Severne od Ružomberka sa v Likavskej doline nachádza obec Likavka. „Učupená“ je pri rieke Váh, na rozhraní Liptovskej kotliny a Šípskej Fatry, pod juhozápadným úpätím Chočských vrchov.
Obec bola v minulosti známa pltníctvom, a samozrejme, je úzko spätá so zrúcaninou hradu Likava, na ktorú sa tentokrát vyberieme. Zrúcanina gotického hradu sa týči v nadmorskej výške 657 m n. m., na skalnatom štíte Predného Choča.
Bol postavený v období rokov 1335 – 1341 za účelom ochrany a stráženia cesty z Považia na Oravu a prechodu cez Váh. Hrad bol pôvodne veľmi jednoduchý, až neskôr, v pol. 15. storočia ho prestavali a do severozápadnej časti postavili palác so štyrmi poschodiami. Vykonali tu renesančné úpravy a vystavali opevnenie na južnej a západnej strane. Hrad Likava vystriedal veľa majiteľov. V ruinách je od roku 1707, kedy bol počas stavovských povstaní dobytý a na príkaz Františka Rákócziho II. zničený. Na hrade od roku 1980 prebiehajú archeologické práce. Z minulosti zostalo zachované nádvorie, renesančné a gotické architektonické časti, kozuby, obruby okien, portály…
Túru začneme v obci Valaská Dubová (665 m n. m.) v okrese Ružomberok (smer Dolný Kubín). V obci si môžeme pozrieť budovu krčmy zo začiatku 19. storočia, postavenú na mieste dakedajšej drevenej, kde vraj chytili Juraja Jánošíka. Z konca obce Valaská Dubová sa vyberieme po modrej značke, smerom na severovýchod cez dolinu. Cesta vedie cez krásne lúky, smrekový les a ústí opäť na veľkých lúkach – Stredná Poľana (1260 m n.m.). Nachádza sa tam smerovník, kde si môžeme oddýchnuť a doplniť tekutiny. Odtiaľ, po malej „technickej“ prestávke, pokračujeme po zelenej značke výstupom na Veľký Choč (1611 m n. m.), pravdepodobne najkrajší vyhliadkový vrch na Slovensku. Vrchol Veľkého Choča má tvar nepravidelnej pyramídy, je porastený kosodrevinou. Je to najvyšší vrch Chočských vrchov. V minulosti bol ospevovaný básnikom P. O. Hviezdoslavom. Na vr-chole je Prírodná rezervácia Choč, odkiaľ sa môžeme „pokochať“ nádherným výhľadom na Západné
a Nízke Tatry, Veľkú a Malú Fatru a Oravskú Maguru. Odtiaľ musíme zostúpiť naspäť rovnakou cestou (zachádzka na vrchol stojí za námahu) po zelenej značke, opäť na Strednú Poľanu. Pokračujeme po modrej turistickej značke juhozápadným smerom pod Kýčerou, ďalej Zadným Chočom
a Kopou do sedla Spuštiak (1095 m n. m.). Po červenej značke juhozápadne pod Predným Chočom, kadiaľ sú pekné pohľady na dolný Liptov, sa už priblížime do sedla pri zrúcanine hradu Likava, ktorý bol aj cieľom našej túry. Avšak v tomto období stále prebiehajú na hrade opravné práce, takže hrad oficiálne nie je prístupný. Niekedy však býva brána otvorená. Po obzretí zrúcaniny sa môžeme vydať do obce Likavka, vzdialenej 1 km, kde sa nachádza zastávka autobusovej dopravy Likavka-hrad. Alebo, približne tri kilometre, je vzdialené mesto Ružomberok, kde môžeme využiť aj železničnú dopravu. Na Choč vedie päť značkovaných trás: Tri z Oravy, dve z Liptova (z V. Kubína, Jasenovej, Valaskej Dubovej, Ružomberka a Lúčok).
Územie je značené v turistickej mape 111 Choč-ské vrchy – Vodná nádrž Liptovská Mara, Vojenský kartografický ústav, š.p., Harmanec.