Súostrovie Antigua a Barbuda je samostatným karibským štátom Záveterných ostrovov (Leeward Islands), ležiacich v Malých Antilách, ktoré sú časťou dlhého oblúka Západoindických ostrovov (West Indies). Štátne zriadenie predstavuje parlamentnú konštitučnú monarchiu v rámci Britského spoločenstva Commonwealthu, na čele s britskou kráľovnou, ktorú na ostrovoch zastupuje generálny guvernér.
Názov: Štát Antigua a Barbuda, anglicky – State of Antigua and Barbuda, kreolsky – Antigwa ak Babouda.
Rozloha: celý štát 442 km2, z toho ostrov Antigua 280 km2, Barbuda 160 km2 a Redonda 1,6 km2. Obyvateľstvo: 69 500 Antigujčanov a Barbudčanov (júl 2007), Antigua – 68 000, Barbuda – 1500, Redonda je neobývaná; černosi tvoria 91 %, mulati a ostatní miešanci 4,4 %, belosi 1,7 % (najmä Íri, Briti a Portugalci), ostatní 2,9 % (Libanonci, Sýrčania, Palestínci a iní). Náboženstvo: kresťania 92 % (z toho anglikáni 26 %, adventisti siedmeho dňa 12 %, pentekostalisti – Letničné hnutie 10,5 %, moravskí bratia 10,5 %, rímski katolíci 10,5 %, metodisti 8 %, baptisti 5 %, Cirkev Božia „Church of God“ 4,5 %, svedkovia Jehovovi a iní 5 %), rastafariáni 0,7 %, moslimovia, židia a bahaisti 1,5 %, bez vyznania 5,8 %. Úradný jazyk: angličtina; na Antigue je rozšírená antigujská kreolčina ako dialekt západoindickej kreolskej angličtiny Malých Antíl, na Barbude s mierne zmeneným akcentom. Správne členenie: 6 farností (parishes) – Saint George, Saint John’s, Saint Mary, Saint Paul, Saint Peter, Saint Philip a 2 ostrovné dependencie (dependencies) – Barbuda a Redonda. Hlavné mesto: Saint John’s – 31 000 obyv. (2005). Oficiálna mena: východokaribský dolár – East Caribbean Dollar (XCD, EC$) = 100 centov, 1 EUR = 3,32 XCD, 1 USD = 2,61, 1 XCD = 9,16 SKK (k 10.11.2008). MPZ automobilov: AG Športová skratka: ANT Národná web-doména: .ag Jednotkové miery: používajú sa míle (1,609 km), stopy (foot = 30,48 cm), palce (inch = 2,54 cm); stupne Fahrenheita (100 °F = 38 °C, 50 °F = 10 °C); galóny (gallon = 3,785 litra).
Prírodné pomery a podnebie
Územie pozostáva z dvoch hlavných ostrovov – Antiguy a Barbudy, ktoré sú od seba vzdialené 48 km a ležia na rozhraní Karibského mora s Atlantikom. Patrí sem aj menší neobývaný skalnatý ostrov Redonda 56 km na jz. od Antiguy, resp. 23 km na sz. od ostrova Montserrat a množstvo malých ostrovčekov. Antiguu na juhu oddeľuje od francúzskeho ostrovného departmentu Guadeloupe asi 60 km široký Guadeloupský prieliv (Guadeloupe Passage). Hlavné ostrovy, obklopené koralovými útesmi, majú nížinný povrch tvorený vápencami, ktoré sa navrstvili na pôvodných vulkanických horninách. Na severe a východe Antiguy sa do výšky 100 m n.m. dvíha silno rozčlenená vápencová tabuľa, ktorá na juhozápade prechádza do andezitovej hornatiny Shekerley Mountains s najvyšším kopcom celého súostrovia – Boggy Peak (402 m n. m.), juh tvoria zvyšky denudovanej sopky. Zarovnaný plochý povrch Barbudy (najvyšší bod má 62 m n. m.) tvoria koralové vápence, tiež na skorších sopečných vyvrelinách a vulkanickú Redondu tvorí 296 m vysoký zvyšok dávnej sopky. Oválna Antigua je široká v smere sever-juh 18 km, od západu na východ meria 24 km, pobrežná línia obidvoch ostrovov s neuveriteľnými 365 piesčitými plážami dosahuje 153 km. Pôvodné tropické rastlinstvo bolo činnosťou človeka dosť zmenené, preto nie je príroda príliš bohatá. Lesy zaberajú 11 % rozlohy krajiny (asi 5000 ha), úrodná pôda 18 %, pastviny 9 % a ostatné neúrodné plochy 62 %. Na tak malej rozlohe ostrovného štátu sa rozprestiera až 13 národných parkov – Bat Cave, Bird Island, Blake Island, Cemetery at Vernon’s Estate, Devils Bridge, Fort Barrington, Half Moon Bay, Jabberwock Beach, Monks Hill, Nelson’s Dockyard, Pigeon Point, Rat Island Citadel a Shirley’s Heights. Ostrov Barbuda je známy rezerváciou Frigate Bird Sanctuary v lagúne Codrington, ktorá je hniezdiskom morských vodných vtákov, najmä fregát. Zo svetového hľadiska je vzácnym javom sivohnedý nejedovatý had „Antiguan Racer“ (Alsophis antiguae), ktorý sa v počte 200 exemplárov vyskytuje len tu, na ostrove Great Bird Island (www.antiguanracer.org). Ostrovy majú vlhké tropické pasátové podnebie s vyrovnanými teplotami počas celého roka, ktoré sa od januára do marca pohybujú od 22 do 28 °C (noc a deň), v júni až septembri 25 °C v noci a 31 °C počas dňa. Vlhkú horúcu klímu zmierňujú slabé vetry vanúce od oceánu. Zrážky sú na karibské pomery dosť nízke – ročný priemer predstavuje 900-1200 mm. Obdobie dažďov (pasátov) trvá od mája do novembra, kedy existuje aj zvýšené nebezpečenstvo výskytu hurikánov. Z hľadiska dovoleniek je preto najvhodnejším obdobím december až apríl s dennými teplotami vzduchu 28-29 °C, vody 26-28 °C a zrážkami len okolo 60 mm.
Historický prehľad
Ostrovy boli zrejme osídlené už okolo r. 10 000 pred Kr., ako to dokazujú archeologické nálezy z pravekých sídlisk. Od r. 2400 pred Kr. tu žil indiánsky kmeň Siboney, ktorý medzi rokmi 35 až 1200 n. l. začali postupne na Antigue vytláčať indiánski Aravakovia z oblasti venezuelského Orinoca. Pre Európanov bola Antigua objavená až pri druhej ceste Kryštofa Kolumba v r. 1493 – pomenoval ju podľa chrámu Santa María de la Antigua v španielskej Seville. V r. 1620 ostrov dočasne obsadili Španieli, v r. 1628 bola kolonizovaná anglickými osadníkmi Barbuda a v r. 1632 aj Antigua, ktorá po krátkom období francúzskej okupácie (1666-1667) opäť pripadla Angličanom mierovou dohodou z Bredy. Dejiny Barbudy, ktorú Španieli nazývali Dulcina, boli späté s Antiguou od r. 1674, kedy si ju prenajal Sir Christopher Codrington (podľa neho pomenovali jediné mesto na Barbude), ako základňu pre svoju prvú cukrovú plantáž na Antigue. Na južnom pobreží Antiguy založil britský admirál Horatio Nelson v r. 1784 vojenský prístav English Harbour, ktorý bol základňou britskej flotily v Karibiku. Otroctvo čiernych Afričanov, dovezených na ostrovy v priebehu 17.-18. stor. na plantážnické práce pestovania cukrovej trstiny, bolo v r. 1834 zrušené. V r. 1860 pripojili Barbudu k územiu Antiguy a v r. 1872 bola pripojená aj Redonda. V r. 1871 sa britská kolónia Antigua a Barbuda stala sídlom správy Záveterných ostrovov, ktorých súčasťou ostala až do r. 1956, kedy sa opäť stala separátnou kolóniou a medzi rokmi 1958-1962 bola súčasťou Západoindickej federácie. V r. 1967 získali ostrovy vnútornú autonómiu ako pridružený štát Veľkej Británie a konečne 1. novembra 1981 (dnes štátny sviatok) získala Antigua s Barbudou nezávislosť, ale ostala členom Britského spoločenstva (Commonwealthu). V r. 1982 sa štát stáva aj členom CARICOM-u (Spoločenstva karibských štátov). Vojská Antiguy a Barbudy, spolu so susednými ostrovmi, sa v r. 1983 zúčastnili na vojenskej agresii USA proti ostrovu Grenada. V 80. rokoch sa na Barbude prehĺbila nespokojnosť s ústrednou vládou kvôli obmedzenej účasti na rozhodnutiach celého štátu, preto sa tento ostrov dodnes snaží získať separátnu nezávislosť. So Slovenskom nadviazala Antigua a Barbuda diplomatické styky 21. júna 1999.
Turistika a cestovný ruch
Antigua, jeden z najväčších Záveterných ostrovov Malých Antíl, sa spolu s Barbudou považuje za vysnívaný tropický raj Karibiku. Ostrovy majú vraj toľko nádherných pláží, že návštevník si môže vybrať na každý deň v roku inú. Ťahajú sa ako reťaz bielych perál v zátokách usporiadaných za sebou zdanlivo v jednom rade. Každý záliv či zátoka má svoju pôvabnú pláž s jemným bielym koralovým pieskom. Plytké lagúny, chránené prekrásnymi koralovými útesmi s bohatou podmorskou faunou, priťahujú milovníkov šnorchlovania, potápania a iných vodných športov, z celého sveta. Ročne ostrovy navštívi takmer pol milióna turistov. Najpopulárnejšie rezorty na Antigue majú hotely priamo na plážach, návštevník si môže vybrať napr. Dickenson Bay na sever od Saint John’s, Half Moon Bay na východe ostrova s kokosovými palmami, alebo Rendezvous Bay na južnom pobreží. Ale aj na iných miestach si možno oddýchnuť v tieni paliem a tropickej zelene priamo na pobreží, poprechádzať sa pri zbieraní karibských mušlí, alebo zájsť na golfové ihrisko. Barbuda je málo osídlená – predstavuje nádhernú divočinu širokých pláží, vtáčích rezervácií či mangrovových porastov, obrúbených mohutnými bariérami koralov.
I T I N E R Á R OPTIMÁLNY TRANZIT: z Európy vedú priame letecké linky na Antiguu z letiska Londýn-Gatwick – denne lieta British Airways (tel.: 001268-462 3219, www.ba.com), alebo Virgin Atlantic (www.virgin-atlantic.com) 2x v týždni z rovnakého letiska. Charterové lety prevádzkuje napr. z Frankfurtu Condor Airlines (www.condor.com). Let z Londýna priamo trvá 8 hod., z Frankfurtu 9 hod. 15 min., z Bratislavy, resp. z Viedne s prestupom asi 16-17 hod.;
A. Antigua: SAINT JOHN’S – hlavné mesto a najväčší prístav krajiny s 31 000 obyv. (väčšinou s potomkami čiernych afrických otrokov), leží na sz. pobreží v krásnej prírodnej zátoke chránenej od mora. Mesto začali stavať v r. 1632 anglickí kolonisti zo susedných ostrovov Saint Kitts a Nevis spolu s veľkými dokmi a prístavom, v polovici 18. stor. bolo už dôležitým centrom spracovania cukrovej trstiny. V r. 1994 utrpelo hurikánom Lewis, ktorý mal ničivé dôsledky najmä na turistickú infraštruktúru. Zaujímavosti: St. John’s Cathedral – anglikánska katedrála zasvätená sv. Jánovi Evanjelistovi a sv. Jánovi Krstiteľovi, s dvomi kupolovitými vežami, stojí na najvyššom kopci v meste, postavená bola r. 1845 na mieste menšieho staršieho kostola z r. 1745, ktorý zničilo silné zemetrasenie. Museum of Antigua and Barbuda (www.antiguamuseums.org) – národné múzeum krajiny sídli v koloniálnej budove bývalého Súdneho dvora (Old Court House) z r. 1747, s exponátmi od dôb pôvodných Aravakov (napr. replika obydlia) a bojovných ľudožrútskych kmeňov Karibov (ich nepatrné zvyšky žijú uzavreté pred svetom v horách ostrova Dominika), cez ukážky zo života Angličanov a otrokov na ostrove až po novinky z dnešnej doby. Museum of Marine Art (Múzeum námorného umenia) – uchováva nálezy z vrakov anglických lodí, skamenené fosílie, vulkanické kamene a zbierku vyše 10 000 mušlí. Zo športových objektov stojí za zmienku veľký národný kriketový štadión Sir Vivian Richards Stadium (Cricket Recreation Ground) pre 10 000 divákov – kriket je na ostrovoch národným športom. Koncom júla a začiatkom augusta sa na ostrove každoročne koná veľký pestrofarebný Carnival. V meste a blízkom okolí sa koncentruje vyše 50 % všetkých hotelov Antiguy – napr. západne na pobreží pri Five Islands Village je niekoľko luxusných hotelov (Hawksbill Beach, Galley Bay Resort), alebo južne v Jolly Harbour (Jolly Beach Resort – www.jollybeachresort.com) na brehu krásnej zátoky Lignumvitae Bay, kde východne pod najvyšším kopcom Antiguy (Boggy Peak, 402 m n. m.) sa nachádza aj golfové ihrisko Jolly Harbour Golf Course. Medzinárodné letisko Vere Cornwall Bird International Airport (pomenované po prvom ministerskom predsedovi) je vzdialené 6 km na sv. od mesta.
ALL SAINTS – 2. najväčšie mesto Antiguy a Barbudy (3400 obyv.) leží vo vnútrozemí v strede ostrova, na hlavnej ceste medzi St. John’s (8 km) a English Harbour. Smerom na sv. sa pri osade Pares nachádza prvá rozsiahla plantáž cukrovej trstiny na ostrove Betty’s Hope Plantation, založená v r. 1674 Sirom Christopherom Codringtonom podľa svojej dcéry Elizabethy. Ostali tu zvyšky dvoch kamenných veterných mlynov na spracovanie cukru a zvyšky liehovaru, ktoré sú súčasťou múzea v prírode. Okolie mesta All Saints je známe aj hrnčiarstvom a výrobou keramiky.
LIBERTA – 3. najväčšie mesto štátu (2240 obyv.) leží na hlavnej ceste, južne od All Saints, je známe Kostolom sv. Barnabáša (St. Barnabas Church), postaveným pred vyše sto rokmi zo zeleného antiguánskeho kameňa. Na sv. od mesta leží Potworks Dam – najväčšie priehradné jazero ostrova, vybudované v dôsledku dlhých periód sucha v minulých rokoch a je najdôležitejším rezervoárom pitnej vody na ostrove.
ENGLISH HARBOUR (TOWN) – komplex starého anglického prístavu je najväčšou atrakciou južnej časti ostrova. Obsahuje starú anglickú námornú základňu zo začiatku 18. stor. s renovovanými prístavnými budovami a lodenicou okolo starých dokov Nelson’s Dockyard, ktoré lemujú krásnu chránenú zátoku. Opustené boli koncom 19. stor. a predstavujú jediné zachované georgiánske doky na svete. Pamätné budovy dokov boli stavané z tunajších prírodných kameňov alebo z tehál dovezených sem ako závažia plachetníc. Po ich oprave je dnes celý komplex dokov zriadený ako múzeum a živé centrum kotviacich plachetníc, časť priestorov je premenených na reštaurácie, bary, obchodíky a hotely. Zaujímavý je napr. Admiral’s House s pamiatkami na admirála Horatia Nelsona, ktorý tu slúžil ako mladý námorník, dnes je v ňom aj 13-izbový hotel Admiral’s Inn, ktorého terasy a zatrávnené plochy siahajú až k moru, ďalším hotelom s reštauráciou je Engineers House. Pri vstupe do zátoky Freeman’s Bay s krásnou plážou Galleon Beach sa na konci cípu Charlotte Point týčia na brehu mora Herkulesove stĺpy (Pillars of Hercules) – sústava pôsobivých prírodných skalných formácií vytvorených vetrom, dažďom a prílivom mora. Významnou udalosťou v Nelson’s Dockyard koncom apríla-začiatkom mája je Antigua Sailing Week – závody plachetníc a člnov na 35 míľ, spojené so zábavou, karnevalom na vode, súťažou kuriozít i hudbou v štýle reggae. Celú oblasť Nelsonových dokov, English Harbour Town, Shirley Heights, susedného Cobb’s Cross a prírodného podkovovitého zálivu Falmouth Harbour, vyhlásili v r. 1985 na ploche asi 38 km2 za Národný park Nelson’s Dockyard.
FREETOWN – najvýchodnejšie mestečko Antiguy je východiskom do krásnych zákutí prírody tejto časti ostrova – pláží Exchange Bay, Great Deep Bay, Long Bay, ale najmä Half Moon Bay s jemným ružovým pieskom, ktorá sa ťahá takmer míľu okolo oblúkovitej zátoky obklopenej bujnou vegetáciou (výborné podmienky na šnorchlovanie a windsurfing). Nádherná je aj plytká zátoka Nonsuch Bay s bariérami koralov vhodnými na šnorchlovanie, menšími atolmi a ostrovmi (najväčší Green Island), alebo najkrajnejší cíp ostrova East End. Na severe sa nachádza aj prírodná rezervácia Indian Town okolo cípu Indian Town Point, s najväčšou atrakciou Devil’s Bridge (Diablov most) – prírodným skalným mostom, ktorý v skalnatom brehu vymodeloval príboj vĺn Atlantiku počas niekoľkých tisícročí, aj spolu s početnými otvormi so striekajúcou vodou (blowholes) a bizarnými skalnými dierami v okolí. Z iných zaujímavostí stoja za zmienku tunajšie archeologické nálezy z hrobových miest predkolumbovskej doby.
PARHAM – najstaršie a prvé hlavné mesto Antiguy, založené v r. 1632 (dnes 1280 obyv.), leží v krásnej zátoke Parham Harbour na severnom brehu ostrova, ktorá je z východu obklopená polostrovom Crabs Peninsula, zo severu množstvom koralových rífov a nádherných ostrovčekov – napr. Maiden Island, Long Island s luxusným rezortom Jumby Bay (www.jumbybayresort.com), alebo Great Bird Island s rezerváciou vodného vtáctva a endemických hadov. V meste je zaujímavý mohutný šesťboký Kostol sv. Petra (St. Peter Church) postavený v r. 1840 v talianskom štýle z koralových kamenných blokov (považuje sa za najkrajší kostol v Malých Antilách) a niekoľko desiatok koloniálnych domov s kamenným prízemím a dreveným poschodím (Parham Hill). Na opačnej strane širokého zálivu leží medzinárodné letisko V.C. Birda, od ktorého severná cesta do hlavného mesta St. John’s vedie pozdĺž pobrežia s najlepšími plážami ostrova.
DICKENSON BAY – spolu so susednou Runaway Bay je najkrajším a najviac navštevovaným plážovým a dovolenkovým rezortom Antiguy, ktorý leží okolo nádherných zátok na sz. pobreží ostrova, 5 km severne od hlavného mesta St. John’s. Okolo pláží s jemným bielym pieskom sa nachádza množstvo špičkových hotelov a rezortov (napr. Sandals Resort, Siboney Beach Resort, Antigua Village, alebo Halcyon Cove s krytým mólom do mora „Warri Pier“), tiež barov, kaviarní a reštaurácií, je tu aj delfinárium a rôzne aktivity vodných športov (vodné lyžovanie, windsurfing, parasailing, plachetnice, rýchločlny), tiež možnosti šnorchlovania a potápania sa v neďalekých koralových útesoch, golf v Cedar Valley, alebo prechádzky na najsevernejší cíp ostrova Boon Point, kde na brehu zátoky Soldiers Bay stojí ďalší prepychový hotelový komplex Blue Waters. V každom väčšom hoteli si možno rezervovať miesto na pirátsku loď Jolly Roger.
B. Barbuda a Redonda: CODRINGTON – jediné mestečko na Barbude s 1500 obyv., je centrom krásneho plochého ostrova koralového pôvodu, ktorý obklopujú fantastické koralové útesy s tropickým podmorským životom. Takmer celý ostrov pokrýva krovinatý buš a mangrovové porasty, ale vyniknú najmä kilometre divokých pláží v krásnych zátokách s bielym až ružovkastým pieskom, ktoré sú pohodlne prístupné malým lietadlom z Antiguy dvakrát denne na miestne letisko Codrington Airport za 15 minút a ďalej taxíkom alebo prenajatým džípom.
FRIGATE BIRD SANCTUARY – jedna z najväčších vtáčích rezervácií na svete leží len 3 km severne od prístaviska v Codringtone. Prístupná je malým motorovým člnom cez mangrovníkmi porastenú lagúnu na ostrovček Man of War Island, s možnosťou pozorovania samčekov fregát (domorodcami nazývaných „man o’war“) s ich šarlachovočervenými nafúknutými „balónmi“ na hrdle pri svadobných tancoch, ale aj hnedých pelikánov a tisícky iných vodných vtákov. Najlepším obdobím pozorovania vtáctva je september až apríl, kedy len fregát tu hniezdi vyše 5000.
COCO POINT BEACH – najviac navštevovaným miestom na Barbude je 4 km dlhá privátna pláž na juhu ostrova s jedným z najdrahších luxusných hotelov v celej oblasti – Coco Point Lodge (tel. 462 3816, 562 5598, www.cocopointlodge.com). Severnejšie na bielej piesčitej pláži leží ďalší prepychový K-Club Hotel & Resort (tel.: 460 0300) z r. 1990 s možnosťou tenisu, golfu, rybárčenia, potápania, vo vnútrozemských bušoch je rozšírený aj lov na danieliu zver, diviaky, prepelice a divé holuby.
REDONDA – Neobývaný ostrov, ležiaci trochu bokom od Antiguy a Barbudy (medzi Montserratom a ostrovom Nevis), tvorí príkro z mora vyčnievajúci zvyšok kužeľa vyhasnutej sopky, väčšinou s kolmými skalnými stenami, ktorý kótou King Juan’s Peak dosahuje výšku 296 m. Ostrov objavil v r. 1493 Krištof Kolumbus a Španieli mu dali meno Santa María la Redonda (guľa), podľa jeho pologuľovitého profilu viditeľného z diaľky. V r. 1860 ostrov vzali do područia Angličania a počas nasledujúcich desaťročí sa tu ročne vyťažilo 7000 ton fosfátov, preto ešte v r. 1901 žilo na Redonde 120 ľudí. Ostrov sa uvádza ako príklad britskej výstrednosti – v r. 1865 tu pristál írsky obchodník Matthew Dowdy Shiell, ktorý zabral Redondu ako kráľovstvo (Kingdom of Redonda) pre svojho syna Filipa (kráľ Felipe I.). Napriek tomu, že sa Redonda stala v r. 1967 súčasťou štátu Antigua a Barbuda, táto recesia sa drží dodnes – šiestym panovníkom v poradí je od 1. septembra 2008 „kráľ“ William, žijúci v USA. INFO: www.redonda.org, www.antiguanice.com/redonda/
U ž i t o č n é i n f o r m á c i e
Podmienky vstupu: Občania SR a ostatných štátov EÚ pre vstup a pobyt na Antigue s Barbudou, nepresahujúci 6 mesiacov, nepotrebujú vízum, stačí cestovný pas platný najmenej 6 mesiacov od vstupu do krajiny, spiatočná letenka (alebo s pokračovaním ďalej), príp. lodný lístok, potvrdenie o zaistenom ubytovaní a preukázanie dostatočnej finančnej zábezpeky. Pri odchode z krajiny, po zastávke dlhšej ako 24 hod., platia osoby staršie ako 12 rokov poplatok „Departure tax“ vo výške 25 východokaribských dolárov (10 USD). Pre bližšie a aktuálne informácie je vhodné sa vopred obrátiť na zastúpenie Antiguy a Barbudy v Londýne (High Commission, tel.: +44-(0)20 7258 0070, e-mail: visainfo@antigua-barbuda.com, www.antigua-barbuda.com). Zastupiteľský úrad SR pre Antiguu a Barbudu na Kube: Embajada de la República Eslovaca, Calle 66, No.521 entre 5-ta B y 7-ma, Miramar-Playa, Ciudad de la Habana, Cuba – tel.: 0053-(0)7-204 1884-85, fax: 204 1883, mobil (konzul): 0053-(0)526-305 84, e-mail: embeslovaca@enet.cu, embeslovaca@mfa.sk, www.havana.mfa.sk
Zastúpenie pre Antiguu a Barbudu v SR: Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, Panská 16, 811 01 Bratislava 1 – tel.: 02-5998 2258, 5998 2000, fax: 5998 2237, e-mail: britvisa@internet.sk, bebra@internet.sk, www.britishembassy.sk, úradné hodiny: PO-PI 8.30-17.00 hod.
Zastupiteľský úrad Antiguy a Barbudy v Londýne: High Commission for Antigua and Barbuda, 2nd floor, 45 Crawford Place, London W1H 4LP, Great Britain – tel.: +44-(0)20 7258 0070, fax: +44-(0)20 7258 7486, e-mail: enquiries@antigua-barbuda.com, tourisminfo@antigua-barbuda.com, visainfo@antigua-barbuda.com, www.antigua-barbuda.com
Dôležité kontakty: tiesňová linka – 911, polícia – 462 0125 (ústredie St. John’s), hasiči – 462 0044, záchranná služba – 462 3062, nemocnica Holberton Hospital – 462 0251, klinika Adlin – 462 0866, telef. služby zákazníkom – 611, 811 (z GSM siete), 727 2782 (z pevnej siete), info o telef. číslach – 411, letisko V. C. Birda – 462 0358, 562 0302, vcbia@candw.ag, letisko Codrington, Barbuda – tel.: 481 2440.
Dopravné možnosti: Na Antigue je dosť spoľahlivý autobusový servis, taxislužba po celom ostrove i požičovne áut. Cestná sieť je pomerne dobrá, treba si však dávať pozor na miestnych vodičov – sú dosť nevyspytateľní, jazdia podľa nálady a stav ich vozidiel je niekedy katastrofálny (nefungujúce brzdové či signalizačné svetlá), preto treba byť opatrný. Zakázané je telefonovanie z mobilu počas vedenia motorového vozidla bez použitia hands-free súpravy. Jazdí sa vľavo.
Zdravotná starostlivosť: Zdravotná starostlivosť je obmedzená – na Antigue je iba jedna všeobecná nemocnica Holberton Hospital (tel. 462 0251) a jedna súkromná klinika Adlin (tel. 462 0866), ktoré zodpovedajú západoeurópskym štandardom, na Barbude je lokálna nemocnica. Na ostrovoch nie je pretlaková komora pre postihnutých hĺbkovou chorobou. Všetky ťažšie prípady sú prevážané na ošetrenie do Portorika alebo do USA (Miami na Floride). Za vyšetrenie a liečbu sa platí v hotovosti, klinika Adlin naviac žiada pred započatím závažnejšej liečby zálohu odpovedajúcu výške 4000 britských libier (prípadné preplatky však už nevrátia). Počas období dažďov môže zvýšený výskyt komárov ich bodnutím výnimočne spôsobiť horúčku dengue, preto sa odporúča použitie repelentov a ochranných sietí. Pred cestou sa odporúča na Slovensku uzavrieť poistenie liečebných nákladov a nemocenské pripoistenie, obsahujúce aj úhradu prípadnej leteckej prepravy. Do krajiny nie je povinné nijaké očkovanie, na dlhší pobyt sa však odporúča proti tetanu, diftérii (záškrt), týfusu a hepatitíde A, B. Bezpečnostná situácia: Ostrovy patria medzi bezpečné destinácie. Ako všade v turistických centrách, aj tu sú rozšírené pouličné krádeže, tiež krádeže predmetov z áut a nestrážených miest na plážach. Neodporúčajú sa prechádzky po zotmení a osamote, najmä na opustených plážach. Za pašovanie a uchovávanie drog môžu hroziť vysoké tresty odňatia slobody a peňažné pokuty. Elektrina: Elektrický prúd na časti ostrovoch má napätie 110 V (60 Hz), inde, najmä v hoteloch vyššej kategórie aj 220 V (60 Hz), preto je potrebný adaptér s prepínačom. Časový posun: Antigua a Barbuda majú posunutý čas –5 hod. oproti štandartnému SEČ, resp. –6 hod. oproti letnému SEČ.
Telekomunikácie: telefonická predvoľba na Antiguu a Barbudu je +1268, resp. +1(268). Mobilná sieť využíva roaming – partnerom T-Mobile Slovensko sú spoločnosti APUA s typom siete GSM 1900 a Cingular s 900/1900, partnerom Orange Slovensko je Digicel so sieťou 850/1900. Platobné a devízové podmienky: Dovoz valút je neobmedzený. Peniaze treba meniť len v komerčných bankách, certifikovaných zmenárňach a hoteloch. Bez problémov sa používajú bežné platobné karty American Express, Master Card či Visa v hoteloch, požičovniach áut, väčších obchodoch a reštauráciách.
Turistické a iné úrady: Ministry of Tourism and Environment, Queen Elizabeth Highway, St. John’s, Antigua and Barbuda, West Indies – tel.: +1268-462 0787, www.antigua-barbuda.org Antigua and Barbuda Department of Tourism, Government Complex, Queen Elizabeth Highway, P.O.Box 363, St. John’s, Antigua and Barbuda, West Indies – tel.: +1268-462 0480, fax: 462 2483, e-mail: deptourism@antigua.gov.ag
Fremdenverkehrsamt von Antigua und Barbuda, Thomasstrasse 11, D-61348 Bad Homburg, Deutschland – tel.: +49-(0)6172-21504, fax: 21513, e-mail: antigua-barbuda@karibik.de, www.karibik.de/antigua-barbuda/; sídli tu aj Honorárny konzulát Antiguy a Barbudy, Mayrhofener Weg 22, D-61352 Bad Homburg – tel.: 06172-488500, fax: 21513 Antigua Hotels & Tourists Association, Island House, New Gates Street, P.O. Box 454, St. John’s, Antigua and Barbuda, W.I. – tel.: +1268-462 0374, fax: 462 3702, e-mail: ahta@candw.ag, www.antiguahotels.org
Letecké spoločnosti: LIAT – The Caribbean Airline, V.C. Bird International Airport, St. John’s, Antigua and Barbuda, West Indies – tel.: +1268-480 5601-02, fax: 480 5625, e-mail: reservations@liatairline.com, www.liat.com (prevádzkuje lety medzi 20 ostrovmi Karibiku); Windward Islands Airways (Winair), V.C. Bird International Airport, St. John’s, Antigua and Barbuda, West Indies – tel.: +1268-462 2522-23, fax: 462 5185, e-mail: winairanu@gmail.com, www.fly-winair.com (lety medzi ostrovmi Malých Antíl);
Carib Aviation Limited, V.C. Bird International Airport, St. John’s, Antigua and Barbuda, West Indies – tel.: +1268-481 2401-03, fax: 481 2405, Toll Free: (800)-744 2323, e-mail: reservations@carib-aviation.com, www.carib-aviation.com; na letisku Codrington Airport, Barbuda – tel.: 481 2440 (lety medzi Antiguou a Barbudou a inými ostrovmi Malých Antíl, ale momentálne nelieta). Internet: www.ab.gov.ag (vláda), www.antigua-barbuda.org, www.antigua-barbuda.com, http://antigua-guide.info/, www.geographia.com/antigua-barbuda/, www.antiguanice.com, www.adventureantigua.com, www.karibik.de/antigua-barbuda/, www.antiguacarnival.com (letný karneval), www.islandinns.com/islands/antigua.html (hotely a rezorty), www.barbudaful.net
(Zmena údajov vyhradená) Ing. Stanislav Šimek