Korintský prieplav
Na svete sú tri prieplavy, ktoré svojho času zaujali pozornosť svetovej verejnosť. Suezský, Panamský a Korintský. Len málokto na Slovensku vak vie, že na dvoch z nich sa podieľal Béla Gerster, rodák z Košíc. Podieľal sa vlastne len na tom Panamskom. V prípade Korintského prieplavu je pri projektoch len jeho meno.
Korintský prieplav chceli starí Gréci postaviť už v siedmom storočí pred našim letopočtom, potom o Korintskom prieplave sníval rímsky cisár Nero, nadšení Gréci po vymanení sa z tureckého jarma, no musel prísť muž z Košíc.
Narodil sa v roku 1850, vyštudoval vo Viedni a ako to už v živote býva, mal talent, ambície a aj kus šťastia. Na stavbu prieplavu nastúpil v roku 1882. Spoločnosť pre ktorú robil dokonca finančne skrachovala. Ťažili ju vysoké náklady pri budovaní Panamského prieplavu. Gerster mal vak opäť šťastie. Našli sa ďalšie peniaze a v roku 189 dielo dokončil.
Korintský prieplav je dlhý 6, km, široký je 25 m. a hlboký 8 m. Zaujímavá je výška skál, ktorá prieplav pretína. Na maxime dosahuje 63 metrov.
Prieplav spája Egejské a Jónske more. Pohľad z mosta, v rámci výletov z Peloponézu do Atén, stojí za to.
A ešte čosi. Peloponéz som spoznával s CK Hydrotour