Historické pamiatky na Slovensku sú pre turistov neodolateľné. Každoročne sa o tom presvedčia tisícky návštevníkov nielen zo Slovenska ale aj z okolitých krajín. S minulosťou sú veľmi úzko späté najmä hrady, zámky alebo kaštiele, ktoré tvoria veľkú časť turisticky atraktívnych miest na našom území. Oravský hrad, napriek neľahkému osudu a hromade problémov, ktoré ho stáročia sužovali, má dnes prívlastok jeden z najkrajších hradov na Slovensku.
Príťažlivý od nepamäti
Práve Oravský hrad bol veľkým lákadlom už pre pravekých obyvateľov na našom území. Hradná vyvýšenina, prítomnosť rieky ,,za rohom” ale aj úkryt v okolitých lesoch boli tie najdôležitejšie atribúty pre početný výskyt obyvateľov v danej lokalite. Práve spomínané indície a výborná geografická poloha viedla k vybudovaniu hradu na Oravskom brale vo výške 112 metrov, obklopenom riekou Oravou.
Zmeny majiteľov na dennom poriadku
Murovaný hrad, podobný dnešnému, nahradil drevený hrádok po Tatárskom páde z roku 1241. Prvá skutočná písomná zmienka o hrade je z roku 1267, keď ho vymenil kráľ Belo IV. za tri mestá: Žilinu, Sučany, Varín a stal sa kráľovským majetkom. Neskôr patril slávnemu vojvodovi Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V ďalších storočiach sa vystriedali rôzni šľachtici, králi a vojvodovia, ktorí hrad alebo vlastnili, alebo spravovali. Z nich najvýznamnejší boli Karol Róbert z Anjou, kráľ Leopold či Matej Korvín, ktorý hrad výrazne zmodernizoval a uskutočnil rôzne bezpečnostné opatrenia nielen na hrade ale na celom území Oravy. Ďalšia významná rodina, ktorá vlastnila hrad, boli Turzovci. Najväčšie zmeny urobili v rokoch 1556 – 1621, kedy dali hrad kompletne prestavať a opevniť. Presne na prelome sedemnásteho a osemnásteho storočia hrad zasiahol požiar, ktorý spôsobil veľké škody. Hradný komplex sa z požiaru zotavoval postupne vo viacerých etapách až do druhej svetovej vojny. Práve počas nej ho nemecká armáda použila ako delostreleckú pozorovateľňu. Po poškodení hradu sovietskymi vojskami sa Nemci rozhodli, že nevystavia veľkolepú pamiatku akou je Oravský hrad riziku a presunú sa inam. K rozsiahlej obnove a oprave tohto reprezentatívneho diela došlo niekoľko rokov po druhej svetovej vojne.
Tri v jednom
Tak ako väčšina hradov nielen na Slovensku, aj oravský je členený na rôzne časti. Najstaršia časť hradu, ktorá bola vybudovaná ako prvá už v 13. Storočí, sa nazýva Horný hrad. Tvorí ho citadela a jeho prioritnou funkciou v minulosti bola obrana okolitého územia. Stredný hrad sa skladá z dvoch palácov (palác Jána Korvína a Jána z Dubovca) a obytnej veže. Je tu aj studňa, ktorá mala v 15. storočí hĺbku až 90 metrov. Dolný hrad, rozlohou najväčšia časť, sa môže pýšiť Turzovým palácom, kaplnkou svätého Michala, farou ale aj tromi ťažko dobyteľnými bránami s tunelom, na ktorých si v minulosti ,,vylámali zuby” bojovníci nejedného vojska. Pod týmito bránami a tunelom sú podzemné chodby, avšak neprístupné pre turistov. Historické expozície sú tiež zamerané na staroveké spôsoby bývania a celkového života na hrade.
Expozície pre každého
Do etnografickej expozície nepatria len tradičné hodnotné predmety a artefakty vystavené pre ľudí ale aj rôzne podujatia, ktoré umožnia pozorovateľom vrátiť sa o niekoľko storočí nazad. V rámci prehliadky Oravského hradu nemôžete vynechať ani prechádzku krásnou oravskou prírodou. Okrem základnej charakteristiky prírodných pomerov regiónu môžete vidieť život v rieke Orave, vzácne endemity a relikty nachádzajúce sa v jej okolí či typický život na oravských lúkach a pasienkoch.
Dejisko známych filmov
O tom, že Oravský hrad má zaujímavú nielen históriu svedčí fakt, že sa neraz stal dejiskom nakrúcania filmov slovenských ale aj zahraničných režisérov. Bola tu nakrútená prvá, čiernobiela verzia slávneho filmu Drakula. Oravský hrad otvoril brány aj pre iné filmy, napríklad Adam Šangala, Princezná a žobrák, Kráľ drozdia brada či film nakrútený na prelome tisícročí Sokoliar Tomáš.
Akcie na hrade
Hrad je pre verejnosť otvorený po celý rok, iba v apríli sa tu robí pravidelná údržba a s ňou sú spojené obmedzenia. Počas celého roka sa na hrade konajú rôzne originálne podujatia. Každoročne môžete v jarných mesiacoch navštíviť kulinárske predstavenie, kde sa varia samé tradičné dobroty. Pravidelné predstavenia sú tiež na Veľkú noc. Začiatkom mája sa otvára Oravská lesná železnica, s ktorou sú spojené nočné jazdy vlakom a tiež večerné prehliadky Oravského hradu. Konajú sa tu rôzne podujatia pre najmenších, ako aj divadelné predstavenia pre dospelých či strašidelné nočné prehliadky. Za zmienku určite stojí aj rozprávanie povestí a legiend o Oravskom hrade či Sokoliarsky deň.
Atraktívna Orava
Je tu rodisko mnohých významných Slovákov, akými boli napríklad legendárny básnik Pavol Országh Hviezdoslav, autor slovenskej hymny Janko Matuška alebo lyžiar Martin Bajčičák. Aj Dolný Kubín po turistickej stránke ponúka veľa. Oravská galéria sídli v budove zo 17. storočia a v súčasnosti je druhou najnavštevovanejšou galériou na Slovensku. Ďalšia, rovnako pútavá a výnimočná pamiatka v Dolnom Kubíne je Florinov dom. Terajšiu podobu získal v polovici 20. storočia, keď tu žil významný básnik, publicista, diplomat a osvetový pracovník Theo Herkeľ Florin. Trinásť rokov bol organizátorom známeho Hviezdoslavovho Kubína. Dnes dom slúži ako výstavná sieň Oravského múzea. Čaplovičova bibliotéka je rozsiahla zbierka knižných zväzkov a ďalších skvostných predmetov, ktoré v roku 1839 daroval Vavrinec Čaplovič Oravskej župe . Pred budovou si môžete všimnúť sochu Pavla Országha Hviezdoslava.
Kostolík z rokov 1688 – 1689 v Leštinách sa dodnes zachoval v nepoškodenom stave, v autentickom prostredí. Jeho architektúry a zrubovej konštrukcie sa nedotkli takmer žiadne zmeny, aj vďaka čomu je dnes zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Iba málokto nepozná diela Rysavá Jalovica, Keď báčik z Chochoľova umrie alebo Dom v stráni od Martina Kukučína. Neďaleko Dolného Kubína v Jasenovej je rodný a zároveň pamätný dom tohto významného slovenského prozaika. Dom spolu s hospodárskymi budovami tvorí celok, ktorý svojím vonkajším aj vnútorným prostredím sprítomňuje prostredie, v akom Martin Kukučín vyrastal.
Orava s deťmi
V prípade, že sa na Oravu vyberiete s vašimi ratolesťami, určite bude pre vás skvelým zážitkom splav Oravy. Plavba cez krásnu prírodu, aj v okolí hradu, patri k nezabudnuteľným zážitkom. Ak sa chcete vrátiť do minulosti a zažiť ,,retro splav”, je tu pre vás splav na pltiach.
Rovnako zaujímavý zážitok, ako pre deti tak aj pre dospelých, je Oravská lesná železnica. Turistický vlak premáva zo stanice Tanečník. Tu sa nachádza depo pre lokomotívy a vozne ale aj malé múzeum železnice či detské ihrisko na okraji lesa, kde si vaše ratolesti môžu krátiť čakanie na vláčik.
Samuel Adrien Móry
CESTOVATEL 032014