Októbrovým tipom na výlet je rázovitá zamagurská obec Osturňa. Dedina uprostred hustých lesov Spišskej Magury. Susedný Ždiar pod Belianskymi Tatrami je vyhľadávaným cieľom návštevníkov.
Zato Osturňa je neobjaveným miestom a miestom oddychu milovníkov zabudnutých končín. Počas tohtoročného augusta prebehla médiami správa o ničivom požiari osturnianskych dreveníc po zásahu blesku. Napriek nenávratnej strate má Osturňa stále čo ponúknuť turistom.
Rusínske korene
Kedysi najrozsiahlejšia obec na Zamagurí sa rozprestiera pozdĺž Osturnianskeho potoka v dĺžke neuveriteľných 9 kilometrov. Preto na výlet odporúčam automobil alebo bicykel. Územie Osturnianskej brázdy osídlili Rusíni z Lemkovštiny, lokalizovanej v dnešnej Zakarpatskej Ukrajine (Podkarpatská Rus). Obyvatelia si dodnes zachovali pôvodnú gréckokatolícku vieru. Murovaná cerkev s cintorínom presne uprostred obce na vyvýšenom mieste stojí za potokom mimo zástavby. Murovaný kostolík v klasicistickom slohu je zasvätený sv. Michalovi archanjelovi a je jedným z najzápadnejšie strojacich svätostánkov byzantského obradu na Slovensku. Drevený strop pochádza z roku 1796. Celá cerkev vznikla podľa lemkovskej tradície, čo je spolu s bojkovskou stavebnou tradíciou typickým znakom architektúry Rusínov, obývajúcich prevažne Východné Karpaty na Slovensku, v Poľsku a na Ukrajine. Kostolík prešiel viacerými prestavbami a v súčasnosti je rekonštruovaný.
Ľudové staviteľstvo
Hlavným lákadlom Osturne je zachovaná jedinečná ľudová architektúra. Zrubové drevenice tvoria reťazovú-potočnú zástavbu, odborníkmi charakterizovanú ako voľný reťazový kolonizačný typ. Od 16. storočia, keď prebehla valašská kolonizácia, sa Osturňa rozrástla do súčasnej veľkosti, presnejšie na 9 km dĺžku. Typickú miestnu drevenicu tvorí zrub na kamennej podmurovke so sedlovou šindľovou strechou. Niektoré drevenice majú farebnú fasádu s nevtieravou žltou, zelenou či modrou. Škárovanie trámov je modré, typické pre oblasť Zamaguria. Symbolizuje silu prírody – vody Dunajca predierajúce sa pomedzi bralá Pienin. Niektoré domy majú vyzdobené aj konce brvien na rohoch s kvetovaným vzorom. V roku 1979 bola obec vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Pod ochranu spadá až 134 usadlostí. Pred dvadsiatimi rokmi bola dobrovoľníkmi zachránená kováčska vyhňa v hornej časti obce. Ale podarí sa uchovať všetky vzácne objekty, ktoré čoraz viac chátrajú?
Turistika
Z obce vedú dva turistické chodníky priamo na hrebeň Spišskej Magury, kde sa dajú kombinovať viaceré trasy. Zelená značka Bystrou dolinou je zároveň cyklotrasou po rozbitej a tvrdej zvážnici na rázcestie Pod Príslopom, kde sa križuje s modrou hrebeňovou trasou. Zelená schádza k známemu lyžiarskemu stredisku Ždiar – Strednica a ďalej k Monkovej doline s náučným chodníkom cez Belianske Tatry. Modrá značka na západ spadá do sedla pod Príslopom, kde sa spája s Cestou slobody. Opačným smerom chodník sleduje hlavný chrbát Spišskej Magury okolo vrcholu Priehrštie. Blízko vrchu Magurka sa križuje s červenou značkou na sever dolu do dedín Malá a Veľká Franková, a južne chodník pokračuje do centra obce Ždiar. Od rázcestia Magurka vychádza tiež žltá značka, ktorá prevažne zalesnenou rázsochou zostupuje do Osturne. Značenie chodníkov je v porovnaní so susednými Tatrami značne zanedbané a pešia túra s mapou je nevyhnutnosťou. Na podporu turistického ruchu v oblasti vznikli dva hraničné priechody do Poľska pre peších turistov. Jeden na severovýchod od obce pri Osturnianskom potoku spája Veľkú Frankovú a poľský Kacwin. Druhý turistický prechod nájdete na hrebeni medzi Osturňou a Lapszankou.
Neznáme jazerá
Veľkou škodou je, že ani jedna turistická trasa nevedie priamo k prírodným jazerám, ktorých je nad obcou niekoľko. Rozlohou ani hĺbkou nevynikajú, no svojou opustenosťou sú balzamom na dušu. Južne od dediny je Osturnianske jazero pod ochranou Prírodnej pamiatky Jazero. Upozorňuje naň tabuľka s nápisom „Jazero Kovaľa Mišku“, vzdialená asi 30 minút chôdze obce. Pod severozápadným hraničným chrbátom sú ďalšie 3 lokality s jazerami. Najväčším z nich je Veľké Osturnianskej jazero, ľudovo nazývané Dankovo (Dankino) jazero (ozero), alebo tiež Jarušovské pleso. Tabuľku k nemu nájdete na prvej veľkej ľavotočivej zákrute povyše pohostinstva. Prírodná rezervácia ochraňuje aj vzdialené Ksenino jazierko. Susedná prírodná rezervácia Malé jazerá taktiež ochraňuje prírodnými procesmi vytvorené a zahradené jazerá vo Vonkajších Karpatoch.
Bez veľkých nárokov
Služby pre návštevníkov sú veľmi skromné. Ubytovacie zariadenia sa dajú spočítať na prstoch dvoch rúk. Ľahko ich nájdete aj cez internetový vyhľadávač. Reštauráciu v obci zato nenájdete ani jednu. Prekvapí tiež iba jedno pohostinstvo umiestnené logicky v strede dediny. Bezprostredné okolie Osturne vytvára dokonalú harmóniu človeka a prírody. Intaktná krajina, ktorá sa zachovala vďaka neuskutočnenej kolektivizácií. Oku lahodiace terasové políčka s medzami. Kuriozitou je biblická dvojička Getsemanskej záhrady, ktorá sa údajne nachádza na úplnom konci dediny. Zelená stráň nad poslednými chalupami. Dookola samé božské ticho… Aj taká je Osturňa pre nenáročného návštevníka Zamaguria.
Text a foto: TOMÁŠ TRSTENSKÝ