Turistický klenot Slovenska
Niet iného mesta na Slovensku s takým množstvom atraktivít, ako sú Bojnice. A akoby to , čo majú, ešte nestačilo, pribúdajú ďalšie príťažlivé miesta lákajúce domácich i zahraničných návštevníkov.
Absolútnou prioritou je Bojnický zámok, nasleduje zoo, špičkové a rozvíjajúce sa kúpele s krásnym termálnym kúpaliskom, lipa kráľa Mateja, od vlani Prepoštská jaskyňa – múzeum praveku Slovenska, Hornonitrinsky banský skanzen a v neposlednom rade aj malé letisko, pri ktorom sa montujú slovenské ultraľahké lietadlá vyvážané do celého sveta.
Keď sa dostaneme do Prievidze, nemôžeme obísť Prievidzskú zlatú cestu, ani Vtáčnik, z ktorého sa tak krásne ďalekohľadom pozerá na zámok. Nemožno obísť vodnú nádrž Nitrianske Rudno a vlastne…
Predsa len obídeme. Vo vymenúvaní krás, osobitostí, atraktivít, by sme ešte mohli pokračovať. Radšej sa však vráťme do Bojníc.
Zámok
Prvá písomná zmienka je z roku 1113 v Zoborských listinách kráľa Kolomana. Zámok patrí k najkrajším skvostom Slovenska a dnešnú podobu mu dal našťastne zamilovaný Gróf Ján Pálfy. Pre svoju vyvolenú, hoc sa mu to aj nesplnilo, zariadil zámok nádhernými dielami a v sňučasnosti odpočíva v podzemí zámku, v sarkofágu zámockej hrobky.
Súčasný a dlhoročný riaditeľ múzea Mgr. Ján Papco sa zaslúžil o neuveriteľnú popularizáciu zámku. Valentínske stretnutia, strašidlá, ale aj romanické svadby, na ktoré sa tu čaká dlhé mesiace, to všetko dnes spoluvytvára imidž zámku a tým aj Bojníc.
www.bojnicecastle.sk
Zoologická záhrada
Pár desiatok metrov od vchodu do zámku sa začína svet zoologickej záhrady, inak najstaršej a najnavštevovanejšej na Slovensku. Svoj domov tu má vyše 300 druhov cicavcov, vtákov, plazov, či obojživelníkov a rýb z celého sveta. Je tu i 39 druhov zvierat z červenej knihy a 31 druhov ohrozených na Slovensku. Prirodzenou dominantou je pavilón slonov, ale aj detská zoo postavená na menších domácich zvieratkách.
www.zoobojnice.sk
Kúpele a Čajka
Je len málo kúpeľov na Slovensku, ktoré sa môžu pochváliť ziskom. V prípade Bojníc privatizácia veľmi dobre dopadla. Majiteľ neustále investuje, skvalitňuje služby a kúpele sa vďaka tradičnému kúpalisku Čajka, ale už aj vďaka vynikajúcemu wellness, ktoré je otvorené i pre verejnosť, stávajú novým srdcom mesta. Pre zaujímavosť, liečivé účinky vody sa popisujú už v 12. storočí, pričom už v 16. a 17. storočí tu boli vyhľadávané kúpele.
Liečivá, hydrogen-uhličitanovo-síranová a vápnikovo-horčíková termálna voda s teplotou 28- 52 stupňov Celzia slúži prevažne na liečenie chorôb pohybového ústrojenstva a nervového systému. Popri klasických liečebných pobytoch sú kúpele známe i pobytmi relaxačnými, rekondičnými a rekreačnými.
Máloktoré kúpele majú tak pekne upravený areál ako bojnické, a ak sa nepremárni šanca, núkajú sa sa aj ďalšie investície…
www.kupele-bojnice.sk
Prepoštská jaskyňa – Múzeum praveku Slovenska
Na miestach, kde dnes stojí zámok, sa prví ľudia – neandertálci, usadili asi pred 90 000 rokmi. Asi pred 60 000 rokmi obývali neandertálci travertínovú Prepoštskú jaskyňu, ktorú sa pre moderný svet podarilo objaviť až v roku 1926. Nad jaskyňou stojí historické staré mesto. Pod zemou sa našli tisíce pracovných nástrojov pravekých ľudí, ako aj kosti mamuta, nosorožca, jaskynného leva i ďalších pravekých zvierat. Je to jedno z najromantickejších múzeí. S neandertálcami, hlavou mamuta, náznakmi sveta minulosti.
Ozaj a viete, prečo si neandertálci vybrali túto jaskyňu? Pretekal ňou malý termálny potok. Voda jaskyňu vykurovala.
www.muzeumpraveku.sk
700 – ročná lipa kráľa Mateja
Je to lipa, pod ktorou usporadúval kráľ Matej Korvín (1458-1490) veselé hostiny. Už vtedy to bol mohutný strom. Dokonca asi mohutnejší ako dnes, len zub času nahlodal korunu. Lipa rastie približne od roku 1300 a zasadil ju pravdepodobne Matúš Čák Trenčiansky..
Okolo lipy neraz lietajú orly a sokoly miestnej skupiny sokoliarov Aquilla, ale stretnúť tu možno aj členov skupiny historického šermu, majstrov rytierskych súbojov.
Hornonitrinsky banský skanzen
Na vlastnej koži možno skúsiť, ako je v bani, možno si obliecť banícku uniformu a sfárať do hlbín zeme, viezť sa podzemným vláčikom až tam, kde sa v hĺbkach ligoce uhlie. Je to jeden z tých zážitkov, ktoré Bojnice ozvláštňujú a napĺňajú atraktívnosťou.
www.hornanitra-info.sk
Letisko a výroba lietadiel
Pod Bojnicami sa schádzajú športoví piloti z celej Európy. Tu krúžia vetrone, ale aj krásne ultraľahké lietadlá Dynamic. Vyrábajú ich v halách, prakticky v priestoroch letiska. Je to mimoriadne úspešný exportný artikel, ktorý sa stáva stále dostupnejší aj slovenským vyznávačom športového lietania. Dvojmiestne slovenské lietadlo zaletí aj do Stredomoria, Francúzska, či iných vzdialených krajín. A málokto o šikovnosti našich výrobcov vie.
Kto chce, môže si za priaznivého počasia nad Bojnicami zaliatať. Ak má pilotné skúšky aj sám, no za účasti skúseného pilota sa možno zase viac pozerať okolo seba.
Hľadáte viac informácií?
Kompletný informačný servis zabezpečí Turisticko – informačná kancelária, Bojnice,
Hurbanovo námestie 47
Tel.: 046/ 543 03 03
www.hornanitra-info.sk, tik.bojnice@stonline.sk