Kalište sa nachádza v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške 924 metrov a je úplne izolované od okolitej civilizácie. Dnes patrí do katastra obce Baláže a je pod správou Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. K prvému stretnutiu partizánov pôsobiacich v horách s obyvateľmi Kališťa došlo v lete 1944. Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, dostali sa do dediny zvesti o postupujúcej nemeckej armáde.
K prvému stretnutiu partizánov pôsobiacich v horách s obyvateľmi Kališťa došlo v lete 1944. Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, dostali sa do dediny zvesti o postupujúcej nemeckej armáde. Po obsadení Banskej Bystrice nemeckou armádou v októbri 1944 sa vojaci, partizáni a rasovo či politicky prenasledovaní občania začali sťahovať do hôr a do horských osád, akou bolo aj Kalište. Kališťania týmto ľuďom pomáhali, ako sa dalo, či už zásobami alebo poskytnutím strechy nad hlavou. V roku 1944 došlo k niekoľkým vojenským stretom medzi nemeckými jednotkami a partizánskymi skupinami, ktoré sídlili na Kališti.
Kalište sa však zapísalo do histórie tragédiou, ktorá jeho obyvateľov postihla 18. marca 1945, keď bola dedina vypálená nemeckými jednotkami. V skorých ranných hodinách asi 300 Nemcov vtrhlo do dediny. Obkľúčili južný a východný okraj osady a ostreľovali hlavnú cestu, ktorá bola pre vysoký sneh jediná schodná. Mnohí ľudia boli zastrelení priamo na mieste, iní zhoreli zaživa v domoch, ktoré začali nacisti zapaľovať. Skupinu dospelých mužov, ktorú Nemci zajali, neskôr postrieľali v neďalekej Moštenici.
V roku 1961 Kalište vyhlásili za Národnú kultúrnu pamiatku (NKP). Jej súčasťou sú dva zrekonštruované domy, kde sa nachádza expozícia zobrazujúca históriu Kališťa a obcí tzv. Partizánskej republiky.
S počiatočnou úpravou areálu NKP Kalište začalo Múzeum SNP v roku 2006, kedy sa uskutočnilo prvé Stretnutie generácií – podujatie, ktoré sa odvety koná každý rok, vždy v polovici augusta, a na ktorom sa pravidelne zúčastňuje niekoľko tisíc ľudí. Stretávajú sa tu ľudia rôznych vekových skupín, od najstarších, ktorí si ešte pamätajú hrôzy 2. svetovej vojny, až po deti predškolského veku. Túto akciu organizačne pripravuje Múzeum SNP a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. Okrem pietnej spomienky a kladenia vencov je každoročne súčasťou stretnutia aj bohatý kultúrny program a rôzne sprievodné akcie.
Rozhodlo sa o vybudovaní nového pamätníka, ktorý by pripomínal tragédiu vypálenej obce. Základný kameň bol slávnostne položený na prvom Stretnutí generácií. Samotný pamätník bol slávnostne odhalený počas 2. ročníka Stretnutia generácií v auguste 2007. V tomto roku sa začalo s väčšími úpravami priestoru NKP Kalište, čo zahŕňalo úpravu okolia, obnovu komunikácií, vybudovanie trafostanice a v neposlednom rade vytvorenie novej stálej expozície v dvoch zrekonštruovaných domčekoch.
16. augusta 2008 starostovia a zástupcovia 102 obcí, spolu s oficiálnymi hosťami, ktorí sa zúčastnili Stretnutia generácií, vysadili na Kališti 102 ovocných stromčekov – za každú obec, ktorá bola počas nacistických represálií v rokoch 1944 – 1945 čiastočne alebo úplne vypálená. Takto vznikol Sad života, ktorý predstavuje novú trvalú súčasť areálu vypálenej osady a symbol spoločenstva vypálených obcí na Slovensku. Záštitu nad jeho správou prevzal Slovenský zväz záhradkárov. Ten sa rozhodol ošetriť aj pôvodné, staré ovocné stromy v osade a tak symbolicky vrátiť život na Kalište generačným stretnutím nielen ľudí ale aj stromov.
V tom istom roku pracovníci Múzea SNP zostavili pre návštevníkov a turistov Náučný chodník po Kališti. Cieľom nebolo len pripomenúť tragické udalosti, ktoré sa na tomto mieste odohrali počas 2. svetovej vojny, ale aj rozpovedať príbeh o tom, ako žili obyvatelia obce Kalište ešte pred vojnou, a prečo vôbec vznikla obec na takom odľahlom mieste.
Tabule náučného chodníka sú rozmiestnené v priestore celej bývalej obce Kalište, na neďalekom cintoríne a pri bývalej škole a horárni tak, aby návštevník prešiel celú plochu vypálenej obce a dostal sa aj na miesta, kde by v inom prípade nešiel.
Neskôr k náučnému chodníku pribudli aj zrekonštruované bunkre Partizánskej republiky, ktoré počas vojny slúžili nielen ako improvizovaný príbytok ale aj ako dočasná izolácia pacientov, ktorí sa nakazili týfusom. V roku 2009 bol chodník doplnený o repliku miliera, ktorý symbolizuje spôsob obživy obyvateľov osady z čias, keď sa na Kališti vyrábalo drevené uhlie.
Priestory NKP Kalište si môžu návštevníci pozrieť individuálne v rámci turistických vychádzok, alebo si môžu objednať sprievodcu priamo z Múzea SNP (v mesiacoch máj až september). Výklad so sprievodcom je vhodný najmä pre hromadné skupiny či už sú to školské skupiny alebo dospelí. Samotný text aj rozsah sa dá prispôsobiť veku či osobným požiadavkám návštevníkov. Skupina svoju púť so sprievodcom zakončí pri malej kaplnke, ktorá akoby zázrakom prežila vypálenie dediny, a potom vzdá úctu padlým pri novopostavenom pomníku, ktorý symbolizuje to, čo ostane z domu po jeho vypálení – základy a komín.
Príroda je tu prekrásna, ponúka nádherné výhľady i výlety do okolia. Scenériu dopĺňajú pasúce sa ovečky. V každom prípade je to miesto, ktoré ponúka oddych ale aj poučenie z histórie.
Mgr. Boris Vigaš, Múzeum SNP Banská Bystrica
CESTOVATEL 042014