupnené pre verejnosť. Umelecké diela mali zostať na pôvodných miestach a prehliadka mala byť umožnená všetkým záujemcom. Zámok je sídlom múzea od roku 1950. V tomto roku si pripomenie 60. výročie jeho vzniku. Súčasťou Slovenského národného múzea sa stalo 1. júla 1988, pričom v rokoch 1992 – 1996 pôsobilo ako samostatný subjekt. Múzeum je zamerané na zhromažďovanie, ochranu a prezentáciu neoslohov na území Slovenska, výtvarných diel starého umenia a umeleckých remesiel. V súčasnosti spravuje 5834 ks zbierkových predmetov. Medzi najcennejšie patrí tzv. Bojnický oltár od Narda di Cione či veľký gobelín „Jozef a jeho bratia”, ktorý bol utkaný v Bruseli začiatkom 17. storočia.

SNM-Múzeum Bojnice je známe svojimi netradičnými aktivitami. Najznámejšou z nich je Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý sa koná každý rok na prelome apríla a mája. Ďalšie akcie prebiehajú počas celého roka – Valentínsky víkend, Veľkonočné prechádzky zámkom, Rozprávkový zámok, Rytierske dni či Vianoce na zámku a iné.

Zaujímavosti

Zámok Bojnice zaradili na turistickom fóre http://www.offtoeurope.com/ v zozname najkrajších európskych hradov a zámkov medzi TOP 25.

V roku 2011 privíta zámok už trinásť miliónteho návštevníka.

Súčasťou zámku je aj prírodná travertínová jaskyňa s priemerom 22 m a výškou 6 m, 26 metrov pod úrovňou 4. nádvoria. Obyvatelia hradu určite dávno vedeli o existencii jaskyne, ktorá im slúžila ako úkryt a zároveň zásobáreň vody. Znovu ju však objavili až v roku 1888, keď počas poslednej prestavby čistili a opravovali hradnú studňu. Najmä v letných dňoch je útočiskom pre návštevníkov – je v nej 8 až 14 stupňov.

Okolie zámku je nemenej nádherné. Tvorí ho romantický park s rôznymi prírodnými a architektonickými zaujímavosťami. V súčasnom období sa v charakterovom parku nachádza viacero vzácnych a zaujímavých stromov. Jedným z nich je aj lipa, ktorú zasadil podľa povesti Matúš Čák Trenčiansky. V čase svojho vrcholu mala koruna priemer približne 36 metrov, hlavné konáre siahali do výšky 28 metrov a obvod kmeňa bol 12 metrov. Kráľ Matej Korvín usporadúval pod lipou veľké hostiny a porady. O jeho vzťahu k lipe svedčia aj zachované kráľovské listiny datované v Bojniciach so záverečnými formulami "Sub nostris dilectis tillis bojniciensibus" – Pod našimi milými lipami bojnickými. Vďaka tomu sa stala známou ako Lipa kráľa Mateja.

Architektom neogotickej prestavby na prelome 19. a 20. storočia bol Jozef Hubert. No architekt sa zjavne stal iba nástrojom v rukách svojho zákazníka s vysoko vycibreným umeleckým vkusom. Sám gróf Ján František Pálfi kreslil, navrhoval a riadil všetky práce.

V zámku je ešte stále čo objavovať. Najnovším nálezom je krb, ktorý odkryli len pre pár dňami. Objavili ho pri rekonštrukcii vrchného poschodia v Rentmajstrovskom krídle.

www.hotelpodzamkom.sk

Slovo má František Tám, primátor Bojníc

Bojnice majú medzi slovenskými mestami špecifické postavenie. Žijú, či mali by do značnej miery žiť z cestovného ruchu. Aký je z tohto hľadiska pohľad primátora a mesta?

Z našej strany sa snažíme zabezpečiť všetko čo sa dá. V posledných rokoch návštevnosť mierne poklesla. Pribúdajú nové atraktivity. Doma i vo svete. Narastá konkurencia a mesto sa preto musí obracať.

Svet je plný atrakcií. Čo môžete urobiť vy preto, aby Bojnice ostávali na výslní?

Treba dať dokopy všetkých podnikateľov mesta a spoločnými silami vymyslieť niečo nové, rozšíriť propagáciu, tak aby sme sem pritiahli návštevníkov.

V súčasnosti sa však púšťate do rekonštrukcie námestia. Ide o vyše 50 rokov starú kanalizáciu. Potrvá to zhruba rok. Nebude to menší handicap pre turizmus v meste?

Nemyslím si, že to nejako ovplyvní sezónu. Budeme mať trvale mestský stavebný dozor, ktorý dohliadne na plynulosť premávky, aby bola táto časť vždy aspoň z jednej strany priechodná a neutrpia ani podnikatelia. Je to istá nepríjemnosť, ale zvládnuteľná.

Pozrieme sa po meste a jeho atrakciách...

Len ich prejdite a potom v časopise aj pripomeňte ľuďom aké sú Bojnice atraktívne a čo všetko ponúkajú.

Za rozhovor ďakuje ĽM.

www.bojnice.sk

www.hotelpodzamkom.sk

 
 
Nachádzaš sa tu: Home Reportáže zo sveta aj zo Slovenska Slovensko Ide sa do Bojníc !
Our website is protected by DMC Firewall!