Slovensko

Myjava a okolie

Myjava je hrdé slovenské mesto, ktoré si chráni tradície, udržiava folklór svojich predkov a pozýva návštevníkov do prekrásnej prírody kopaničiarskeho regiónu.
Táto oblasť je vynikajúcim dovolenkovým cieľom pre rodiny s deťmi, pre tých, ktorí radi spoznávajú kultúru a históriu, ale aj pre gurmánov. Myjavské špeciality a svetoznáma slivovica sú veľkým lákadlom tohto regiónu.

Historické pamiatky
Myjava je centrom rázovitej kopaničiarskej oblasti ležiacej medzi Záhorím na jednej strane a Považím na strane druhej, oblasť tvoriaca pomedzie medzi Slovenskom a Moravou. Leží na severe strednej časti Myjavskej pahorkatiny, neďaleko jej hranice s Bielymi Karpatmi. Rozprestiera sa na nive riečky Myjavy, jej ľavostranného prítoku – Cengelky. Myjava prešla rôznymi historickými premenami. Zasiahli ju kolonizácie, útlak i neľahké životné podmienky obyvateľstva, ktoré sa neodvratne prejavili na formovaní jej vzhľadu. Tvár mesta sa stále menila. Myjavčania prežili nájazdy Turkov, zúčastnili sa protihabsburských povstaní, a tak sa zviditeľnili i v stredoeurópskych pohyboch počas 17. a 18. storočia. Neskôr, počas 2. svetovej vojny, sa Myjavčania zapojili do protifašistického odboja. V roku 1848 sa pod vedením J. M. Hurbana a ďalších národovcov zapojili do národno-oslobodzovacieho hnutia, ktoré vyvrcholilo v prvom slovenskom povstaní.
Myjava ako obec bola založená v roku 1586. Striedavo patrila panstvám hradov Čachtice a Branč. Jej prvú kolonizačnú vlnu tvorili pred Turkami utekajúci obyvatelia z južných častí Slovenska a druhú vlnu obyvatelia z trenčianskej a oravskej stolice. Neľahké životné podmienky spojené s osídľovaním Myjavskej pahorkatiny formovali vzťah ľudí k tomuto kraju, k obci i cirkvi. Pôvodne tu žilo čisto slovenské etnikum neskôr poznačené vlnou maďarizácie. V časoch národného obrodenia sa tento kraj stal blízkym štúrovskej generácii. V rokoch 1848-49 sa Myjava stala centrom pozornosti národných dejín. Devätnásteho septembra 1848 v dome pani Kolényovej zasadala prvá Slovenská národná rada – prvý národný orgán v dejinách Slovákov. Dom pani Kolényovej je národnou kultúrnou pamiatkou a tvorí súčasť Múzea SNR.
Významnou osobnosťou Myjavy bol kňaz a evanjelický biskup Daniel Krman, ktorý život zasvätil život povzneseniu evanjelickej cirkvi v hornom Uhorsku. Literárnou i vedeckou činnosťou prispel ku kultúrnemu povzneseniu slovenského etnika. Zaslúžil sa o výstavbu najstaršej a dodnes zachovanej stavby mesta, postavenej v barokovom slohu, rímskokatolíckeho Kostola sv. Štefana. Kostol bol pôvodne evanjelický, no v čase náboženskej intolerancie bol zabraný rímskokatolíckou cirkvou. Vďaka Krmanovej podpore vznikli, popri už existujúcom blanárskom cechu, v Myjave cechy: ševcovský, tkáčsky a mäsiarsky. Boli položené aj základy najvýznamnejšieho myjavského remesla – pytlikárstva, čiže výroby vriec. Pytlikárstvo preslávilo tunajších remeselníkov na celom území Rakúsko – Uhorska. Úpadok remesiel na konci 19. storočia, spojený s národnostným a hospodárskym útlakom, sa prejavil v myjavskom kraji vysťahovalectvom do USA, Kanady a Argentíny. Po 2. svetovej vojne došlo ku kompletnej prestavbe mesta. Popri bytovej výstavbe sa uskutočnila i výstavba školských, zdravotníckych a sociálnych zariadení, s modernou obchodnou sieťou a službami.
Významným a zaujímavým architektonickým dielom Myjavy je aj kubistický Pamätník generála Milana Rastislava Štefánika z roku 1921, situovaný v centre mesta pred nemenej atraktívnym evanjelickým kostolom.
V roku 1856 k nemu pristavali 60 m vysokú vežu, ktorá je považovaná za dominantu Myjavy. Mesto má ešte viaceré pamätníky a pamätné tabule. Narodilo sa tu a pôsobilo viacero významných osobností. V Myjave sa narodil národný buditeľ Samuel Kolény, básnik Ján Trokan, ľudový muzikant Samko Dudík, spisovateľka Zuzka Zguriška, a pôsobili tu okrem iných verejný činiteľ Július Markovič – publicista, a historik Július Bodnár. V miestnej časti Turá Lúka sa narodil architekt Dušan Samuel Jurkovič, ktorý navrhol
a realizoval mnoho významných projektov.

Folklór a slivovica

Myjava a okolitý kopaničiarsky kraj je významnou etnografickou lokalitou s vlastnou ľudovou kultúrou a folklórnymi tradíciami, ktoré dnes prezentujú folklórne súbory a skupiny. Myjava má veľký historický význam a bohaté kultúrne zázemie. Je domovom štyroch folklórnych súborov. Myjava je aj miestom konania druhého najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku. Koná sa vždy v júni v prírodnom amfiteátri v oddychovej časti mesta Trnovce. Tu sa môžu návštevníci prejsť alebo si posedieť v príjemnej reštaurácii s otvorenou terasou. Myjavčania folklórom žijú. Mladí aj starí dodnes zachovávajú tradície svojich predkov. Práve vďaka folklóru lákajú návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Majú poklad, ktorý sa z mnohých slovenských lokalít vytráca. Myjavčania sú hrdí na svoje tradície a práve vďaka tomu majú v rukách obrovský potenciál stať sa obľúbeným dovolenkovým miestom tých, ktorí obdivujú folklór a slovenskú minulosť. Vďaka tomuto zápalu má Myjava tendenciu sťať sa centrom folklóru na Slovensku.
K slovenským tradíciám neodmysliteľne patrí aj alkohol. Myjava i celý myjavský región je známy kvalitnou slivovicou. Pálenie slivovice si môžu návštevníci pozrieť v niektorej pálenici. Tiež odporúčam ochutnať myjavské špeciality v niektorej z miestnych reštaurácií. V časti Turá Lúka je zase Gazdovský dvor, kde sa návštevníci môžu nielen dobre najesť, ale aj čo-to naučiť o miestnych zvykoch.

Pre športovcov

Biele Karpaty spolu s Myjavskou pahorkatinou patria do oblasti slovensko-moravských Karpát. Charakteristické je tu striedanie úsekov lesa s lúčinami a oddychovými miestami, ktoré turistom spríjemňujú pešie putovanie. V tejto oblasti sú veľmi dobré podmienky na pešiu turistiku či nenáročné výlety. Sieť značených turistických trás je hustá a prechádza cez mnohé zaujímavé miesta regiónu. Kopaničiarsky región Veľká Javorina - Bradlo má mimoriadne vhodné podmienky na cykloturistiku. Celkovo je v oblasti viac ako 200 km cyklotrás.
Biele Karpaty v okolí Myjavy ponúkajú milovníkom zimných športov dobré podmienky na lyžiarsku turistiku, hlavne na svahoch hlavného hrebeňa.
Perfektné podmienky pre zjazdových lyžiarov sú vytvorené v rekreačnom stredisku Stará Myjava, kde je aj možnosť ubytovania, občerstvenia a večerného lyžovania. Výborne si zalyžujú začiatočníci aj pokročilí lyžiari na najvyššom vrchu Bielych Karpát na Veľkej Javorine (970 m n.m.). Možnosť zjazdového lyžovania ponúka i rekreačné stredisko Dubník. Kto obľubuje večerné lyžovanie, môže si ho vychutnať v menšom stredisku na Chríbe. Terén v okolí Myjavy je vhodný aj na beh na lyžiach. Bežecké trate nie sú upravované, ale v zime je urobená stopa po hlavnom hrebeni až po železničnú stanicu Vrbovce.
Na športové vyžitie obyvateľov a návštevníkov mesta Myjava slúži športový areál. Mestská športová hala, krytá plaváreň, letné kúpalisko, sauna, solárium, fitnescentrum, umelá ľadová plocha, kolkáreň, čoskoro i tenisové kurty, ďalej športhotel s reštauráciou. To všetko iste uspokojí potreby športuchtivých návštevníkov.
Tí, ktorí obľubujú kúpanie sa v prírodnej vode, si tu tiež prídu na svoje. Dva kilometre od Myjavy leží vodná nádrž Brestovec. Využíva sa hlavne na rybolov, člnkovanie, windsurfing, v lete najmä na slnenie sa a kúpanie, v zime na korčuľovanie. Deväť kilometrov od Myjavy sa rozprestiera vodná nádrž Stará Myjava.
V srdci hôr je tu vybudované veľmi pekné oddychové centrum s ubytovacími i stravovacími možnosťami. Počas letnej sezóny ponúka táto lokalita kúpanie, futbal, plážový volejbal, stolný tenis, člnkovanie a možnosť rybolovu.
Okúpať sa môžete aj v rekreačnej oblasti Dubník. Môžete si prenajať loďku, vodný bicykel alebo sa venovať rybárčeniu. Samozrejme, aj tu sú možnosti ubytovania.
Trochu vzdialenejšia je Kunovská priehrada, ktorá je však rovnako pekným miestom pre tých, ktorí sa radi kúpu.

Výlety do okolia

Nielen prekrásna príroda kopaníc láka na výlety, ale aj kultúrne bohatstvo. V Novom Meste nad Váhom objavíte jednu z najkrajších sakrálnych stavieb Považia, opevnený Kostol Narodenia Panny Márie. Na námestí môžete obdivovať barokové a renesančné meštianske domy. Pôsobivý je aj evanjelický kostol, Kostolík sv. Ondreja, ako aj Kaplnka sv. Ondreja či židovský cintorín. Za návštevu stojí i Palác Ghillanyiovcov zo 17. storočia, kde dnes sídli miestne múzeum. Pred palácom stojí socha sv. Floriána a morový stĺp.
Mestečko Stará Turá leží na svahu Bielych Karpát a ponúka viaceré miesta, ktoré stoja za návštevu. Pôvabný je rímskokatolícky kostol, evanjelický kostol, husitská veža, ktorá je najstaršou zachovanou stavbou v meste, stĺp hanby, mestské múzeum či pamätná izba Kristíny Royovej. Má aj peknú kalváriu s Kaplnkou sv. Kríža, viaceré pomníky a pamätníky.
Neďaleko Myjavy leží i Brezová pod Bradlom, ktorá je centrom národného povedomia vďaka Mohyle generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle nad mestom. Mohyla bola postavená v rokoch 1927-28 podľa projektu architekta Dušana Jurkoviča, na počesť nášho významného velikána. V neďalekej obci Košariská stojí Štefánikov rodný dom.
Miestom ako stvoreným na výlety je hrad Beckov, ktorý sa týči na 70 m vysokom vápencovom brale. Je národnou kultúrnou pamiatkou a jednou z najkrajších ozdôb Slovenska. V obci Beckov je umiestnené múzeum.
Určite nesmiete vynechať návštevu Čachtického hradu z 13. storočia, ktorý je známy krvavými činmi hrôzostrašnej Alžbety Báthoryovej. Mesto Čachtice ukrýva viaceré kultúrno-historické pamiatky.
Pri obci Bukovec len nedávno vznikol prírodný úkaz. Prepadol sa tu kus zeme, a tak vznikol 200 m dlhý a 60 m široký kráter.
Tí, čo milujú zrúcaniny, sa môžu vybrať na hrad Branč, ktorý sa týči na rovnomennom kopci, ktorý je súčasťou Myjavskej pahorkatiny. Hrad je mimoriadne fotogenický.

Pôvabná príroda, bohatý folklór a tradície, historické pamiatky v mestách či zrúcaniny hradov, ako aj možnosti športového vyžitia v zime i v lete, robia z Myjavy a okolia ideálne miesto na dovolenky a turistiku. Vďaka rozvoju cestovného ruchu môže dôjsť k rozvoju regiónu, zlepšeniu služieb, dobudovaniu infraštruktúry, zvýšeniu životnej úrovne. Takto sa kopaničiarsky región Myjavy zatraktívni a môže sa stať skvelým dovolenkovým cieľom.

PRAMENE:
www.myjava.sk
turistické bedekre

 
 
DMC Firewall is a Joomla Security extension!