Slovensko

Dovolenka v Zuberci

Podroháčska obec Zuberec (762 m n. m.) je jedna z najnavštevovanejších obcí na Orave. Podľa prvej písomnej zmienky z roku 1588 bol Zuberec poddanskou dedinou Oravského hradu.
Zuberec bol založený na základe valašského práva. V dávnych časoch lesy a hole Roháčov objavovali pastieri oviec, neskôr panskí poľovníci a v 19. storočí už aj prví turisti.
Výraznejší rozvoj turistiky začal až v polovici minulého storočia. Dnes je Zuberec významným centrom turistického ruchu.

Prekrásne pohľady z hrebeňa Roháčov, priezračné vody Roháčskych plies, lyžovanie na svahoch Spálenej, Milotína a Janoviek, pravidelne upravované bežecké trasy a kvalitné služby spojené s príjemným relaxom sú zárukou vydarenej dovolenky.
Súčasťou obce je jedno z najnavštevovanejších múzeí na Slovensku, Múzeum oravskej dediny. Je jedinečné svojou zbierkou zo všetkých kútov Oravy. Múzeum je výnimočné nielen celoročnými sprievodnými programami, ale aj medzinárodnými Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami, ktoré sa konajú každý rok.

Zuberec sa nachádza na severe Slovenska v severozápadnej časti tatranskej oblasti, na hlavnej trase Tatry – Krakov a v tesnej blízkosti tranzitnej trasy Krakov – Viedeň. Má výbornú polohu, na hranici Skorušinských vrchov, Chočských vrchov a Západných Tatier. Do katastrálneho územia obce patrí aj časť Západných Tatier – Roháčov.

Zima
Počas zimy turisti navštevujú túto oblasť hlavne pre dobré snehové podmienky. Dve lyžiarske strediská sa nachádzajú priamo v obci a jedno v Tatranskom národnom parku. Začína v nadmorskej výške 1 000 končí v 1 400 m n. m. Patrí medzi najvyššie položené lyžiarske strediská na Slovensku. Trate sú pravidelne upravované, vhodné nielen pre začiatočníkov ale aj zdatných lyžiarov. V každom stredisku je lyžiarska škola, požičovňa lyží a servis. Počas zimy si prídu na svoje aj bežkári, v okolí Zuberca sú ratrakom upravované bežecké trate.

Turistika
Keďže od 1. novembra do 15. júna je uzavretá väčšia časť turistických chodníkov v Západných Tatrách, odporúčame v tomto období navštíviť Skorušinské a Chočské vrchy. Trasy v týchto pohoriach sú ľahko dostupné a vhodné hlavne pre rodiny s malými deťmi. Z vrcholov je nádherný výhľad na Maguru, Choč a Nízke Tatry. Napríklad z výhľadne na Skorušine je výhľad na Poľské Tatry ale aj na Choč či dediny na Orave. Niektoré chodníky v Západných Tatrách sú sprístupnené celoročne.
Počas leta je prístupný celý hrebeň, bez horského sprievodcu. Terény nie sú určené len pre zdatných turistov, ale aj pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť a pokochať sa krásou flóry a fauny. V okolí Zuberca sú bohaté možnosti na cykloturistiku, či už horskú alebo cestnú. Možnosť požičať si bicykel je priamo v dedine.

Atrakcie
Len 3 kilometre od Zuberca sa nachádza jeden z najnavštevovanejších a najkrajších skanzenov na Slovensku – Múzeum oravskej dediny. Múzeum je otvorené celoročne a poskytuje textový sprievod vo viacerých mutáciách. Čaká vás v ňom živá expozícia a atraktívne podujatia. Prvý augustový víkend sa každoročne konajú medzinárodné Podroháčske folklórne slávnosti. Zabudnúť by sme nemali ani na celoročne otvorené geotermálne pramene v Oraviciach, ktoré sú po ťažkej túre balzamom pre organizmus. Medzinárodne známou atrakciou je Oravský hrad, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie hrady na Slovensku. Pre návštevníkov je zaujímavá aj plavba na drevených pltiach, na ktorých naši predkovia zvážali drevo. Plte sa plavia po rieke Orave, ktorá steká popod hrad. Tam splav končí, návštevníci si teda môžu spojiť plavbu s obhliadkou hradu. Ďaleko nie je ani Liptovský Mikuláš, jaskyne, termálne kúpaliská, Oravské priehrada so Slanickým ostrovom a expozíciou zo zatopených dedín, záujem je o výlety do neďalekého Poľska – Zakopané, Krakov, soľná baňa Wielička, Osvienčim... Skrátka neprídu ani milovníci adrenalínu. Pripravené sú pre nich jazdy tankom, let na rogale, jazda na koňoch a už spomínaný splav na pltiach.

Služby
Turizmus v Zuberci má dávnu tradíciu, modernizovať sa začal v 90. rokoch minulého storočia. Pre návštevníkov je pripravená široká ponuka ubytovacích zariadení od jednoduchých privátov, chát, samostatných domov, až po penzióny a hotely. Tieto zariadenia uspokoja aj náročných. V obci sa nachádza množstvo reštauračných zariadení, kolíb, ktoré sú špecializované na typickú oravskú kuchyňu. V kolibách znie originálna ľudová muzika zo Zuberca. K dispozícii sú zmenárne a predajne s rôznym sortimentom, požičovne lyží, bicyklov, fitnes centrum, masérske salóny, bowling, tenisové kurty, sauny – jednoducho všetko, čo dnes k cestovnému ruchu patrí. Lebo Zuberec a jeho okolie ponúkajú pestrý výber možností pre všetkých ktorí chcú zažiť pokoj a pohodu, ako aj pre náročných turistov a milovníkov zimných športov.
Tipy na túry
Pre rodiny s deťmi a nenáročných turistov
Východiskový bod: Zuberec
Cieľový bod: Machy (1 201 m)
Predpokladaný čas: 3 h.
Prevýšenie: 375 m

Východiskový bod: Huty, Jóbova ráztoka
Cieľový bod: Kvačianska dolina - Oblazy
Predpokladaný čas: 3 h

Východiskový bod: Oravice (12 km)
Cieľový bod: Juráňová dolina - Tiesňavy
Predpokladaný čas: 3 h.

Východiskový bod: prístav, Oravská priehrada (37 km)
Cieľový bod: Oravská priehrada – plavba loďou na Slanický ostrov umenia

Východiskový bod: Demänovská dolina (50 km)
Cieľový bod: Demänovské jaskyne, Aquapark Tatralandia, prípadne termálne kúpalisko Bešeňová
Predpokladaný čas: 6 h.

Východiskový bod: Oravský Podzámok (33 km)
Cieľový bod: Oravský Podzámok - Podbiel

Návšteva Oravského hradu – jedna z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska.
V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum. Prehliadka hradu trvá cca 1,5 h.

Pre stredne náročných turistov
Východiskový bod: Zuberec
Cieľový bod: Machy (1.201 m)
Predpokladaný čas: 3 h.
Prevýšenie: 467 m

Východiskový bod: Oravice (12 km)
Cieľový bod: Juráňová dolina – Bobrovecká dolina ( 1 666 m)
Predpokladaný čas: 6,5 h.

Východiskový bod: Huty, Jóbova ráztoka
Cieľový bod: Kvačianska dolina - Oblazy
Predpokladaný čas: 3 h

Východiskový bod: Oravský Podzámok (33 km)
Cieľový bod: Oravský Podzámok - Podbiel

Východiskový bod: parkovisko v Roháčskej doline (9 km)
Cieľový bod: Roháčske plesá, Múzeum oravskej dediny
Predpokladaný čas: 6 h.
Prevýšenie: 682 m

Východiskový bod: Horáreň – Biela Skala ( 7km)
Cieľový bod: Sivý vrch (1 804 m.), sedlo Pálenica (1 573)
Predpokladaný čas: 6 h.
Prevýšenie: 1.070 m

Východiskový bod: Demänovská dolina (50 km)
Cieľový bod: Demänovské jaskyne, Aquapark Tatralandia, prípadne termálne kúpalisko Bešeňová
Predpokladaný čas: 6 h.

Pre náročných turistov
Východiskový bod: Zuberec
Cieľový bod: Machy (1 201 m)
Predpokladaný čas: 3 h.
Prevýšenie: 467 m

Východiskový bod: Horáreň – Biela Skala (7 km)
Cieľový bod: Sivý vrch (1 804) - Brestová (1 903 m) - Zverovka
Predpokladaný čas: 9 h.
Prevýšenie:1 169 m

Východiskový bod: Oravice (12 km)
Cieľový bod: Juráňová dolina – Bobrovecká dolina (1 666 m)
Predpokladaný čas: 6,5 h.
Prevýšenie: 868 m

Východiskový bod: Demänovská dolina (50 km)
Cieľový bod: Demänovské jaskyne, lanovkou na Chopok, Aquapark Tatralandia, prípadne termálne kúpalisko Bešeňová

Východiskový bod: parkovisko v Roháčskej doline (9 km)
Cieľový bod: Roháčske plesá, Múzeum oravskej dediny
Predpokladaný čas: 6 h.
Prevýšenie: 682 m

Východiskový bod: Roháčska dolina
Cieľový bod: Rákoň (1 876 m) – Volovec (2 063) – Ostrý Roháč (2 088) – Plačlivé (2 125), Smutná dolina
Predpokladaný čas: 8 h.
Prevýšenie: 1 087 m

Východiskový bod: Roháčska dolina
Cieľový bod: Smutná dolina – Smutné sedlo (1 962) – Tri kopy (2 136) – Hrubá kopa (2 166) – Baníkov (2 178) – Baníkovské sedlo (2 040) – Spálená dolina
Predpokladaný čas: 8 h.
Prevýšenie: 1 178 m

Tipy na cyklotúry
Zuberec – Huty – M. Borové – V. Borové – Huty - Zuberec
Zo Zuberca vyštartujeme po hlavnej ceste smerom na Liptovský Mikuláš. Za kameňolomom nás čaká prudké stúpanie ku horárni Biela Skala. Tu sa nám otvorí výhľad na Liptovskú kotlinu. Cestou pokračujeme ešte asi 500 m, na križovatke odbočíme doprava do obce Huty. Po troch kilometroch, zväčša klesania, odbočíme doprava, smer Malé Borové. Po troch kilometroch sa dostaneme na hrebeň. Z týchto miest je pekný výhľad na Roháče, ktorý je odmenou za prepotené tričká. Pokračujeme doľava, poľnou cestou po červenej turistickej značke. Za vrchom Polianky sa poľná cesta zmení na asfaltku, ktorá mierne klesá. Pod ostrou zákrutou doľava treba asfaltovú cestu opustiť a pokračovať po červenej značke poľnou cestou až do Veľkého Borového. V dedine odbočíme doľava a po cca 1 200m za kostolom znova doľava smer Huty. Po 3,5 km sa dostaneme na križovatku v Hutách, na ktorej sme odbočili na Malé Borové. Alternatívne možno vo Veľkom Borovom pokračovať rovno. Po lesnej ceste (modrá značka) sa dostaneme až do Kvačianskej doliny, kde odbočíme doľava. Z Hút sa vraciame tou istou cestou, ako sme prišli. Trasa je vhodná len pre horské bicykle.
Zuberec – Oravice – Zuberec
Zo Zuberca ideme od reštaurácie Milotín poľnou cestou cez kopec do Blatnej doliny, kde odbočíme doprava. Kto túto skratku nenájde, nevadí, zájde do Habovky, v ktorej odbočí doprava smer Oravice. Po 3 km sa naše cesty spoja. Cestou stúpame ďalších 5 km do sedla Borek. Tesne pod vrcholom odbočíme doľava na asfaltovú lesnú cestu, ktorá sa po chvíli rozdvojuje. My odbočíme doprava. V tejto časti cesta pokračuje po vrstevnici a nám sa ponúkajú krásne výhľady na Osobitú a Oravice. Križujeme červenú turistickú značku, ktorá vedie na Skorušinu. Po chvíli cesta začne klesať, až sa pri horárni Čierny potok dostaneme na hlavnú cestu. Odbočíme doprava. Ešte 2 km a sme pri termálnom kúpalisku v Oraviciach. Tu si môžeme oddýchnuť pred cestou nazad. Kto má ešte sily, môže si prejsť Tichú dolinu, prípadne pekné tiesňavy. Späť pokračujeme hlavnou cestou, prudkým stúpaním do sedla Borek. Ďalej už klesáme až do Habovky a mierne stúpame do Zuberca. Trasa vedie po asfaltke a je vhodnejšia pre horské, ale dá sa aj na cestnom bicykli
Turistická informačná kancelária
Hlavná 289
02732Zuberec
tel: 00421 (0) 43 5320 777 begin_of_the_skype_highlighting              00421 (0) 43 5320 777      end_of_the_skype_highlighting
fax: 00421 (0) 43 5395 197
mobil:00421(0)903548080
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
www.zuberec.sk

 
 
Nachádzaš sa tu: Home Reportáže zo sveta aj zo Slovenska Slovensko Dovolenka v Zuberci
DMC Firewall is a Joomla Security extension!