Názov: Štát Havaj (Havajský štát), anglicky – State of Hawaii alebo U.S. State of Hawaii (skratka HI, Hi. alebo US-HI), havajsky – Moku’aina o Hawai’i, francúzsky – L’État d’Hawai. Rozloha: celý štát 28 311 km2 (na 43. mieste v USA), z toho súš ostrovov 16 649 km2 (59 %). Obyvateľstvo: 1,29 milióna (2006) – 42. miesto v USA; Aziati (najmä Japonci, Filipínci a Číňania) 42 %, belosi 28 %, pôvodní obyvatelia Havajci (Kanaka Maoli) 20 %, Polynézania 6,5 %, černosi (Afroameričania) 2 %, Hispánci 1,5 %.
Náboženstvo: protestanti 42 % (najviac Zjednotená Kristova cirkev, potom baptisti a metodisti), rímski katolíci 24 %, budhisti 9 %, mormóni 2 %, židia 1 %, animisti, šintoisti, taoisti a paganisti 5 %, bez vyznania 17 %.
Úradný jazyk: angličtina, ale najviac sa používa havajčina (’olelo Hawai’i) a havajská kreolská angličtina (Hawai’i Pidgin English).
Správne členenie: jeden správny celok (spolkový štát USA) tvorí 8 hlavných ostrovov – Hawaii (Big Island), Maui, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Niihau a neobývaný Kahoolawe. Hlavné mesto: Honolulu (na ostrove Oahu) – 377 400 obyv., s aglomeráciou 909 800 (2006). Oficiálna mena: americký dolár (US Dollar, USD, $) = 100 centov, 1 USD = 0,70 EUR, 1 EUR = 1,41 USD (k 18. 8. 2009).
MPZ automobilov: USA (s označením štátu „Hawaii“ na ŠPZ). Športová skratka: USA
Web-domény pre USA: .us (národná), .gov (vláda USA), .mil (Min. obrany USA), .edu (vzdelávacie inštitúcie), .um (doména pre menšie odľahlé ostrovy USA). Jednotkové miery: 1 US míľa = 1,609 km (1 609,344 m), 1 760 yardov, 5 280 stôp (feet alebo foot); 1 yard (yd) = 91,44 cm, 3 stopy, 36 palcov (inches); 1 stopa (ft) = 30,48 cm, 12 palcov; 1 palec (in) = 2,54 cm; 100 °F (stupne Fahrenheita) = 38 °C, 50 °F = 10 °C, 10 °F = –12 °C; 1 galón (US wet gallon – pre tekutiny) = 3,785 litra.
Havaj je 50. spolkový štát USA, ktorý sa rozkladá v strednej časti severného Pacifiku, tesne pod obratníkom Raka, na Havajských ostrovoch. Domáci nazývajú súostrovie vo svojom jazyku Ka Pae ’Aina O Hawai’i Nei a meno Hawai’i znamená v havajčine „sídlo bohov“. Na čele Havaja je guvernér, ktorý zastupuje prezidenta USA, s vlastnou samosprávou, vládu tvorí Rada starších (’Aha Kuka O Na Kupuna).
Prírodné pomery a podnebie
Havajské ostrovy sú reťazovým súostrovím, najväčším v tichomorskej Polynézii. Ležia takmer 3 900 km na juhozápad od svojej materskej krajiny (4 500 km od San Francisca). Pás 20 väčších a 117 menších sopečných a koralových ostrovov (atolov) sa ťahá od juhovýchodu smerom na severozápad v dĺžke takmer 2 400 km. Najväčšie sopečné ostrovy majú hornatý povrch s vrcholmi presahujúcimi 4 000 m. Budujú ich sopečné horniny, najmä stuhnuté lávové prúdy rozčlenené na hlboké doliny, ostré chrbty a skalné stupne so strmými stenami. Pobrežie je na mnohých miestach strmé, vysoké aj vyše 300 m. Okolo niektorých ostrovov vznikol lem koralových útesov.
Najväčším ostrovom je Hawaii (Havaj) s rozlohou 10 432 km2, nazývaný aj Veľký alebo Orchideový ostrov, ktorému dominuje najvyšší vrch celého súostrovia – vyhasnutá sopka Mauna Kea (Biely vrch so známym astronomickým observatóriom), vypínajúca sa do výšky 4 205 m n. m., ale s podmorskou časťou od dna Pacifiku dosahuje úctyhodných 10 200 m. Je tak najvyšším vrchom na Zemi, ktorý pri meraní od bázy prevyšuje aj Everest. Za zmienku tiež stojí Mauna Loa (4 169 m), rovnako na ostrove Havaj, ktorá je však veľmi aktívna (posledný výbuch v r. 1984) – jej lávové útvary slúžili pre nácvik astronautov pred cestou na Mesiac. Žeravé lávové prúdy často ničia vegetáciu a končia sa až v mori. Po celom ostrove sú rozosiate jazierka, na mnohých miestach uniká z puklín zeme horúca para. Pláže pokrýva čierny piesok. Riečnu sieť tvoria krátke toky s prudkými sklonmi a vysokými prietokmi počas dažďov.
Najvýznamnejším ostrovom a sídlom správnych orgánov je ostrov Oahu so sopkou Kaala (1 231 m), na ktorom žije asi 70 % obyvateľov súostrovia. Oahu je aj najväčším turistickým centrom celého súostrovia. Popri hlavnom meste Honolulu, svetoznámej pláži Waikiki a zálive Pearl Harbor, priťahujú turistov aj viaceré atrakcie folkloristického charakteru. Z hľadiska turizmu má popredné miesto tiež ostrov Maui, nazývaný Ostrov údolí, s vyhasnutou sopkou Haleakala (vrchol Puu Ulaula, 3 055 m) a rovnomenným národným parkom (Haleakala National Park). Najsevernejší a zároveň najstarší Ostrov záhrad – Kauai je skutočným tropickým rajom s miernou klímou a častým dažďom, preto sa tu vyskytuje veľké množstvo rastlinných druhov a vodopádov. Kauai je známy dlhým kaňonom Waimea a vyhasnutou sopkou Kawaikini s výškou 1 598 m.
Vzhľadom na izoláciu ostrovov sa tu vyskytuje mnoho endemických druhov rastlín (89 %) a živočíchov, najmä vtákov. Náveterné stráne pohorí pokrývajú až do výšky 3 000 m pralesy (47 % rozlohy), na záveterných svahoch sú rozšírené trávnaté savany a stepi s krovinami či sukulentmi. Živočíšny svet je pomerne skromný. Poľnohospodárstvo je zamerané na pestovanie cukrovej trstiny a ananásov, tiež kávy, ryže, bavlny, tabaku, tropického ovocia, chovu dobytka a lovu rýb.
Tropické podnebie na Havajských ostrovoch má dve sezóny: obdobie dažďov (október až apríl) a obdobie sucha (máj až september). Je stále, veľký vplyv majú severovýchodné pasáty, ktoré prinášajú výdatné zrážky. V zimných mesiacoch na ostrovoch vanú teplé a suché južné a juhozápadné vetry, klímu ovplyvňuje aj studený Kalifornský prúd. Zrážky sú rozdielne medzi náveternými a záveternými stranami ostrovov. Záveterné južné a západné svahy kopcov dostávajú len 500 mm zrážok za rok, náveterné severné a východné svahy majú zrážky od 1 500 do 3 000 mm, v najvyšších polohách 6 000 – 10 000 mm. Hora Waialeale na ostrove Kauai má zaznamenaný ročný priemer zrážok za posledných 10 rokov až 12 300 mm, čo je spolu s indickým štátom Ásámom najviac na svete. Priemerné teploty sa počas celého roka pohybujú okolo 24 °C, v letných mesiacoch sú najvyššie teploty 31 °C, v zime 28 °C, vo väčších výškach ojedinelo klesajú aj na 0 °C.
Historický prehľad
Havajské ostrovy boli prvýkrát osídlené asi okolo r. 500 n. l. Polynézanmi z južnejšie ležiacich Markéz a Tahiti. Pôvodné spoločenské zriadenie bolo neobyčajne kruté. Spoločnosť bola rozdelená na kasty, na čele stála skupina náčelníkov, úplne dole potom otroci a ľudia určení ako obete kanibalizmu. Preto na ostrovoch vznikol svojrázny variant polynézskej kultúry a v čase príchodu prvých Európanov – Španielov, ktorí ich poznali od 16. stor. pod názvom Los Monjes („mnísi“, podľa vrchov podobných mníšskym kutniam), sa tu začali vytvárať feudálne vzťahy a prvé zárodky štátu. Pre ostatnú Európu ostrovy znovu objavil kapitán James Cook v r. 1778 a pomenoval ich Sandwichove ostrovy podľa svojho patróna Johna Montagu, 4th Earl of Sandwich. Na svojej tretej plavbe tu však Cook 14. februára 1779 vo veku 50 rokov zahynul pre nedorozumenia a potýčku s domorodcami. V r. 1795 s podporou európskych lodí založil náčelník a neskorší kráľ Kamehameha I. Havajské kráľovstvo (trvalo do r. 1893) zjednotením všetkých troch kráľovstiev (Hawaii, Maui a Oahu), ku ktorým sa v r. 1810 pridalo aj Kauai. V tom čase už ostrovy hojne navštevovali anglickí, francúzski, ruskí a americkí moreplavci. Za vlády jeho syna Kamehamehu II. začali na ostrovy prenikať aj americkí misionári a obchodníci, Havajské ostrovy sa stali strediskom obchodu so santalovým drevom i cukrovou trstinou a v polovici 19. stor. veľrybárskou základňou. V r. 1826 bola podpísaná medzi Havajským kráľovstvom a USA zmluva o mieri a priateľstve, senát USA ju však neratifikoval.
Snahy Francúzska a Veľkej Británie o prenikanie na ostrovy viedli havajského kráľa k vyžiadaniu záruky samostatnosti od USA, Francúzska a Británie. Kráľ Kalakaua a kráľovná Liliuokalani sa snažili obmedziť americký vplyv, v januári 1893 však americkí plantážnici pod hrozbou zbraní zvrhli poslednú kráľovnú, prevzali kontrolu nad kráľovstvom a ustanovili dočasnú vládu. Kráľovná Liliuokalani sa ešte pokúsila zmenou ústavy obmedziť americký vplyv a obnoviť skutočnú nezávislosť krajiny. Americkí plantážnici ju však prinútili k abdikácii a 4. júla 1894 vyhlásili Havajskú republiku (Republic of Hawaii), ktorú USA uznali. Potreba námorných základní počas americko-španielskej vojny viedla k anexii ostrovov v júli 1898 a 14. júna 1900 sa Havajské ostrovy stávajú teritóriom USA. To prakticky znamenalo koniec havajskej kultúry. Pretože Havajčania neboli ochotní pracovať na amerických plantážach, začal sa hromadný prílev pracovných síl, najmä z Japonska, Kórey a Filipín.
Od r. 1908 začali Američania budovať z Havajských ostrovov mohutnú námornú a vojenskú základňu. Na začiatku 2. svetovej vojny (7. 12. 1941) bola americká námorná základňa Pearl Harbor (na ostrove Oahu pri Honolulu) prvým cieľom japonského leteckého útoku na USA, ktorý sa stal signálom vypuknutia japonsko-americkej vojny. V r. 1959 sa Havajské ostrovy stali 50. členským štátom USA. Zaujímavosťou je britská vlajka na havajskej zástave, pripomínajúca návštevu britského cestovateľa Georga Vancouvera (asi 1758 – 1798), ktorý ju v r. 1793 venoval havajskému kráľovi. Osem pruhov symbolizuje osem hlavných ostrovov.
Turistika a cestovný ruch
Havajské ostrovy lákajú turistov predovšetkým svojou exotikou, výnimočne krásnou tropickou prírodou, v niekom zas vyvolávajú predstavu luxusu, nočného života a belostných pláží. Predstava o Havaji ako o romantickom mieste s chyžami z palmových listov, okolo ktorých sa prechádzajú domorodé krásky a o pokojných plážach však už dávno neplatí. V hlavnom meste Honolulu nájdete mrakodrapy, veľké obchodné centrá a štvorprúdové diaľnice. Na výstavbu luxusných hotelov, ktoré oživili turistický ruch, venovali USA niekoľko sto miliónov dolárov. Aj tak ale romantiku udržujú v uliciach pesničkári, hudobníci a havajské tanečnice. Treba navštíviť Polynézske kultúrne centrum a urobiť si predstavu o živote v pôvodných osadách.
Málokto si vie predstaviť, čo výnimočné okrem pláží a vĺn môže Havaj ponúknuť. Ale každý pasívny návštevník, upätý len na piesočnú pláž s takmer fantasticky čistou a priezračnou morskou vodou, urobí chybu, ak sa nedá uniesť aj úchvatnými scenériami naozajstného ticha, prerušeného len ľubozvučným trilkovaním exotického vtáctva. Jednotlivé ostrovy sa od seba líšia členitosťou, farebnosťou, štýlom života i klímou – podľa toho nesú aj svoje prezývky: Hawaii je ostrovom orchideí, Maui je ostrov údolí, Kauai ostrovom záhrad, Molokai je priateľský ostrov, Lanai zas ananásový, Niihau je ostrovom súkromia.
Havajský archipelág je skutočne považovaný za najkrajšie a najrozmanitejšie súostrovie nielen v Tichomorí, ale aj na svete. Na niekoľkých ostrovoch návštevník spozná aj neopakovateľnú prírodu vytvorenú činnými sopkami siahajúcimi až do výšky 4 000 m, dažďové pralesy a hory neuveriteľných tvarov, nekonečné pláže, rozsiahle plantáže, tichomorskú históriu a kultúru. Nezabudnuteľné zážitky ponúka vysokohorská turistika, relax na neobvykle nezaľudnených plážach, plavba ponorkou, potápanie alebo bodysurfing na veľmi vysokých vlnách. Aj preto Havajčania vítajú každého návštevníka magickým slovkom ALOHA – vitajte!
I T I N E R Á R
OPTIMÁLNY TRANZIT: pravidelné lety na Havajské ostrovy (medzinárodné letisko v Honolulu) prevádzkuje z Európy spoločnosť British Airways cez Londýn, alebo Air New Zealand z Frankfurtu nad Mohanom. Let prebieha oblúkom ponad Island, južné Grónsko, Kanadu do Los Angeles (9 300 km za cca 12 hod.), po 2-hodinovej prestávke let pokračuje nad Pacifikom do Honolulu (4 100 km za 6 hod.). Z Viedne sa možno do Honolulu dostať aj cez Paríž a San Francisco.
HAWAII (Hawai‘i, Big Island) – ostrov Havaj s rozlohou 10 432 km2 a 173 000 obyv., je plný kontrastov, s mohutnými vulkánmi Mauna Loa (4 169 m), najaktívnejšou sopkou na Zemi Kilauea (1 247 m), ktorá nepretržite chŕli lávu od r. 1983, snehom pokrytou sopkou Mauna Kea (4 205 m), na ktorej stojí astronomické observatórium, kde zo svahov padajú nádherné vodopády, ďalej s púšťou Kau bez života, alebo pralesom Puna Fern. Metropolou ostrova je Hilo (40 800 obyv.) s medzinárodným letiskom Hilo International Airport (www.airnav.com/airport/PHTO), tropickými záhradami s pestrofarebnými orchideami (napr. Nani Mau Gardens), tiež s Pacific Tsunami múzeom (vĺn tsunami, ktoré mesto zničili v r. 1946), misionárskym kostolom Haili Church z r. 1854 – 1859, Pana‘ewa Rainforest Zoo umiestneným priamo v dažďovom pralese (jediné svojho druhu v USA) a 24 m vysokými vodopádmi Rainbow Falls (Ka Uao Waianuenue) na rieke Wailuku River.
Iné zaujímavosti: Severne od Hila je pri Papai‘kou Hawaii Tropical Botanical Garden s 2 000 druhmi tropických rastlín, neďaleký 129 m vysoký vodopád Akaka Falls na rieke Kolekole Stream a World Botanical Gardens s vyše 5 000 druhmi rastlín. Na severe sa nachádza Waipio Valley – krásne údolie blízko mora, kde bolo hlavné mesto a rezidencia viacerých havajských kráľov, na vysokých útesoch lemujúcich údolie sú jedny z najväčších havajských vodopádov, padajúcich do hĺbky až 400 m. V sz. cípe ostrova pri Kapa‘au stojí slávny monument kráľa Kamehamehu I. s pekným výhľadom a južnejšie v Kawaihae stojí Puukohola Heiau – posledný chrám postavený týmto kráľom. V Kailua-Kona na západnom pobreží stojí Hulihe‘e Palace – bývalý prázdninový dom havajskej kráľovskej rodiny postavený v r. 1838, tiež najstarší havajský kostol Moku‘aikaua Church postavený v r. 1823 z lávového kameňa. Južnejšie stojí na brehu zátoky Kealakekua Bay monument miesta zabitia kapitána Jamesa Cooka v r. 1779, k historickým miestam patrí aj staré pohrebisko Pu‘uhonua o Honaunau. Pobrežie Kona-Kohala (Kona Coast) je unikátne lávovými poliami, ktoré sa ťahajú od kopca Mauka (Kaloko Mauka) až k oceánu s nádhernými tmavými plážami. Krásne pláže s množstvom hotelov, kempov a s niekoľkými golfovými ihriskami sú aj v zátoke južne od Kawaihae po medzinárodné letisko Kona International Airport. Zátoka Punalu‘u Black Sand Beach na jv. pobreží je útočiskom morských korytnačiek. V r. 1916 vyhlásili sopečnú krajinu za národný park Hawai‘i Volcanoes National Park (www.nps.gov/havo/index.htm), v r. 1987 so zápisom aj do UNESCO. INFO: www.bigisland.org, www.bigisland.com, www.letsgo-hawaii.com, www.downtownhilo.com
MAUI (Valley Island) – druhý najväčší havajský ostrov s rozlohou 1 883 km2, 140 000 obyv., nazývaný aj Ostrov údolí, je významný z hľadiska turizmu. Ostrov vznikol spojením dvoch sopečných ostrovov a údolná oblasť medzi pôvodnými vulkánmi je dnes najviac osídlená a poľnohospodársky využívaná (cukrová trstina, ananás). Maui nesie meno poloboha, ktorý podľa legendy chytil Slnko a vyžiadal si od neho sľub dlhých slnečných dní pre obyvateľov a návštevníkov ostrova. Vďaka nádherným piesčitým plážam s krištáľovo priezračnou vodou je ostrov ideálnym miestom pre kúpanie, slnenie, oddych aj šnorchlovanie. Zároveň ponúka veľa možností ubytovania, stravovania, nákupov a aktivít, najmä golf na vyhlásených ihriskách. Zaujímavosti: Medzi najväčšie atrakcie ostrova patrí magistrála Hana Coastal Highway č. 31, ktorá vedie z bývalej kráľovskej metropoly Hana, pozdĺž východného pobrežia, dlhá je 68 míľ (109 km) s 59 úzkymi mostami a 620 ostrými zákrutami (uvádza sa aj 667). Pozdĺž cesty je v tropickej zeleni ukryté množstvo pôsobivých vodopádov (Wailua Falls, Kipahulu Falls). V tejto časti ostrova sa nachádza Haleakala National Park (www.nps.gov/hale/) zaberajúci reťaz sopečného horstva s najvyšším vrcholom – vyhasnutou sopkou Puu Ulaula (3 055 m), údolím Haleakala Valley a pri dedinke Kipahulu je na pobreží atrakciou ‘Ohe‘o Gulch (Seven Sacred Pools of Hana) – systém jazierok s vodopádmi a možnosťou kúpania či jumpingu. Na západe ostrova sa na úpätí vrchov West Maui Mountains nachádza sopečná rezervácia Iao Valley State Park so zaujímavým Hawaii Nature Centrom. Najväčším mestom ostrova je Kahului (20 200 obyv.), metropolou je však susedné Wailuku (12 300 obyv.) s tropickou botanickou záhradou Tropical Gardens of Maui (www.tropicalgardensofmaui.com). Lahaina (www.lahaina.com) – mestečko na západnom pobreží sa pýši najväčším banyánom (figovníkovým stromom z čeľade morušovitých) zasadeným v r. 1873, bohatou históriou z čias keď bolo centrom Kráľovstva Maui v r. 1820, množstvom krámikov, obchodíkov a reštaurácií na plných uliciach. V okolí mesta začína pás nádherných pláží so svetlým pieskom – od severnej Fleming Beach smerom na juh cez Napili Bay, Honokowai, Ka‘anapali Beach smerom na juh po riviéru Kihei-Wailea-Makena s rozvinutou turistickou infraštruktúrou, vrátane niekoľkých golfových ihrísk. Naproti tomu na východnom pobreží Maui sa neodporúča kúpanie pre častý výskyt žralokov a nebezpečných morských prúdov. INFO: www.visitmaui.com, www.maui.net, www.co.maui.hi.us, www.mauiinformationguide.com, www.mauibeachguide.com (pláže).
OAHU (O‘ahu, Gathering Place) – tretí najväčší ostrov s rozlohou 1 545 km2 a 905 000 obyv., je sídlom správy Havajských ostrovov, ekonomickým, kultúrnym, vzdelávacím a turistickým centrom celého štátu. Tri milióny rokov starý ostrov má prezývku „Zhromažďovací ostrov“, naprieč ním prechádzajú dva hlavné sopečné hrebene – Ko‘olau Range a Wai‘anae Mountains s najvyšším vrcholom ostrova, sopkou Kaala (1 231 m). Oahu je rajom exotických dovoleniek turistov, ktorí sa chcú venovať opaľovaniu, relaxácii, plávaniu, potápaniu, surfingu či golfu, alebo zábave za súmraku, kedy sa otvoria mnohé nočné podniky, bary, diskotéky a tanečné kluby. Zaujímavosti: Honolulu – hlavné mesto celého Havajského štátu s 377 400 obyv. (s aglomeráciou 909 800), jeho názov v domorodom jazyku znamená Chránená zátoka. Mesto bolo založené v r. 1816 a v r. 1845 sa stalo hlavným mestom Havajského kráľovstva. Dnes je Honolulu elegantnou metropolou s modernými budovami a mrakodrapmi. K atrakciám patrí Iolani Palace – jediný kráľovský palác na území USA a bývalá rezidencia dvoch havajských panovníkov (kráľ Kalakaua a kráľovná Lili‘uokalani) postavená v r. 1882, Aloha Tower – hodinová veža a zároveň maják z r. 1926 pri severnom prístave (Honolulu Harbor), Queen Emma Summer Palace (Hanaiakamalama) – letný palác v r. 1857 – 1885 kráľovnej Emmy v štvrti Nuuanu, Bernice Bishop Museum – najväčšie havajské múzeum prírody, histórie a polynézskej kultúry (založené v r. 1889), Mauna ‘Ala (Royal Mausoleum) – miesto posledného odpočinku prominentov dvoch kráľovských rodín (dynastie Kamehameha a dynastie Kalakaua), navrhnuté prvým anglikánskym biskupom v Honolulu (1823 – 1898) v službách kráľa Kamehamehu IV., leží v parku s kokosovníkmi na Nuuanu Avenue. Katedrála Saint Andrew – episkopálny kostol (protestantskej anglikánskej cirkvi v USA) postavený v časti ‘Ewa na Queen Emma Street v r. 1863 vo francúzskej gotike, je dnes sídlom biskupa. Z prírodných úkazov je v Honolulu zaujímavý sopečný kráter Punchbowl. Mestská pláž v Ala Moana Beach Parku so zlatistým pieskom je dlhá 800 m.
Aglomerácia Honolulu je známa preslávenou a veľmi obľúbenou piesčitou plážou vo Waikiki (Waikiki Beach) na jv. od centra mesta, ktorú lemujú palmy a luxusné hotely svetoznámych značiek, je tu tiež jachtársky prístav Ala Wai Yacht Harbor s jachtárskymi klubmi, obchodné centrá (napr. Ala Moana Shopping Centre), golfisko Ala Wai Golf Course, ZOO s 1 230 zvieratami, Waikiki Aquarium umiestnené pri živom koralovom útese a množstvo iných zaujímavostí a atrakcií. Na pláž voľne nadväzuje svah sopečného krátera Diamond Head s kótou 232 m n. m., z ktorého je nádherný výhľad na celé mesto. Asi 5 km východne od rušného centra Honolulu možno nájsť ticho panenskej prírody – neďaleko od University of Hawaii začínajú chodníky vedúce bambusovým lesom ku kaskádovitým vodopádom, ktoré vytvárajú jazierka s možnosťou kúpania. Ďalej na východ (8 míľ) leží podkovovitá zátoka Hanauma Bay, ktorá je zvyškom zatopeného sopečného kužeľa, s výbornými podmienkami šnorchlovania, nad ňou sa do výšky 368 m dvíha kráter Koko Head (Kohelepelepe) s divoko rozbrázdenými svahmi, kúsok ďalej je Halona Blowhole – skalné otvory na morskom brehu vystrekujúce vodu ako gejzír, a tiež krásna žltá pláž Sandy Beach na kúpanie a surfing. Na západnej strane Honolulu, za medzinárodným letiskom Honolulu International Airport (http://hawaii.gov/hnl), sa nachádza Pearl Harbor (Perlová zátoka) s pamätníkom USS Arizona Memorial pri ostrove Ford Island – bojovej lode Arizona potopenej japonským letectvom 7. 12. 1941, kedy na jej palube zahynulo 1 177 námorníkov. Kúsok ďalej je zakotvený iný krížnik, USS Missouri (BB-63), na ktorého palube podpísali 2. septembra 1945 „Akt o kapitulácii Japonska“, čím sa zavŕšila 2. svetová vojna.
Pláže: Prakticky celé pobrežie Oahu je posiate nádhernými piesočnými plážami. Od Honolulu po obvode ostrova smerom na západ treba spomenúť strediská ‘Ewa Beach, Nanakuli, Ma‘ili, Wai‘anae, na severnom „búrlivom“ pobreží (tzv. North Shore) zas Hale‘iwa, Waimea alebo Sunset Beach. Práve krásny, hlboko zasadený záliv Waimea Bay s tyrkysovo modrou vodou a širokou bielou plážou, je preslávený najmohutnejšími príbojovými vlnami na svete, dosahujúcimi až 10 m výšku. Preto je tu niekoľko surfárskych a bodysurfárskych stredísk. Východné pobrežie Oahu je veľmi členité, jedna zátoka s krásnou piesčitou plážou strieda druhú, medzi nimi sú mysy a skaliská s príbojom. Nádherné pláže s bielym pieskom len pozvoľne spadajú do mora, ktoré je tu pomerne pokojné. Pás takýchto pláží sa ťahá od mesta La‘ie juhovýchodným smerom až po mys Makapu‘u. Medzi najlepšie pláže v tejto časti patrí vyše 3 km dlhá Kailua Beach s dobrými podmienkami pre windsurfing, kitesurfing, pri väčších vlnách aj bodysurfing, usporadúvajú sa výlety na turistických kanoe tzv. hokule‘a po pobreží a k okolitým ostrovom. Smerom na juh na Kailuu nadväzuje 800 m dlhá Lanikai Beach so svetlým pieskom, z ktorej je krásny výhľad na dva kužeľovité ostrovy Mokulua. Ďalej sa ťahá pláž bez hotelov Waimanalo Beach, ktorá cez Sea Life Park Hawaii (šou s delfínmi, tučniakmi a korytnačkami) končí plážou Makapu‘u Beach na najvýchodnejšom cípe ostrova (Makapu‘u Point).
Iné zaujímavosti Oahu: Waimea Valley – od Waimea Bay do vnútrozemia sa v predhorí Ko‘olau Range rozprestiera krásne údolie s prírodnou rezerváciou Waimea Falls Park, ktorý je na ploche 7 km2 vlastne obrovskou botanickou záhradou s vyše 5 000 druhmi tropických rastlín a vodopádom. La‘ie – v meste je veľkou atrakciou Polynesian Cultural Center (www.polynesia.com) zriadený v r. 1963 mormónskou cirkvou formou veľkého polynézskeho skanzenu, v ktorom na brehu lagúny vybudovali sedem polynézskych osád (havajskú, samoánsku, tahitskú, markézsku, tonžskú, maorskú a fidžijskú) z bambusu a palmového lístia, reprezentujúcich sedem tichomorských kultúr. Na lagúne sa každý deň popoludní koná Slávnosť dlhých kanoe so spevom a tancami v tradičných dobových kostýmoch. Punalu‘u – dedinka južne od La‘ie je východiskom horskej túry dažďovým pralesom pozdĺž rieky Kaluanui, úzkym kaňonom porasteným machom, papradím a inými rastlinami, k vodopádu Sacred Falls (Kaliuwaa), ktorý padá z výšky 24 m do 4 m úzkej skalnej štrbiny s jazierkom. Kane‘ohe – blízko 35-tisícového mesta sa rozkladá Valley of the Temples Memorial Park s mnohými budhistickými, kresťanskými a šintoistickými svätyňami, vynikne napr. replika japonského budhistického chrámu Byodo-In Temple postaveného v r. 1052 v Udži pri Kjóte. Južnejšie, na Pali Highway č. 61, sú štyri tunely prechádzajúce kolmou skalnou stenou Nu‘uanu Pali, od ktorej je nádherný panoramatický výhľad na celú zátoku Kane‘ohe Bay s niekoľkými ostrovčekmi. INFO: www.visit-oahu.com, www.honolulu.gov, www.waikiki.com
KAUAI (Kaua‘i, Garden Island) – najsevernejší, svojou prírodou najkrajší a najstarší havajský ostrov (6 miliónov rokov) s rozlohou 1 433 km2 je štvrtý najväčší (počet obyv. 63 000). Pre svoju bujnú tropickú vegetáciu má prívlastok „Ostrov záhrad“. Udržal si najdlhšie nezávislosť – k Havajskému kráľovstvu sa pripojil ako posledný až v r. 1810. Zaujímavosti: Medzi najväčšie atrakcie patrí oblasť útesov na sz. ostrova – Na Pali Coast s výškou stien až 1 200 m a morskými jaskyňami, tiež vyhasnutá sopka Kawaikini (1 598 m n. m.) alebo 16 km dlhý a 900 m hlboký kaňon Waimea – Grand Canyon Pacifiku. Hodne navštevované je aj východisko do kaňonu, mestečko Waimea na jz. pobreží ostrova so svojím Captain Cook’s Landing v Lucy Wright Parku – miestom pristátia prvého Európana Jamesa Cooka v r. 1778 a jeho sochou. Neďaleko je základové murivo bývalej pevnosti Russian Fort z doby, kedy sa ostrovy snažili získať Rusi. V okolí sú krásne svetlé pláže Waimea Beach a Kekaha Beach Park s koralovými rífmi. Severne od kaňonu sa rozprestiera Koke‘e State Park (www.kokee.org) s pôvodnou vegetáciou, lesnými druhmi vtákov, strmými skalnými zrázmi a vodopádom Waipoo Falls. Východne sa nachádzajú močariny Alakai Swamp s najpočetnejšími dažďovými zrážkami na svete (vrch Waialeale, 1 569 m n. m., až 12 300 mm za rok, v priemere prší 350 dní do roka). Na severe sa nachádzajú krásne pláže obkolesené koralovými útesmi (strediská Haena aj s botanickou záhradou Limahuli a niekoľkými jaskyňami v okolí, Hanalei Bay s windsurfingom, Princeville s Village Resortom a golfovými klubmi). Mestečko Kilauea je známe botanickou záhradou Na ‘Aina Kai (www.naainakai.org), ktorá pozostáva z 13 záhrad, listnatého lesa, obrábanej pôdy, lúky, pláže, kaňonu, lagúny a parku pre deti. Na severnom cípe sa na strmom útese týči biely maják Kilauea Lighthouse. Aj východné pobrežie má pekné piesčité pláže – v meste Kapa‘a (9 500 obyv.) je množstvo hotelov, reštaurácií, obchodných centier a obchodov orientovaných pre turistov, Wailua má aj kokosové plantáže, kráľovský palmový lesík, havajskú osadu Kamokila, na rieke Wailua je možnosť splavu na kajakoch, alebo túra loďkou k 46 m vysokým vodopádom Opaeka‘a alebo k 25-metrovým Wailua Falls, či k jaskyni Fern Grotto. Metropolou ostrova je Lihu‘e (5 700 obyv.) s prístavom, letiskom, niekoľkými plážami a golfovými ihriskami v okolí. Úrodný juh ostrova pokrývajú kávové a cukrové plantáže, ktoré možno navštíviť. Najlepšie pláže tejto časti ostrova sú v stredisku Po‘ipu (Poipu Beach Park a Shipwreck Beach s Hyatt Regency Resortom a blízkym golfiskom), zaujímavá je tiež botanická záhrada Moir Gardens s kaktusmi, sukulentmi, broméliami, orchideami a leknami. V susednom meste Koloa stojí najstarší cukrový mlyn (1841) na Havajských ostrovoch z prvej cukrovej plantáže založenej v r. 1835 (Old Sugar Mill). V mestečku Kukui‘ula je zas atrakciou striekajúci prúd morskej vody Spouting Horn a botanická záhrada Allerton Garden na brehu zálivu Lawa‘i Bay, rovnako Old Pua Botanical Garden v neďalekom mestečku Kalaheo. Ostrov Kauai okrem turistov vyhľadávajú aj filmári, nakrúcal sa tu napr. Jurassic Park. INFO: www.kauai-hawaii.com, www.kauai.com, www.kauaidiscovery.com, www.princeville.com, www.lihuehawaii.com, www.poipu.com
MOLOKAI (Moloka‘i, Friendly Island) – piaty najväčší havajský, tzv. „Priateľský ostrov“ (673 km2, 7500 obyv.), bol známy kolóniou malomocných (tzv. Hansenova choroba, lepra), kde pôsobil ako dobrovoľník a misionár belgický kňaz Damien de Veuster (Father Damien) až do svojej smrti v r. 1889 v obci Kalaupapa na rovnomennom polostrove, ktorá leží pod úpätím ohromných skalných útesov, vysokých 1010 m, na severnom brehu ostrova. Potomkovia malomocných, ktorí prežili, tu žijú dodnes. Ostrov tvoria dve vulkanické skupiny – západná s výškou 421 m n.m. (sopka Puu Nana) a východná s najvyšším vrcholom ostrova Kamakou (1515 m n.m.). Severné partie Molokai postihla pred 1,5 miliónmi rokov prírodná katastrofa, čím vznikli jedny z najvyšších morských útesov na svete – boli aj kulisou vo filme Jurský park III. Južná strana, približne od najväčšieho ostrovného mesta Kaunakakai (2700 obyv.) smerom na východ, je zas najdlhším územím koralových útesov (tzv. fringing reef) v USA, dlhým okolo 40 km. Najlepšou plážou je takmer 4 km dlhá Papohaku Beach na západnom pobreží ostrova s niekoľkými menšími hotelmi a vilami. Z iných zaujímavostí stojí za návštevu horská osada Maunaloa v rovnomenných horách, s veľkou usadlosťou (rančom) Molokai Ranch s hotelom a golfovým klubom, tiež Kahiwa Falls – najvyšší havajský vodopád, vysoký až 530 m. INFO: www.molokai-hawaii.com, www.molokai.com
LANAI (Lana‘i, Pineapple Island) – podľa rozlohy v poradí šiesty, tzv. Ananásový ostrov (364 km2, 3 200 obyv.), nazvaný podľa bývalých plantáží ananásov, ktoré zaberali veľkú časť ostrova. Jediným sídlom je Lana‘i City ležiace v priamom srdci ostrova, ktoré sa dostalo medzi vymretím najohrozenejšie historické miesta USA, ako pôvodné a neporušené plantážnické mesto, datované na začiatok 20. rokov minulého storočia. Na ostrove sú dva hotelové rezorty – spoločnosti Four Seasons Hotels a Manele Bay na juhu ostrova, s plážou, golfovým ihriskom a mnohými morskými jaskyňami po okolí, v Lana‘i City je hotel Lana‘i postavený v r. 1923 Jamesom Dolem, havajským ananásovým plantážnikom a ubytovňa Lodge Ko‘ele, tiež s golfiskom. Pláže sú panenské – napr. Shipwreck Beach na severe s vrakom lode a koralovými útesmi alebo Keomuku Beach na severovýchode, tiež lemovaná koralovými rífmi. Na západe ostrova sa rozprestiera púšť Garden of the Gods (Záhrada bohov) s tisíckami rozhodených balvanov. INFO: www.visitlanai.net, www.lanaicity.com
U ž i t o č n é i n f o r m á c i e
Podmienky vstupu: Občania SR potrebujú na cestu na Havajské ostrovy biometrický cestovný pas, ktorého platnosť musí presahovať o 6 mesiacov povolenú dobu pobytu. Ostatné podmienky a pravidlá sú rovnaké ako pri vstupe do USA (bližšie na http://slovak.slovakia.usembassy.gov/visas.html).
Zastupiteľské úrady SR: Embassy of the Slovak Republic, 3523 International Court, NW, Washington, DC 20008, U.S.A. – tel.: +1-202-237 1054, 361 6298 (tiesňová linka), fax: 237 6438, e-mail: emb.washington@mzv.sk, www.mzv.sk/washington (časový posun – 6 hod. oproti SR). Consulate General of the Slovak Republic, 10940 Wilshire Boulevard, Suite 2030, Los Angeles, CA 90024, U.S.A. – tel.: +1-310 209 1253, mobil: +1-310-666 4649, fax: +1-310 209 1261, e-mail: slovakconsulate-la@verizon.net, www.mzv.sk/cglosangeles (konzulát má pôsobnosť aj pre Havaj). Zastupiteľský úrad USA: Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických, Hviezdoslavovo nám. č. 5, 811 02 Bratislava 1 (poštová adresa: P. O. Box 309, 814 99 Bratislava) – tel.: 02-5443 0861 (tel. otázky UT a ŠT 14.00-16.00 hod.), fax: 5441 8861, e-mail: consulbratislava@state.gov, http://slovakia.usembassy.gov/
Dôležité kontakty: tiesňová linka (polícia, hasiči, prvá pomoc) – 911, pomoc pri poruche vozidla – 1-800-222 4357, info o tel. číslach – 1-888-555 1212 alebo 411. Dopravné možnosti: Medzi jednotlivými Havajskými ostrovmi existujú letecké spojenia (okrem Maui – Molokai), domácimi spoločnosťami Aloha Airlines alebo Hawaiian Airlines, prípadne spojenie lodnými a trajektovými linkami. Pri cestovaní po ostrovoch je najlepšie si zapožičať auto (treba medzinárodný vodičský preukaz vydaný podľa Ženevského dohovoru z r. 1949, nie Viedenského z r. 1968), ktorý platí 1 rok. Jazdí sa vpravo. Povolená rýchlosť: highway (diaľnica) – 55 míľ/hod. (88 km/h), na väčšine vidieckych Highways – 65 míľ/hod. (104 km/h), uzavretá obec – 20 až 40 míľ/hod. (32 – 64 km/h). Turistické výlety je možné zaistiť priamo na mieste tamojšími CK, ktoré prevádzkujú menšie autobusy alebo minivany. Nakoľko na ostrovoch verejná doprava takmer neexistuje (len na Oahu), veľmi rozšírený je aj autostop.
Zdravotná starostlivosť: Havajské nemocnice zodpovedajú americkým štandardom, sú v mestských oblastiach každého ostrova, najlepšie vybavené sú v Honolulu. Pri vážnejšom zranení na inom ostrove treba počítať s prevozom do Honolulu. V turistických centrách sú pohotovostné kliniky. Žiadne očkovanie nie je povinné, odporúča sa hepatitída A, B, brušný týfus, diftéria a tetanus, používať repelenty. Pri kúpaní v sladkovodných jazerách alebo pri horskej turistike môže hroziť riziko nákazy leptospirózou (náznaky podobné nádche). Občanom SR sa neodporúča cestovať do USA bez uzavretia poistnej zmluvy pokrývajúcej liečebné a úrazové náklady, inak sú povinní zložiť adekvátnu finančnú zálohu na lekársky úkon. Záloha sa najčastejšie realizuje kreditnou kartou alebo bankovým šekom. Rovnaké pravidlá platia aj pre zubné ošetrenie. Bezpečnostná situácia: Havaj je bezpečný, ale násilných trestných činov je veľa. Časté krádeže sú hlavne v mestách, v parkoch a na plážach, treba dávať pozor najmä na peniaze, doklady a cennosti. Pri cestovaní je potrebné dodržiavať určitú dávku opatrnosti, vyhýbať sa najmä v noci neznámym štvrtiam a osobám.
Elektrina: Na Havajských ostrovoch, ako aj v celých USA, je elektrické napätie v sieti 110 voltov, preto treba mať so sebou adaptér s prepínačom, ktorý dostať kúpiť aj vo väčších hoteloch. Časový posun: Havajské časové pásmo je posunuté o –11 hod. oproti SEČ. Telekomunikácie: Telefonický smerový kód zo zahraničia do USA je 001, pri volaní v USA treba pred číslom vytočiť ešte „1“; celé Havajské súostrovie má predvoľbu 001-808. Vnútorná predvoľba „1-800“, ktorou možno volať len v USA, vrátane Havajských ostrovov, je bezplatná. Smerové číslo z USA na Slovensko je 011421. Mobilná sieť využíva roaming s technológiou GPRS (u operátorov T-Mobile, Cingular).
Platobný styk: V zásade platí, aby mal návštevník z bezpečnostných dôvodov pri sebe čo najmenej peňazí v hotovosti. Doláre by sa mali vymeniť už doma – európske meny vymieňajú v USA len vo väčších mestách a len v niektorých bankách. Praktické sú US – cestovné šeky – prijímajú ich všetky obchody, hotely a banky. Pohodlnejšie sú však kreditné karty Mastercard, Visa, American Express, Discover, s ktorými nie je nikde problém platiť – v niektorých hoteloch a požičovniach áut je kreditka dokonca nutná.
Turistické úrady: Hawaii Visitors and Convention Bureau, Waikiki Business Plaza, 2270 Kalakaua Avenue, Suite 801, Honolulu, HI 96815, U.S.A. – tel.: 001-808-923 1811, e-mail: info@hvcb.org, www.visit.hawaii.org, www.gohawaii.com
Hawaii Tourism Authority (Located in the Hawai‘i Convention Center), 1801 Kalakaua Avenue, 1st Floor, Honolulu, Hawai‘i 96815, U.S.A. – tel.: 001-808-973 2255, fax: 973 2253, e-mail: info@hawaiitourismauthority.org, www.hawaiitourismauthority.org
Hawaii Travel Bureau – bezplatná tel. linka z USA: 1-800-873 0370, e-mail: aloha@hawaiitravelbureau.com, www.hawaiitravelbureau.com Internet: www.hawaii.gov (vláda), www.hvcb.org (turist. úrad), www.hawaii.com, www.gohawaii.com, www.bestplaceshawaii.com, www.hawaii-search.com, www.hawaiistateparks.org (štátne parky), www.ntbg.org (tropické botanické záhrady).
(Zmena údajov vyhradená) Ing. Stanislav Šimek Foto: Hawaii Tourism Authority
1 comment. Leave new
Navštívili sme krásne Havajské ostrovy a vzniklo z toho krátke video ??
https://youtu.be/e6pBQmnNk9o