Drotárska nedeľa
Drotárstvo, ktorého počiatky na Kysuciach siahajú pravdepodobne do polovice 18. storočia, bolo špecifickým tradičným zamestnaním mužskej populácie. Rozhodujúci význam pre jeho vznik malo už existujúce železiarstvo a manufaktúry na výrobu drôtu v susednom Sliezsku, rovnako ako nepriaznivé hospodárske podmienky na severozápade Slovenska.
Najstaršie písomné zmienky o drotároch na Kysuciach pochádzajú z obcí Nesluša a Zákopčie, v ktorých sa spočiatku venovalo drotárstvu ako doplnkovému domácemu zamestnaniu len pár jednotlivcov. K ďalším známym drotárskym obciam neskôr patrili Vysoká nad Kysucou, Turzovka, Rudinská, Dunajov, Krásno nad Kysucou, Ochodnica, Makov, Staškov a Olešná. Z týchto obcí pochádzali tzv. kysuckí drotári, prostredníctvom ktorých sa toto jedinečné zamestnanie dostalo takmer do celého sveta a postupne sa stalo ich hlavným zamestnaním.
/Z výskumu Phdr. Alojz Kontrík –etnológ Kysuckého múzea v Čadci/
Nedeľa 19. mája 2019 Skanzen Vychylovka Nová Bystrica ožije drotárskym remeslom. Členovia Folklórnej skupiny Staškovanka zo Staškova priblížia návštevníkom život drotárov na Kysuciach v scénickom pásme “ Odchod drotárov do sveta“. Program začne o 13. 30 hod. na pódiu pri objekte Krčma z Korne zvykmi a tradíciami pri odchode drotárov do sveta, ktoré budú spestrené krásnymi kysuckými ľubozvučnými piesňami a hrou na heligónke. V ponuke sú výstavy v Ragnovom mlyne a v Stanici Skanzen, ktoré Vás očaria fantáziou, šikovnosťou a kreativitou zručných chlapov z Čadce a Košíc. Krásne májové dni strávené v skanzene vám praje a na vašu návštevu sa tešia Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj.
Darina Hnidková
Kysucké múzeum v Čadci