O týchto letoviskách ešte budeme počuť. Medzi Chaniou a Rethymnom
Tieto letoviská nepatria nateraz k tomu najvýznamnejšiemu, čo slovenský dovolenkár vyhľadáva. Už ich však postupne objavujú aj naše cestovné kancelárie a človek sa má skôr tendenciu opýtať, prečo tak nebolo už skôr.
Georgiopoulis je nesporne vybudovanejší a ucelenejší, ak sa dá podobný výraz v prípade gréckeho zmyslu pre poriadok vo výstavbe, vôbec použiť. V každom prípade má však Georgiopoulis ulice, križovatky, korzá, po ktorých samozrejme chodia aj autá, taverny, kaviarne, množstvo hotelov a apartmánových domov.
Inak, ako rozoznáme korzo od normálnej cesty? Tak, že po korze idú autá pomaly a tovar sa z obchodíkov vysúva až do ulice. Kade chodia autá rýchlo, tam korzo jednoducho nie je.
Vraj to bola pred dvadsiatimi rokmi malá rybárska osada. Zvyšky starého mestečka sa hľadajú len ťažko. Moderné letovisko ich už dôkladne ukrylo.
V tomto mestečku sa začína najdlhšia pláž Kréty. Meria 8 kilometrov, ale celý úsek plný pláží, len mierne delených skalnými útvarmi, má vraj až 17 kilometrov. Tu v Georgiopoulise sa pláž začína menšou mokraďou, na miestach kde sa do mora vlieva potôčik; piesku je prvých niekoľko desiatok metrov málo, prevládajú okrúhle skaly. Tie sú stále menšie a menšie a už približne v polovici pobrežného pásu v Georgiopoulise jednoznačne prevláda piesok. Niekde ešte na brehu miešaný so štrkom. Za letoviskom piesočnatá pláž pokračuje a je stále krajšia.
Kavros je ďalšie stredisko budované na tejto, už možno napísať, že rozprávkovej pláži. Rozdiel je však v tom, že v Georgiopoulise som bol hodnotiť, pozerať, uznanlivo prikyvovať, že je to naozaj dobré, no v Kavrose som sa aj kúpal. Takže som podľahol subjektívnym pocitom.
Najdrahšie sú samozrejme hotely, ktoré lemujú pobrežie. Pláže sú však verejné a našinec môže prechádzať k moru aj cez hotelové areály. Čo je rozhodne lepšie ako cez niektoré voľné úseky, ktoré sú porastené bambusom, tvrdou trávou, a človek ani poriadne nevie kam stúpi. Aj toto je typické pre Grécko a Krétu zvlášť. V hotelovom areáli je poriadok. Hneď za plotom je však neuveriteľný „bordel“.
Pri hlavnej ceste je aj miestna komunikácia a z tej si dovolenkári a obchodníci urobili v Kavrose korzo. No a potom pokračujú hotely, apartmány, taverny… Ale aj minigolfové ihrisko a malý detský zábavný park. Videl som aj hlavných, vždy obdivovaných hrdinov jedného z ihrísk. Malé zajačiky a mačiatka. Fotené boli viac, ako keby okolo chodila nejaká holá kráľovna krásy.
Tu som prežil krásne tri dni. V malom rodinnom hotelíku Apollo, ktorý sa tak trochu hral na all inclusive. Podľa mňa bol obmedzenejší sortiment jedál v ponuke ospravedlniteľný, lebo hotelík je príliš malý na to, aby mohol niečo schovať za veľké masy dovolenkárov. Píšem to preto, lebo sťažností vraj bolo spočiatku dosť. Záleží asi na tom, kto čo hľadá. Ja som veľa prepáčil, lebo mi tu bolo dobre a čoskoro sme sa všetci poznali. A jedlo bolo naozaj chutné. Aspoň pre mňa. A že som nikdy nestihol interval, kedy podávali kávu a zákusok? Neprišiel som sem preto, aby som využil všetky možnosti hotela, ale aby som niečo videl a zažil. No, keď už ide o stravu, ráno bol vždy na stole teplý chlebík, práve dovezený z pekárne.
Nechodil ani autobus na pláž, pokazil sa, no mne to trvalo k najbližším ležadlám a slnečníkom 10 minút, k vzdialeným, kde som hľadal pokoj a kam ma mal sľubovaný autobus voziť, 18 minút.
Že nebolo všetko ideálne? Aj tak by som sa sem rád vrátil. Otvorene píšem o tom preto, aby sme si nemysleli, že všetko všade funguje dokonale. Človek si musí vytvoriť harmóniu vo svojej duši vo vzťahu, čo mu letovisko ponúka ako celok.
Pláž patrí k najkrajším, aké som kedy videl. Ideálna pre deti i plavcov. More mierne klesá, všade je jemný piesoček, no voda sa nejako zvlášť nemúti, až do večera ostáva priezračná. Pravda, ak príde búrka, to je niečo iné. Vtedy to však môže byť zase krásny pohľad. Aj keď sa kúpanie presúva do bazénov.
Na miestach, kde som sa kúpal, všimol som si asi 50 metrov od brehu pod hladinou tmavé fľaky. Zobral som si šnorchel, fotoaparát, a čakalo ma nevšedné prekvapenie. Každý mi vždy tvrdil že Egejské more je mŕtve, že sú tam vychytané všetky ryby. Tu som okolo skál v mori nafotil množstvo krásnych rýb. Vo väčšej hĺbke som videl dokonca aj murénu.
Som rád, že som objavil nádherný podmorský život. O jednu zábavu je tu viac. Tak isto sa tu stavajú krásne pieskové hrady a nechýbajú ani možnosti vybrať sa na výlety.
Výhodou oboch stredísk na jednej veľkej pláži je to, že sú približne na pol cesty vzdialené od Chanie i Rethymna. Autobusový lístok do Rethymna stál napríklad 2,7 eura.
Hľa, hneď je tu možnosť výletov. Okrem tých, ktoré ponúka cestovná kancelária. Popoludňajšie a podvečerné výlety do Chanie a Rethymna určite stoja za to.
V Kavrose ma prekvapil turistický vláčik. Za sedem EUR odvezie a dovezie hostí k sladkovodnému jazeru, ktoré patrí k najkrajším skvostom Kréty. Sladkovodné jazero medzi vyprahnutými skalami jednoducho musí byť skvostom. Za rovnaký peniaz ide turistický vláčik aj do Argiroupolisu, kde je vodopád a vôbec priezračná horská voda. Sú tu aj ďalšie ponuky, dokonca jaskyne. Jednoznačne sa sortiment služieb na Kréte zlepšuje a tak sa obohacuje aj možnosť prežiť tu stále krajšiu a príťažlivejšiu dovolenku.
Ľ. MOTYČKA