VYHRAJTE letenky s airberlin a magazínom CESTOVATEĽ

Slovensko

Starobylé banské mestá

Územie Slovenska bolo od pradávna osídlované. Naši dávni predkovia k tomu mali viacero dôvodov: hlboké lesy plné zveriny, dostatok kvalitnej vody, no tiež prírodné bohatstvá ukryté pod zemou – železo a drahé kovy.
V niekoľkých lokalitách sa ukrývalo zlato, striebro i meď, ktoré bolo treba „len“ vydolovať. Na miestach nálezísk, kde boli dobré podmienky na ťažbu, s dostatkom dreva a vody pre banskú činnosť, vznikali banské osady. Z malých osád postupne vyrástli menšie či väčšie mestá.
Čulý banský a obchodný život v týchto mestách prekvital hlavne počas stredoveku. Z Nemecka prichádzali noví kolonisti – banskí odborníci, ktorí prinášali so sebou i nové ťažobné postupy (hlbinnú ťažbu), technológie a spôsoby spracovania kovov. Rozvíjal sa obchod – zlato, striebro i meď sa vyvážali do rôznych krajín; rozvoj zaznamenali remeslá súvisiace hlavne s baníctvom a spracovaním kovov, ako boli baníctvo, banské tesárstvo, hutníctvo a odlievačstvo, zlatníctvo, medikováčstvo… Podľa kroník boli drahé kovy zo slovenského územia (najväčšieho náleziska v Európe) veľmi kvalitné a v zahraničí žiadané. Banské oblasti boli dve: stredoslovenská s mestami Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica s okolitými lokalitami, a východoslovenská oblasť so Spišom, Gemerom, Šarišom a Zemplínom. Najviac baní, hút a hámrov bolo na Spiši: v Spišskej Novej Vsi, Poráči, Smolníku, Gelnici, Krompachoch…, kde sa ťažilo hlavne striebro a meď a v Zlatej Idke s ťažbou zlatej rudy. Na východnom Slovensku však nastal úpadok baníctva pre nerentabilnosť už v 17. storočí, na rozdiel od štiavnickej oblasti, ktorá pracovala naplno ešte i v 18. stor.

Kvalita kovov postupne klesala a baníctvo i remeslá zanikali.


Staré banské mestá sa ako nemí svedkovia minulosti prihovárajú aj súčasníkom. Hoci v nich už kovy dávno neťažia, historické udalosti vpísané do úzkych uličiek, reliéfov domov, a aj architektúra meštianskych domov premenená na príjemné kaviarničky, pozývajú návštevníkov ochutnať atmosféru starobylého mesta. Historické a kultúrne dedičstvo banských miest by malo ostať zachované i pre ďalšie generácie. Niektoré z nich sú preto pamiatkovo chránené ako Mestská pamiatková rezervácia (MPR), prípadne aj zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Predstavíme si niektoré z nich, ako ich návštevník môže vidieť v súčasnosti:

Banská Bystrica (MPR)


Najstaršia zmienka o meste je z 13. storočia a týka sa ťažby rudy. V okolí sa nachádzalo striebro a meď (v Starých Horách a v Španej Doline), a zlato (na Pieskoch). V roku 1255 obdržalo mesto mestské výsady. Dominantou je mestský hrad s časťou opevnenia a barbakanom, ktorého súčasťou je pôvodne románsky, dnes v gotickom štýle prestavaný farský kostol Panny Márie z 13. stor., so vzácnym oltárom sv. Barbory z roku 1509 od Majstra Pavla z Levoče. Neďaleko sa nachádza druhý gotický kostol sv. Kríža z 15. stor. Na námestí nájdete množstvo historicky významných budov, napr. Thurzov dom s bohato maliarsky zdobenou Zelenou sieňou (dnes Stredoslovenské múzeum), Benického dom s pôsobivou arkádovou loggiou, meštiansky Matejov dom, ale tiež bývalý Biskupský palác. V hornej časti námestia je populárna, mierne šikmá Hodinová veža z roku 1552 a kostol sv. Františka Xaverského z roku 1715, ktorý je vzácnym duplikátom kostola v Ríme. Dôležitú úlohu Banskej Bystrice v Slovenskom národnom povstaní pripomína pamätník z roku 1969, v ktorom je múzeum SNP.

V blízkom okolí sa nachádzajú aj drevený artikulárny kostol v Hronseku, bývalá banská obec – Špania Dolina s klopačkou, lyžiarske stredisko Donovaly a mnoho ďalších atraktivít.
www.bbb.sk, www.kisbb.sk

Banská Štiavnica (MPR)


Prvá písomná zmienka o starobylom banskom meste, kde sa v minulosti ťažilo striebro, ležiacom uprostred Štiavnických vrchov, pochádza z roku 1217. Mesto, zaradené do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, má dva hrady – Starý zámok, ktorého najstaršou časťou je kostol Panny Márie, postavený v 13. stor., a Nový Zámok zo 16. stor. vybudovaný ako protiturecká obranná pevnosť (v súčasnosti sa v ňom nachádza expozícia Slovenského banského múzea). Dominantami mesta sú aj kostol sv. Kataríny z 15. stor., radnica s vežou zo 16. stor., renesančno-baroková budova klopačky zo 16. stor., súbor sakrálnych budov Kalvárie zo 17. stor., Námestie sv. Trojice s barokovým súsoším sv. Trojice uprostred, Kammerhof – bývalé sídlo hlavného správcu majetkov… V rokoch 1735-1919 v Banskej Štiavnici sídlila 1. vysoká škola svojho druhu v Európe, s mimoriadnym kultúrnym a historickým významom – Banská a lesnícka akadémia.
Atraktivitu regiónu umocňuje systém umelých jazier – tajchov, ktoré zásobovali bane vodou a dnes sú vyhľadávanými miestami na oddych, na kúpanie a aj rybárčenie.
www.banskastiavnica.sk

Kremnica (MPR)


Historické banské mesto, v ktorom dolovali zlato už v 11. stor., leží uprostred Kremnických vrchov. Prvá písomná zbierka pochádza z roku 1328, keď kráľ Karol Róbert udelil vtedy ešte Cremnychbani privilégiá slobodného kráľovského mesta. V roku 1329 tu začali raziť prvé strieborné mince, neskôr k nim pribudli zlaté floreny. Kremnické dukáty patrili medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie európske platidlá tej doby. Sídli tu aj jediná mincovňa na Slovensku, pracujúca dodnes, a je pokladaná za najstarší fungujúci podnik Slovenska. Blízko nej môžeme nájsť Múzeum mincí a medailí. Hlavnou dominantou je Mestský hrad so zdvojeným opevnením, s najstaršou pamiatkou – románskou rotundou z 13. stor. Centrálna stavba – gotický kostol sv. Kataríny z 15. stor., má vyhliadkovú vežu. Zachované opevnenie mesta zo 14. stor. je tvorené aj Červenou a Čiernou baštou a vstupnou Dolnou bránou. Priamo na námestí vyniká barokový Trojičný stĺp z 18. stor. Ďalšími zaujímavosťami námestia sú renesančné a gotické meštianske domy, gotická radnica z 15. stor. a františkánsky kostol a kláštor zo 17. stor.
www.kremnica.sk

Štiavnické Bane (MPR)


Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1352. Nachádzajú sa tu zvyšky renesančného opevnenia bane zo 16. stor. na obranu proti Turkom, so zachovanou baštou s kruhovým pôdorysom, ktorá slúžila tiež aj ako pozorovacia a hlásna veža. Najznámejšou architektonickou pamiatkou je kláštorný komplex rehole hierominátov s kostolom sv. Jozefa z 18. stor. Barokový interiér dopĺňa unikátny hlavný oltárny obraz sv. Jozefa, štyri bočné oltárne obrazy a rokokový organ s plastikou baníkov. V 19. stor. bol rozšírený o neorománsku vežu. Významnú úlohu v histórii zohrávalo baníctvo, o čom svedčia zachované banícke budovy administratívy, prevažne neskorobarokové s renesančnými jadrami. Vedľa kostola stojí nemocnica pre baníkov z roku 1650. Môžeme tu nájsť aj barokový kostol z roku 1736 a klasicistickú kaplnku z 19. storočia.
www.stiavnickebane.sk

Pripravila:
akad. soch. Marta Mlíchová

Súťaž o najkrajšie mesto a obec Slovenska 2014

T.P.K. s.r.o.

Rádiovíkend

Rádiovíkend

Čo robiť cez víkend?

Milé podujatia a tipy na výlety prináša časopis CESTOVATEĽ a Slovenský rozhlas. Čítaj ďalej...

Životný štýl

Životný štýl

Témy presne pre vás!

 Zaujímavé a príjemné čítanie na voľný čas. Čítaj ďalej...

Super veci na cesty


Mini reproduktor Leitz Complete

Inšpirujte sa tipmi Cestovateľa.

Čítaj ďalej...

Na kolesách

Sample Image

Pohodlie na cestách podľa svojich predstáv.

Automobilové novinky, reportáže, cestopisy, rady. Čítaj ďalej...

 
 
TASR Združenie cestovného ruchu SRZväz hotelov a reštauráciíSACKAAICESHistorické hotely SlovenskaSlovenský zväz vidieckej turistiky a agroturistikyLAVEXSlovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu
 

                   Obec Podhájska   DELUXTRADE   Recenzie hotelov    Snow Paradise   Holiday Info   megaubytovanie.sk Habakuky Cestovanie s portálom Walkers.sk Airport Sliač GASTEINER Galileo Compass Club
Nachádzaš sa tu: Home Krajiny Slovensko Starobylé banské mestá
DMC Firewall is a Joomla Security extension!