• BLOG
  • SPRÁVY
  • REPORTÁŽE
    • Európa
    • Ázia
    • Amerika
    • Afrika
    • Austrália
    • Nový Zéland
  • POVIEDKY
  • SVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU 2020
  • ROBIA TAM HORE NORMÁLNI ? LETISKO SLIAČ

Ostrihom

11. apríla 2017Ľubomír MotyčkaREPORTÁŽE, MaďarskoNekomentované

V ohybe Dunaja, na brehu tejto mohutnej rieky, na hranici so Slovenskom leží malé maďarské mesto Ostrihom. Mesto je to síce neveľké, ale v histórii Maďarska zohrávalo dôležitú úlohu a bolo aj hlavným mestom.
Dominantou mesta je fantastická bazilika a most cez rieku Dunaj spájajúci Maďarsko so Slovenskom. Tisícročná maďarská história nemá také desaťročie, pri ktorom by sa neobjavilo meno mesta Ostrihom alebo po maďarsky Esztergom. Toto mesto bohaté na pamiatky, bolo svedkom búrlivých storočí maďarskej histórie. Krásne mesto s úzkymi uličkami, barokovými a klasicistickými domami, romantickými stavbami a kostolmi. Jeho meno v maďarčine – Esztergom, je Ostrá skala. Mesto je obklopené pahorkatinou.

Niečo z histórie…
Táto romantická krajina bola osídlená už v dobe kamennej. Prvými známymi obyvateľmi boli Kelti, neskôr bolo územie osídlené Rimanmi. Po období sťahovania národov sa tu asi usídlili Slovania. Po príchode Maďarov sa Ostrihom stal jedným z hlavných sídiel uhorských vládcov. Svätý Štefan tu bol korunovaný na prvého uhorského kráľa. Maďari si ho veľmi cenia a takmer v každom meste má svoju pamätihodnosť. V Ostrihome je to 12 metrov vysoká socha z bieleho vápenca, ktorá stojí za bazilikou a zachytáva okamih, keď arcibiskup kladie na hlavu Štefana korunu. V roku 1000 bolo v meste založené Ostrihomské arcibiskupstvo. Počas celého stredoveku bol Ostrihom jedno z najvýznamnejších miest Uhorska a 300 rokov bolo hlavným mestom. Od čias kráľa Štefana až po vpád Tatárov v roku 1242 bol Ostrihom cirkevným strediskom a centrom Ostrihomskej župy. Na sklonku 12. storočia dal postaviť kráľ Belo III. veľký kráľovský palác, ktorého významné časti sa zachovali dodnes. Najcennejšou časťou hradného komplexu je románska Kráľovská kaplnka s ružičkovým oknom nad vchodom. Keď v roku 1242 Tatári dobyli mesto, hrad sa ubránil. V druhej polovici 13. storočia Belo IV. preniesol svoje sídlo na Visegrád a Ostrihom prestal byť hlavným mestom. Arcibiskup sa presťahoval do Bratislavy. O Ostrihom sa zviedli mnohé boje a mesto bolo takmer celé zničené. Po porážke Turkov zostalo spustošené a bolo osídlené cudzincami, najmä Slovákmi, ktorí sa postupne pomaďarčili.
V roku 1708 sa Ostrihom stal slobodným kráľovským mestom. Začiatkom 19. storočia sa do mesta vrátil arcibiskup aj kapitula. Keďže Ostrihom bol strediskom arcidiecézy, ktorej územie sa rozprestieralo hlavne na Slovensku, študovalo a pôsobilo tu veľa slovenských národovcov. Ján Palárik, Andrej Kmeť či F. R. Osvald.

Poklady Ostrihomu
Najatraktívnejšia je klasicistická bazilika z 19. storočia, tvoriaca dominantu mesta. Bola postavená podľa vzoru Baziliky sv. Petra v Ríme. Je sídlom ostrihomského biskupa, hlavy maďarskej katolíckej cirkvi. Je to najväčší kostol v celom Maďarsku. Je 118 m dlhá a 40 m široká, vnútorná výška kupoly je 71,6 m. Je obrovský a má aj fantastický obraz na hlavnom oltári. Scéna Nanebovzatia Panny Márie, je najväčším oltárnym obrazom na svete, namaľovaným na jeden kus plátna. Priečelie baziliky zdobí osem 22 m vysokých stĺpov korintského štýlu. Dôležitou súčasťou komplexu je Kaplnka sv. Štefana a Bakóczová Kaplnka z červeného mramoru, perla maďarskej renesančnej architektúry, o 300 rokov staršia než samotný kostol. Na poschodí baziliky je arcibiskupská klenotnica, v ktorej je zbierka stredovekých i novších sakrálnych predmetov. Arcibiskupská klenotnica je najbohatšou zbierkou maďarských cirkevných klenotov. V krypte postavenej v staroegyptskom štýle pod hlavnou loďou sú pochovaní ostrihomskí arcibiskupi. Na severnej strane baziliky stoja hradné múry. Ak si nebudete všímať silný vietor, môžete sa pokochať pohľadom na opačný breh Dunaja, na mesto Štúrovo, údolie rieky Hron a severnú časť Ostrihomu, údolie Dunaja a Víziváros (Vodné mesto). Pomenovanie Vodné mesto dostala táto časť podľa svojej polohy. Bola postavená medzi malým a veľkým Dunajom. Jeho bývalé pevnosti, mestské múry, stredoveké bašty a turecké rondely vedľa promenády na brehu Dunaja sú viditeľné dodnes.

Vedľa baziliky stojí niekdajší Kráľovský palác s Hradným múzeom. So stavbou starých hradieb sa začalo už v 10. storočí. V priestoroch múzea sa nachádza expozícia historických zbraní a zoznámite sa aj históriou mesta od staroveku. Uvidíte aj archeologické nálezy a nádherné fresky. Z paláca je nádherný výhľad na krajinu a na nádvorie.
Medzi hradom a Dunajom sa vo Vodnom meste zachovalo viacero cenných barokových, rokokových a klasicistických budov. Na hlavnej ulici stojí Primaciálny palác, ktorý vytvorili z jezuitského kláštora. Na jeho poschodí sídli svetoznáme Kresťanské múzeum, ktoré je domovom najväčšej cirkevnej zbierky v Maďarsku. V múzeu je niekoľko tisíc výtvarných diel a predmetov umeleckého remesla. Zlatnícke výrobky, keramika, gobelíny, koberce z východných krajín a sklo. Galéria je mimoriadne bohatá. Baroková budova Múzea Bálinta Balassu bola postavená na stredovekých základoch. Po vyhnaní Turkov budova slúžila ako prvá katedrála ostrihomskej župy. Možno tu vidieť výstavu pamiatok stredovekého Ostrihomu. Farský kostol s dvomi vežami na hlavnom námestí Vodného mesta dali v rokoch 1728-1938 postaviť jezuiti. Tento kostol je príkladom barokového stavebného umenia. Arcibiskupská knižnica na južnom konci je jednou z najbohatších knižníc Maďarska. Je v nej uchovaných približne 250 000 zväzkov. Medzi nimi aj množstvo kódexov a prvotlačí. Na Vrchu sv. Tomáša stojí klasicistická kaplnka. Bola postavená na začiatku minulého storočia ako pamiatka hrdinom Ostrihomu. Schody vedúce ku kaplnke lemuje kalvária so šiestimi zastaveniami krížovej cesty. Hlavné námestie Ostrihomu – Széchenyiho námestie, je chránenou umeleckou pamiatkou. Z budov postavených v štýle baroka, rokoka a klasicizmu, na seba upozorní jednoposchodová baroková budova radnice. Vedľa radnice sa otvára ulica Jánosa Bottyána. Sú na nej meštiacke domy s typickými drevenými bránami. Je tu aj Kostol františkánov, s bohatým barokovým zariadením. Poschodový barokový palác s ozdobnou bránou je postavený na opačnej strane ulice. Smerom k malému Dunaju stojí krásna baroková budova a bohato zariadený Farský kostol sv. Petra a Pavla. Trochu ďalej je okrúhly Kostol sv. Anny s kupolou. Východogrécky kostol s drevenými šindľami bol postavený srbskými osadníkmi.
Dunajské múzeum funguje v hospodárskej budove z 18. storočia. Ukazuje fyzické a chemické vlastnosti vody, ochranu proti záplavám, históriu maďarskej kartografie, dejiny zásobovania vodou a má aj izbu na hranie pre deti. Múzeum odkrýva aj rôzne zaujímavosti. Že z diaľky je Budapešť fialová a že vodomer je maďarským vynálezom. Nad mestom na Prednom vrchu stojí vila Babitsa. V malom dome zariadenom ako pamiatkové múzeum strávil nejaký čas aj básnik Mihály Babits. Múzeum priťahuje milovníkov literatúry. Je tu stena podpisov prominentných maďarských osobností. V medzivojnovom období bolo dôležitým miestom maďarského literárneho života.
V Ostrihome je veľa sôch a pamätných tabúl, pripomínajúcich históriu, rovnako aj mnoho pamätných izieb, múzeí či galérií. Krásne mesto s množstvom historických budov, čarovných miest má aj čarovnú promenádu popri Dunaji. V meste bola vybudovaná moderná športová hala a sú tu aj kúpele, ktoré sú vraj najstaršie v Maďarsku.

Medzi Ostrihomom na maďarskej strane a slovenským Štúrovom stojí štýlový most. Na mieste, kde bol postavený, sa kedysi prebrodili rímske légie. Keď sa Ostrihom stal kráľovským sídlom, obyvatelia na oboch stranách rieky postavili medzi brehmi prievoz. Počas tureckej nadvlády vybudovali pontónový most. Počas ďalších storočí bol zničený, zrekonštruovaný, poškodený a spálený.
V 19. storočí vybudovali most železný, ktorý odvtedy niesol meno veľkokňažnej Márie Valérie, dcéry Františka Jozefa. Po druhej svetovej vojne ho nemecká armáda zničila. Myšlienka opätovnej obnovy zničeného mosta, ako aj oživenie vzájomných kultúrnych i osobných kontaktov medzi ľuďmi žijúcimi na oboch stranách Dunaja, viedli k tomu, že bol obnovený začiatkom 21. storočia. Železný most má päť otvorov a dĺžku 496 metrov.
Keďže Ostrihom sa považuje za jedno z najkrajších miest Maďarska a navštevuje ho veľa turistov, nájdete tu viacero hotelov, penziónov, no a samozrejme veľa výborných reštaurácií s maďarskou kuchyňou a výborným vínom. Ostrihom láka najmä tých, ktorí milujú krásu minulosti a umenie.

Počet videní: 472
Tags: Ostrihom, Maďarsko
Ľubomír Motyčka
https://cestovatel.eu
Ľubomír Motyčka sa narodil v roku 1950 v obci Veľký Ďur. Od siedmeho roku žije v Banskej Bystrici. Jeho profesionálna dráha má dve roviny. 27 rokov pracoval v Slovenskom rozhlase, kam sa dostal "za odmenu" v roku 1968 – keďže sa podieľal na rozširovaní letákov Hlas Dubčekovej mládeže v horúcich dňoch po okupácii. V roku 1989 moderoval generálny štrajk na námestí SNP v Banskej Bystrici. Z profesionálneho hľadiska bol v tom čase známy najmä ako moderátor relácie Dobré ráno. Vtedy sa začal venovať aj problematike cestovného ruchu. Po silnom politickom tlaku odišiel v roku 1995 zo Slovenského rozhlasu a založil časopis Cestovateľ, na čele ktorého stál až do septembra 2014. V roku 2007 získal celoslovenské ocenenie Osobnosť cestovného ruchu.

Related Articles

Leto na Balatone

11. apríla 2017Ľubomír Motyčka

Budapešť a jej okolie

11. apríla 2017Ľubomír Motyčka

Cestujte na úrovni, cestujte Business Class!

11. apríla 2017Ľubomír Motyčka

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kategórie


    Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/1/2198471d-38d0-42f4-beab-cc4c50e06691/cestovatel.eu/web/wp-content/plugins/collapsing-categories/collapscatlist.php on line 508
  • Južná Kórea (1)
  • Zanzibar (1)
  • Egypt (1)
  • BLOG (214)
  • SPRÁVY (157)
  • ▼REPORTÁŽE (1775)
    • ▼Európa (845)
      • Slovensko (443)
      • Albánsko (4)
      • Anglicko (5)
      • Belgicko (3)
      • Bulharsko (13)
      • Chorvátsko (58)
      • Česká republika (13)
      • Čierna Hora (3)
      • Cyprus (7)
      • Dánsko (1)
      • Estónsko (1)
      • Fínsko (8)
      • Francúzko (6)
      • Grécko (61)
      • Holandsko (1)
      • Írsko (1)
      • Macedónsko (1)
      • Maďarsko (20)
      • Malta (5)
      • Nemecko (11)
      • Nórsko (11)
      • Pobaltie (2)
      • Poľsko (4)
      • Portugalsko (3)
      • Rakúsko (20)
      • Rumunsko (1)
      • Rusko (4)
      • Severný Cyprus (2)
      • Sicília (3)
      • Slovinsko (2)
      • Srbsko (1)
      • Škótsko (1)
      • Španielsko (32)
      • Švajčiarsko (4)
      • Švédsko (3)
      • Taliansko (49)
      • Ukrajina (3)
    • ►Ázia (98)
      • Barma (1)
      • Čína (4)
      • Dubaj (2)
      • India (6)
      • Indonézia (2)
      • Irak (1)
      • Irán (1)
      • Izrael (7)
      • Japonsko (1)
      • Jemen (1)
      • Jordánsko (6)
      • Kirgizstan (1)
      • Laos (1)
      • Malajzia (6)
      • Maledivy (1)
      • Omán (12)
      • Spojené Arábské Emiráty (3)
      • Thajsko (5)
      • Turecko (30)
      • Vietnam (2)
    • ►Amerika (29)
      • USA (7)
      • Kanada (1)
      • Dominikánska republika (1)
      • Guatemala (1)
      • Jamajka (1)
      • Kostarika (1)
      • Kuba (5)
      • Malé Antily (3)
      • Mexiko (4)
      • Súostrovie San Andrés (1)
      • Peru (1)
      • Argentína (1)
      • Bolívia (2)
    • ►Afrika (52)
      • Egypt (15)
      • Juhoafrická republika (2)
      • Kapverdy (9)
      • Keňa (2)
      • Maroko (5)
      • Maurícius (2)
      • Rwanda (1)
      • Seychely (2)
      • Tanzánia (2)
      • Tunisko (11)
    • Austrália (1)
    • Nový Zéland (1)
  • POVIEDKY (18)
BLOGSPRÁVYREPORTÁŽEPOVIEDKYSVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU 2020ROBIA TAM HORE NORMÁLNI ? LETISKO SLIAČ
© 1996-2017 Všetky práva vyhradené. Preberanie článkov bez súhlasu autora je zakázané!