• BLOG
  • SPRÁVY
  • REPORTÁŽE
    • Európa
    • Ázia
    • Amerika
    • Afrika
    • Austrália
    • Nový Zéland
  • POVIEDKY
  • SVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU 2020
  • ROBIA TAM HORE NORMÁLNI ? LETISKO SLIAČ

Seychely – turistický sprievodca

21. marca 2017Ľubomír MotyčkaSeychely, REPORTÁŽENekomentované

Seychely – africký ostrovný štát v západnej časti Indického oceánu, severovýchodne od ostrova Madagaskar, je prezidentskou republikou v rámci Commonwealthu (Britského spoločenstva národov). Pás ostrovov sa rozkladá na ploche 400 tisíc km2, v priestore medzi 480 až 1600 km východne od pobrežia Afriky, v tropickom pásme tesne pod rovníkom. Na čele krajiny je prezident volený na päť rokov, ktorý je zároveň aj predsedom vlády. Zákonodarnú moc vykonáva 34-členné jednokomorové Národné zhromaždenie (National Assembly / Assemblée Nationale) s 5-ročným volebným obdobím. Ostrovy boli pomenované v roku 1756 „Séchelles“ podľa francúzskeho ministra financií Jeana Moreau de Séchelles za vlády Ľudovíta XV.

Názov: Seychelská republika [sejšelská], anglicky Republic of Seychelles, francúzsky République des Seychelles, kreolsky Repiblik Sesel
Rozloha: 455 km2
Obyvateľstvo: 81 190 (2005) – kreolskí Seychelčania (Seychellois, miešanci potomkov francúzskych kolonistov a afrických otrokov) 89%, Indovia 4,7%, bantuskí černosi (Malgaši) 3,1%, Číňania 1,6%, Európania (najmä Briti) 1,5%, ďalej moslimskí Malajci a skupina francúzskych potomkov 0,1%
Náboženstvo: rímski katolíci 82%, anglikáni 6,5%, adventisti siedmeho dňa 1%, iní kresťania 3,5%, hinduisti 2%, moslimovia 1%, ostatní a bez vyznania 4%
Hlavné jazyky: seychelská kreolčina „seselwa“ odvodená z francúzštiny 92%, angličtina 5% a francúzština 3% sa všetky považujú za úradné jazyky
Správne členenie: 25 správnych dištriktov (administrative districts)
Hlavné mesto: Victoria (na ostrove Mahé) – 24 970 obyv. (2002)
Mena: seychelská rupia (rupee, SCR, SR, SRs) = 100 centov, 1 EUR = 6,90 SCR, 1 USD = 5,50 SCR (k 15.10.2006)
MPZ automobilov: SY Športová skratka: SC, SYC Symbol web-domény: .sc

Prírodné pomery

Seychely pozostávajú zo 115 ostrovov a ostrovčekov vlastných Seychelských ostrovov a niekoľkých pridružených ostrovných skupín. „Vlastné“ alebo tiež Vnútorné ostrovy (Inner Islands) na SV štátu – najväčšie Mahé (155 km2), Praslin (38 km2), Silhouette (20 km2), La Digue (10 km2) a ďalších 37 menších ostrovov, sú dávneho vulkanického pôvodu spred 650 miliónov rokov, tvorené masívnymi skaliskami z hlbinných vyvretých hornín – granitu (žuly) a syenitu. Je to rarita, pretože takéto horniny sa inak vyskytujú len na pevninách. Zvyšok súostrovia, označovaný ako Vonkajšie ostrovy (Outer Islands), predstavuje naproti tomu päť skupín 74 plochých koralových ostrovov a atolov: Amiranty (Amirantes Group) vrátane ostrova Desroches, ďalej Alphonse Group, Aldabra Group s veľkým atolom Aldabra a skupinou atolov Cosmolédo, potom Farquhar Group s ostrovmi Providence a skupina východných koralových atolov Île Platte a Coétivy. Osídlených je 33 ostrovov, najviac obyvateľstva – 90% je sústredených na Mahé, kde leží aj hlavné mesto Victoria. Na Vonkajších ostrovoch, ktoré zaberajú takmer polovicu rozlohy Seychel, ale postrádajú zdroje pitnej vody, žijú len 2% seychelského obyvateľstva. Pobrežná línia ostrovov má dĺžku 491 km. Najvyšší vrch Morne Seychellois na hornatom ostrove Mahé dosahuje výšku 905 m n.m.
Najmä Vnútorné ostrovy sčasti pokrývajú husté vždyzelené tropické lesy – zaberajú 18% rozlohy štátu (poľnohospodárska pôda 23%, ostatná 59%). Pre svoju odľahlosť od africkej pevniny sú Seychely domovom mnohých endemických druhov flóry a fauny – napr. 75 druhov kvitnúcich rastlín, 15 druhov vtákov, 3 druhy cicavcov, 30 druhov obojživelníkov a plazov a niekoľko stoviek druhov bezstavovcov. V tomto smere vyniká hlavne atol Aldabra s najväčšou populáciou korytnačky obrovskej (Geochelone gigantea). Ďalším unikátnym symbolom Seychelských ostrovov je palma seychelská (Lodoicea maldivica) s obrími kokosovými orechmi „Coco de Mer“ veľkými až 40 cm s hmotnosťou okolo 20 kg, ktoré sú najväčším semenom v rastlinnej ríši.

Ochrana prírody

Až 21 chránených území zaberá 42% rozlohy Seychel – 2 národné parky (Morne Seychellois na ostrove Mahé, Praslin na rovnomennom ostrove), 5 morských NP (Baie Ternay a Port Launay na Mahé, Curieuse, Sainte Anne a Silhouette Marine na iných ostrovoch) a ďalších 14 prírodných a morských rezervácií, z ktorých sú z celosvetového hľadiska významné dve zapísané v UNESCO: Aldabra Atoll s ochranou vyše 200 tisíc jedincov korytnačky obrovskej a Vallée de Mai na ostrove Praslin – pôvodný prirodzený háj so 4000 stromami palmy seychelskej.

Podnebie

Ostrovy majú pomerne stálu vlhkú tropickú oceánsku klímu počas celého roka (80% relatívna vlhkosť), s priemernými mesačnými teplotami 24-30 °C a priemernými ročnými zrážkami 2300-3000 mm (Mahé 2880 mm), na horách aj okolo 4000 mm s maximom v lete. Najteplejšie býva od marca do mája (30 °C) v dôsledku horúceho SZ monzúnu od rovníka, ktorého teplotu však zmierňuje oceán. Koniec mája až september je zas relatívne najchladnejším obdobím (24 °C), pričinením JV pasátu. S prihliadnutím na blízkosť rovníka Seychely ležia mimo oblasti výskytu tropických búrok.

Hospodárstvo

Na africké pomery sú Seychely dosť blahobytnou krajinou. Najdôležitejší a najväčší ekonomický prínos majú z turistického ruchu a služieb s ním spojených – tvoria 70% hrubých príjmov štátu, priemysel 27% a poľnohospodárstvo len 3%.
Medzi hlavné exportné plodiny patria kokosové orechy (kopra) – palmové plantáže zaberajú až 2/3 obrábaných plôch, ďalej sa vyváža škorica a vanilka, pre domácu spotrebu sa pestujú zemiaky, ságo (kasava), banány, čaj, káva, ryža, kukurica, cukrová trstina, mango, citrusy a ananásy. Chov dobytka, kôz a ošípaných je málo rozvinutý, väčší význam má hydina a hlavne rybolov (tuniak). Na to nadväzuje spracovanie rýb – na Seychelách sa nachádza jedna z najväčších konzervární tuniakov na svete, ktoré sú hlavným vývozným artiklom krajiny. Dôležitým zdrojom príjmov sú tiež poplatky od zahraničných lodí za povolenie rybolovu v seychelských výsostných vodách, ktoré boli v r. 1978 rozšírené na 200 míľ. Okrem toho sa spracúva kopra na výrobu vlákien a povrazov, vyrábajú sa rastlinné oleje (najmä škoricový), nápoje, pivo, cigarety, nábytok, stavebniny, člny, reexportujú sa rafinované ropné produkty. Nerastné bohatstvo sa sústreďuje len na ťažbu morskej soli a fosfátov na vývoz (guáno).

Doprava

Až s rozvojom turistickej infraštruktúry v 80. rokoch sa začala rozširovať dovtedy nedostatočne vybudovaná cestná sieť, ktorá v súčasnosti predstavuje 280 km (z toho 176 km spevnených) v podobe viac-menej okružných ciest najmä na ostrove Mahé, Praslin a La Digue popri pobreží s luxusnými plážami. Najdôležitejšou dopravou súostrovia je však pravidelné lodné spojenie medzi jednotlivými obývanými ostrovmi a pobrežná kabotáž. Pre námornú dopravu a zahraničný obchod má najväčší význam prístav v hlavnom meste Victoria. Dôležitá je tiež letecká preprava, ktorú na medzinárodnej a vnútroštátnej úrovni prevádzkuje domáca letecká spoločnosť Air Seychelles. Na Seychelách je 15 letísk (z nich 8 s pevnou pristávacou dráhou) – medzinárodné Seychelles International Airport sa nachádza 10 km na JV od Victorie. Železnice na ostrovoch neexistujú.

Turistika a cestovný ruch

Predstavu skutočného tropického raja vyvoláva už samotný názov Seychelských ostrovov, kilometre ľudoprázdnych dlhých pláží s koralovým bielym pieskom, tyrkysovo sfarbené teplé more, typicky prehnuté kokosové palmy, vzácna fauna s obrími korytnačkami a miliónmi hniezdiacich vtákov. Seychely sú perlou Indického oceánu a určite zodpovedajú predstavám o vysnívanej a romantickej dovolenke. Najväčšie a najznámejšie ostrovy obklopuje nespočetné množstvo menších ostrovčekov a koralových útesov, ktorých atmosféra vytvára ideálne podmienky pre šnorchlovanie, potápanie a rybolov. Ostrovy s bujnou vždyzelenou vegetáciou boli objavené začiatkom 16. storočia portugalskou flotilou, ale vďaka jedinečným kokosovým orechom palmy „Coco de Mer“, ktoré sa občas vyplavili pri brehoch Maldiv, sa preslávili dávno predtým.
Ale na Seychelách je oveľa viac, čo môže návštevníka zaujať. Dozrievajú tu zvláštne ovocia zvláštnych mien – palmiste, patole, calabash, golden apple, choux-choute. Samotné kreolské jedlá, ktoré miešajú magickú zmes tohto ovocia, rýb, čerstvej zeleniny a korenín, sú ovplyvnené africkou, francúzskou, anglickou, talianskou, čínskou a indickou kuchyňou. Medzi miestne špeciality patrí bourgeios grillé, bouillon bréde, soupe de tectec, cari bernique, salade de palmiste („šalát milionárov“), coconout curry, chatini requin, chauve-souris ČI kat-kat banane. Základom pre mnohé jedlá je kokosové mlieko, ktoré sa kombinuje napr.s bravčovým alebo kuracím mäsom, homárom či chobotnicou. Okrem toho je na ostrovoch veľký výber druhov vína a alkoholických nápojov, veľmi obľúbený je miestny čaj. Medzi hľadané suveníry patria pletené košíky a klobúky, batikované látky, vyrezávané výrobky z dreva, keramika alebo maľby.
Význam turistiky sa v ekonomike krajiny začal zvyšovať v 70.-80. rokoch, odkedy ju vláda začala cieľavedome podporovať. Dnes predstavuje najmä luxusný cestovný ruch najdôležitejší zdroj devíz, aj keď Seychely ročne navštívi relatívne málo turistov (asi 150 000). Vláda totiž kladie veľký dôraz na životné prostredie a ochranu prírody, nie na masovú turistiku. Kapacita lôžok je obmedzená asi na 5000. Všetky novšie hotely a penzióny zodpovedajú medzinárodnému štandardu, niektoré boli prestavané z bývalých plantážových sídiel. Na najvzdialenejších ostrovoch sú domčeky a penzióny stavané so slamenou strechou.

Historický prehľad

Seychely boli známe Arabom už v 9. stor., o čom svedčí zobrazenie na ich mapách. Ako prvý Európan ostrovy vzhliadol portugalský moreplavec Pedro Alvarez Cabral v r. 1501 a súostrovie Amiranty o rok neskôr aj Vasco da Gama. Prvý ich však preskúmal až kapitán francúzskej lode v r. 1742. Kolonizácia Francúzmi však začala až po r. 1768, kedy sa ostrovy stali francúzskou kolóniou. V r. 1772 sa sem prisťahovalo prvých 40 osadníkov z ostrova Île de Bourbon (dnešný Réunion) a r. 1794 boli Seychely vyhlásené za neutrálne súostrovie pod francúzskou ochranou. V r. 1810 počas napoleonských vojen postúpila francúzska vláda ostrovy Veľkej Británii, ktorá ich od r. 1814 spravovala ako súčasť Maurícia a v r. 1903 sa stali britskou korunnou kolóniou. V r. 1965 Briti odtrhli od Seychel ostrovy Aldabra, Desroches, Farquhar a Diego Garcia s veľkou vojenskou základňou.
Od prvých zákonodarných volieb v r. 1948 Seychely nastúpili cestu k vnútornej samospráve, ktorú získali v r. 1970 a 29. júna 1976 bola vyhlásená nezávislá Seychelská republika (dnes štátny sviatok). Zároveň boli krajine späť vrátené odtrhnuté ostrovy, okrem Diego Garcia (dnes súčasť Britského indickooceánskeho teritória). Prezidentom sa stal prozápadný politik James Mancham, ale už v r. 1977 zorganizoval ľavicový ministerský predseda France-Albert René nekrvavý štátny prevrat. V r. 1979 zaviedol prezidentskú vládu so systémom jednej strany, ktorú sa v r. 1981 snažila neúspešne zvrhnúť skupina juhoafrických žoldnierov a znovu nastoliť vládu Jamesa Manchama. Po ďalších pokusoch o prevrat v 2. polovici 80. rokov bol v r. 1993 pod tlakom medzinárodného spoločenstva obnovený pluralitný systém a v júli toho roku sa konali prvé slobodné prezidentské voľby, v ktorých France-Alberta Reného opäť zvolili za prezidenta. Jeho funkčné obdobie bolo predĺžené voľbami 22. marca 1998, kedy sa konali aj prvé slobodné voľby do Ľudového zhromaždenia s účasťou už viacerých politických strán. Zvíťazil Pokrokový front seychelského ľudu (SPPF) – bývalá jediná Jednotná socialistická strana. Od r. 2004 je prezidentom James Alix Michel. V súčasnosti si Seychely teritoriálne nárokujú na francúzsky ostrov Tromelin administratívne patriaci Réunionu.

I T I N E R Á R
Optimálny tranzit: Z Viedne na Seychely (Victoria, Mahé) prevádzkujú letecké spojenie viaceré spoločností, napr. let s prestupom v Paríži trvá asi 12 hod., odkiaľ ďalej lieta Air Seychelles (letisko Roissy Charles de Gaulle 2C) 5-6-krát v týždni tam aj späť v 12/2006 a 2/2007 okrem SO, v 1/2007 okrem ST a SO, vždy o 19.30 s príchodom na Mahé o 8.05+1 hod. (priamy let z Paríža trvá asi 9,35 hod.), späť z Mahé o 9.50 s príletom do Paríža o 17.30 hod. Spoločnosť Air Seychelles lieta aj z Mníchova (let trvá 9,05 hod.), Ríma (Fiumicino, 8,10 hod.) alebo Londýna (Heathrow, 10,00 hod.). Cena spiatočných leteniek z Európy sa pohybuje od 795 USD pre turistickú a od 2695 USD pre business triedu. INFO: www.airseychelles.com;
– pravidelné lety na Seychely prevádzkuje tiež nemecký Condor z Mníchova, ruský Aeroflot, Emirates (Dubaj), Qatar Airways (Doha), Air Mauritius, Kenya Airways (Nairobi) a Air Austral (Réunion).

A. Vnútorné ostrovy (Inner Islands) – zoradené podľa skupín:

 1. MAHÉ –

najväčší ostrov Seychel (155 km2, 27 km dlhý, 3-8 km široký, 72 000 obyv.), pomenovaný podľa francúzskeho námorného dôstojníka a guvernéra ostrova Maurícius Bertranda-François Mahé de La Bourdonnais (1699-1753), ale prví ho navštívili Briti v r. 1609. Nachádza sa tu hlavné mesto celého súostrovia Victoria, horský NP Morne Seychellois s bujnou vegetáciou a rovnomenným najvyšším vrchom (905 m n.m.) a tri morské národné parky – Baie Ternay, Port Launay a Sainte Anne. Pobrežie ostrova je veľmi členité s takmer 70 plážami s jemným bielym pieskom a malebnými zákutiami medzi žulovými masívmi. Najznámejšie pláže sa nachádzajú na SZ a JZ ostrova s množstvom luxusných hotelov roztrúsených takmer po celom pobreží (okrem záp. časti s nár. parkami). Zaujímavé sú tiež staré plantáže s pestovaním škorice a vanilky obkolesené hustými pralesmi. INFO: www.airseychelles.com/guide/mahe.html
VICTORIA – hlavné mesto Seychelskej republiky v SV časti ostrova Mahé sa niekedy nazýva aj Port Victoria, žije tu asi 1/3 seychelského obyvateľstva (okolo 25 000). Zaujímavosti: hodinová veža (Clock Tower) – zmenšený model podobnej londýnskej veže Big Ben, botanická záhrada (National Botanical Gardens) – na ploche 6 ha prezentuje unikátnu ostrovnú vegetáciu vrátane orchideí a paliem „Coco de Mer“ (otvorené denne 9.00-17.00 hod., vstupné 5 EUR, tel. 670500), Prírodopisné múzeum (Natural History Museum) – uchováva exponáty seychelskej prírody (napr. vymretý krokodíl a rôzne kuriozity; otvorené okrem PI, NE a SO popoludnia, vstupné 10 SR, tel.:321333), Národné múzeum (National Museum of History) – zbierky z histórie a kultúry (predmety z vrakov lodí, pamiatky na pirátov a bukanírov, koraly, voodoo figuríny; otvorené okrem ST, NE a SO popoludnia, vstupné 10 SR, tel.:321333). Za návštevu stoja aj trhoviská Sir Selwyn Clarke Market a Crafts Market (okrem nedele) s remeselnými výrobkami, rybami a ovocím, miestne malé galérie s možnosťou nákupu umeleckých diel, tiež niekoľko budov vo francúzskom a britskom koloniálnom štýle – budova súdu (Courthouse), hlavná pošta (Post Office) a niektoré panské sídla. Zo svätostánkov je najväčšia Katedrála Nepoškvrneného Počatia (Cathedral of the Immaculate Conception) a moslimská mešita (Mosque). Posledný októbrový týždeň sa vo Victorii koná Creole Festival – predstavenie domácej hudby, tancov a remeselných výrobkov (www.seychelles.net/festivalkreol/). Medzinárodné letisko Seychelles International Airport (tel.: +248-384000) sa nachádza 10 km na JV od mesta asi 20 minút, dané do prevádzky v r. 1971.
BEAU VALLON BAY – široká zátoka na SZ pobreží ostrova Mahé (3-6 km od Victorie, 15 km od letiska) poskytuje 3 km dlhú pláž s jemným bielym pieskom, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie plážové rezorty Seychelských ostrovov. Pýši sa luxusnými hotelmi, širokými možnosťami vodných športov – surfing, vodné lyžovanie, člnkovanie, kanoe, rybárčenie, na potápanie sú k dispozícii dva vraky potopených lodí a okolité koralové útesy. Pri Belle Ombre, západne od Beau Vallon, sa nachádza hypotetické miesto, kde pirát Olivier Levasseur (nazývaný „La Buse“) ukryl ukoristený zlatý poklad. Ďalej na západ od zátoky je príjemnou prechádzkou cez Danzilles a Anse Major pohodlne prístupný aj Marine Park Baie Ternay.
Ďalšie plážové rezorty Mahé: Grande Anse – krásna 600 m dlhá piesčitá pláž s hotelovým komplexom na záp. pobreží (15 min. jazdy z Victorie, asi 30 min. od letiska), Anse á la Mouche – piesčitá pláž s hotelmi na JZ pobreží, južnejšia Baie Lazare s hotelom The Plantation Club, v ktorom sa konalo vyhlásenie Miss World 1997 (45 min. z Victorie, 30 min. z letiska), Anse Intendance – pri JZ cípe Mahé sa nachádza najdivokejšia pláž ostrova so zakázaným kúpaním, vhodná len na surfing, Anse Forbans – oproti predošlej pláži na vých. pobreží s bielym pieskom a azúrovým morom, ideálna na šnorchlovanie (24 km od Victorie, 14 km od letiska). Na potápanie ponúka kurzy Underwater Centre, Coral Strand Hotel v Beau Vallon (tel.: +248-247357) a Marine Divers v Berjaya Beau Vallon Bay Beach Resort (tel.: +248-247141), okolo 50 USD na 1 hodinu.
SAUZIER WATERFALL – cesta, resp. pešia túra k vodopádu sa začína vo Victorii s možnosťou výstupu na 699 m vysoký Trois Fréres Peak v NP Morne Seychellois alebo cez osadu Sans Souci na nižší kopec Copolia, kde sa nachádza oblasť s obnaženými žulovými skaliskami (tzv. glacis) a dostupné miesta s mäsožravými rastlinami – krčiažnikmi. Trasa ďalej pokračuje na vyhliadkový bod so zbúraniskom Mission Lodge a v tieni kopca Morne Blanc k čajovým plantážam s predajom týchto produktov v miestnej taverne. Cesta pokračuje do Port Glaud pri záp. pobreží ostrova Mahé a posledných 10 min. do vnútrozemia, kde oproti ostrovu L’Islette sa nachádza pôsobivý vodopád.
SAINTE ANNE ISLAND – ostrov je známy rovnomenným morským NP (Ste. Anne Marine National Park), ktorý zaberá ostrovy Sainte Anne, Round Island, Moyenne, Long Island, Beacon Island a Cerf, 4 km východne od prístavu Victoria, z ktorého sem uskutočňujú výletné plavby. Park je významným hniezdiskom morskej korytnačky karety pravej (Hawksbill turtle), ale pre priezračnú vodu dvoch hlavných pláží (Beachcomber Resort – www.sainteanne-resort.com) aj ideálnym miestom na šnorchlovanie a potápanie k morským koralovým útesom, alebo na pozorovanie podmorského života presklenými loďkami. Park je otvorený denne, ako všetky morské NP na Seychelách, vstupné 10 USD (deti do 12 r. zdarma), tel. 225115. Prístup: z Victorie loďkou asi 15 min., rovnako aj na ostatné ostrovy parku.
CERF ISLAND – južný ostrov Morského parku Sainte Anne, 5 km východne od pobrežia Mahé a prístavu Victoria, je navštevovaný pre svoje nádherné zátoky a skryté divoké pláže, poskytujúce nerušené potápanie. Ostrov je porastený hustou vegetáciou, preto je osídlený len niekoľkými obyvateľmi. K dispozícii je hotel L’Habitation s 10 izbami. Prístup: asi 15 min. loďkou s preskleným dnom alebo požičanou jachtou od Mare Sports Ltd., Mahé – mobil: +248-511 010, e-mail: marsport@seychelles.net, www.maresportsltd.com.

ANONYME ISLAND – malý granitový ostrov vzdialený len 700 m od vých. pobrežia Mahé oproti medzinár. letisku, porastený fikusmi, žije tu niekoľko obrovských korytnačiek. Dnes je ostrov súkromným rezortom s luxusnými haciendami pre návštevníkov. Prístup: 10 min. loďkou z Mahé, INFO: www.indian-ocean-islands.com/anonyme.html

CONCEPTION ISLAND – dnes neobývaný ostrovček 2 km od záp. pobrežia Mahé so zvyškami kokosových plantáží uzavretých v 70. rokoch 20. stor. (dnes prírodná rezervácia so vzácnym vtáctvom)
THÉRÉSE ISLAND – malý neobývaný ostrovček na JV od predošlého má biele piesčité pláže s množstvom kokosových paliem a dva skalné vrcholy, z ktorých sa jeden týči až 525 m nad hladinu mora. Ostrov je zaujímavou turistickou lokalitou a vynikajúcim miestom pre šnorchlovanie.

2. SILHOUETTE ISLAND –

tretí najväčší granitový ostrov Vnútorných ostrovov (20 km2) s koralovými útesmi, vzdialený 20 km na SZ od Mahé, s hornatým reliéfom – je druhým najvyšším v súostroví (Mont Dauban 742 m n.m.), porastený bujnou vegetáciou s mnohými endemitmi a niekoľkými jedincami korytnačky obrovskej. Ostrov je súčasťou rovnomenného morského NP. Asi 135 obyvateľov ostrova je sústredených v osade La Passe na SV pobreží. Zaujímavosti: arabské hroby zo 14. stor., obnovený plantážnický dom a mauzóleum rodiny Dauban z Maurícia, ktorá prvá ostrov osídlila v 1. polovici 19. stor. za účelom pestovania škoricových stromov a kokosových paliem. Jedinečná je túra na 630 m vysoký kopec Mont Pot á Eau („Nádoba na vodu“), kde rastie rovnomenný fenomén – mäsožravý krčiažnik v tieni kokosových paliem „Coco de Mer“. Z niekoľkých malých bielych pláží vyniká lagúna medzi prístaviskom a Pointe Ramasse Tout. Prístup: charterový let helikoptérou 15 min. z Mahé denne prevádzkuje „Helicopter Seychelles“ (tel.: +248-385858), alebo loďkou IDC Servis 45 min. z Mahé 2x týždenne (UT, PI odchod 8.00, príchod 10.30, späť 11.00, v Mahé o 12.00 hod., 100 SR jeden smer). Ubytovanie: Silhouette Lodge – 10 „Standard“ a 2 „Luxury“ bungalovy, Labriz Silhouette Hotel – www.labriz-seychelles.com, INFO: www.vanheygen.com/Silhouette/index_silhouette.htm

NORTH ISLAND (Île du Nord) – nádherný žulový ostrov (2 km2), 5 km severne od Silhouette, je od r. 2003 privátny rezort s 11 luxusnými vilami pre hostí, bývalými ovocnými a koreninovými plantážami zo 70. rokov a vzácnou faunou aj flórou. Patrí medzi prvé ostrovy v Seychelách, ktoré boli navštívené už v r. 1609 expedíciou Britskej východoindickej spoločnosti, so správou o veľkej populácii obrích suchozemských korytnačiek. Prístup: z Mahé vrtuľníkom asi 15 min., INFO: www.luxury-honeymoon-packages.com/OnePackagePrint-dest-12-pid-436.htm, www.thebigday.com/Articles/Seychelles.asp

 3. PRASLIN –

druhý najväčší granitový ostrov Vnútorných ostrovov (38 km2, 6500 obyv.) je 12 km dlhý a 5 km široký, vzdialený 34 km na SV od Mahé, najviac obyvateľstva je sústredených v osade Grand Anse s blízkym letiskom Praslin Island Airport a v Baie Ste. Anne. Ostrov je preslávený údolím Vallée de Mai, kde rastú obrovské kokosové palmy „Coco de Mer“ s unikátnymi orechmi v tvare ženského lona, preto cestovateľ Lazare Picault pomenoval Praslin v r. 1744 ako „Isle de Palmes“ (Ostrov paliem). Okrem toho je ostrov známy ako turistická destinácia s množstvom belostných pláží a luxusných hotelov – patria sem letoviská Grand Anse, Côte d’Or, Anse Volbert, Anse Marie Louise, Anse Kerlan, alebo nový rezort Lémuria (www.lemuriaresort.com) v západnom cípe ostrova v tropickej záhrade o rozlohe 90 ha s kvalitným 18-jamkovým golfovým ihriskom. Za plážového favorita sa považuje aj nádherná Anse Lazio na samom severe, dostupná autobusom. Z Praslinu možno uskutočniť výlety na loďkách alebo škuneroch na neďaleké ostrovy La Digue (30 min.), Curieuse, Aride a Cousin. Prístup: z Mahé lietadlom až okolo 20 pravidelných letov za deň (let trvá 15 min.), alebo výletnou loďou či katamaránom 2,5-3 hod. INFO: www.airseychelles.com/guide/praslin.html

VALLÉE de MAI – prírodný park v širokom údolí Mai s rozlohou 0,195 km2 v centrálnej časti pahorkatiny ostrova Praslin je súčasťou NP Praslin (3,25 km2), od r. 1983 zapísaný v zozname UNESCO. Predmetom ochrany je 4000 jedincov takmer nedotknutého porastu 40 m vysokej palmy seychelskej, ktorá spolu s pandanmi a ďalšími 6 druhmi endemických seychelských paliem vytvára veľmi pôsobivý tropický prales. Niektoré palmy „Coco de Mer“ majú okolo 800 rokov. Z vtákov si zasluhuje pozornosť tmavohnedý papagáj Coracopsis nigra, ktorých je len okolo 110 jedincov, tiež hnedý vrabcovitý bylbyl Hypsipetes crassirostris, holub bradavičiar pestrý so svietivo červenou hlavou, kolibríku podobná nektárovka alebo v jaskyniach hniezdiaci dážďovník. Jedinými cicavcami sú kaloň seychelský a netopier seychelský. Park je otvorený denne 8.00-17.30 hod., vstupné 15 EUR (deti do 12 r. zdarma), tel.: 321735, www.sif.sc.

AMITIÉ – pri letisku sa nachádza farma Black Pearl Ltd. na chov veľkých ustríc druhu Tridacna maxima, produkujúcich unikátne čierne perly, ktoré sú veľkou atrakciou v podobe šperkov a suvenírov. Farma má bazén s ukážkou pestovania ustríc, akvárium a klenotníctvo s predajom šperkov z čiernych perál.
GEORGE CAMILLE GALLERY – galéria známeho praslinského umelca Georga Camilleho v budove Casino de Iles v Côte d’Or, ktorý vystavuje svoje diela z kreolského života aj v Paríži a Londýne.
COUSIN – malý granitový ostrovček (27 ha), 2 km od SZ pobrežia ostrova Praslin, bol v r. 1968 vyhlásený za vtáčiu chránenú prírodnú rezerváciu s vyše štvrť miliónom rôznych i vzácnych operencov (seychelská penica, čiernobiely drozd, morské vtáky). Dovtedy tam prevádzkovali kokosové plantáže na úkor bujnej vegetácie. Dnes je tiež domovom korytnačky obrovskej dovezenej z Aldabry a hniezdiskom karety pravej. Prístup: 2 hod. loďou z Mahé alebo priamo z ostrova Praslin; exkurzia je umožnená len skupinám organizovaným miestnymi cest. kanceláriami (väčšinou ako súčasť výletu k ostatným ostrovom) a trvá 1-2 hod., najvhodnejším obdobím sú jarné mesiace, kedy tu vtáky hniezdia.

COUSINE – ďalší žulový ostrovček 2 km od predošlého (4 km od Praslinu), je kombináciou luxusného rezortu a prírodnej rezervácie ochraňujúcej terestriálne spevavé vtáctvo, morské korytnačky, ale tiež hniezdiská morských vtákov a dovezené obrie korytnačky z Aldabry. Pri pláži sú štyri vilky vo francúzskom koloniálnom štýle celkove pre 10 osôb. Prístup: vrtuľníkom z Mahé 10 min., loďou z Mahé 2 hod., alebo z ostrova Praslin

CURIEUSE – žulový 3 km dlhý ostrovček pri severnom pobreží Praslinu je súčasťou rovnomenného morského NP, kde žije asi 300 obrovských korytnačiek dovezených z Aldabry. Južné partie ostrova obsahujú mangrovové močiare, ktoré sú prístupné pre turistov len cez lávky. Curieuse je tiež známy palmami „Coco de Mer“, obrovskými stromami „takamaka“, veľkými morskými karetami a niekoľkými druhmi vtákov, najmä seychelským hnedým papagájom Coracopsis nigra. V r. 1833-1965 bola na ostrove v Anse St. Joseph zriadená internačná stanica pre malomocných – dnes obnovená ako múzeum a vzdelávacie centrum. Prístup: loďkou s organizovanou skupinou z ostrova Praslin.

ARIDE – najsevernejší žulový ostrov 10 km severne od Praslinu sa považuje za „centrum“ morského vtáctva Indického oceánu. Hniezdi tu vyše 1,25 milióna vtákov rôznych morských druhov – fregát, ružových rybárov a iných menších vtákov. Z ostrova Cousin dovezená seychelská penica Acrocephalus sechellensis alebo vrabcovitý druh Foudia sechellarum a z ostrova Frégate čiernobiely drozd Copsychus sechellarum sa tu tiež udomácnili, ale seychelský modrý holub Alectroenas pulcherrima a nektárovka Nectarinia dussumieri kolonizovali ostrov prirodzene. Pravidelnými návštevníkmi pláží sú morské zelené korytnačky a obrovské karety. Aride je jediným miestom na svete, kde rastie endemická pokrútená gardénia Rothmannia annae. Osadenstvo ostrova tvorí štáb ochrany prírody a lesnícky dozor v malých plantážnických domcoch na juhu ostrova. Prístup: loďkou z Mahé (2 hod.) alebo 3-krát v týždni PO-ST-NE z Côte d’Or, Anse Volbert, Grand Anse alebo Baie Ste. Anne na ostrove Praslin (v r. 2002 bol pre návštevníkov prístupný len od apríla do októbra). INFO: Aride Island, Via Grande Anse GPO, Praslin – tel.:+248-321600, 719778, e-mail: info@arideisland.net, www.arideisland.net

4. LA DIGUE –

počtom 2000 obyvateľov, najviac sústredených na záp. pobreží v dvoch osadách La Passe a La Réunion, je to tretí najväčší ostrov Seychel, 43 km na SV od Mahé a 6 km východne od Praslinu. Jazdí tu málo áut, hlavným dopravným prostriedkom sú volské povozy, ale dá sa prenajať bicykel alebo sa všade dostať peši. Najvyšší bod Belle Vue uprostred ostrova dosahuje 333 m n.m. Malebnosťou priťahuje množstvo turistov – najviac udivujú divoké piesčité zákutia a biele pláže s mohutnými ružovými balvanmi zo žuly, nad ktorými sa ohýbajú kokosové palmy. Obzvlášť pôvabné sú pláže na západnej strane ostrova obklopené aj koralovými útesmi – najmä Anse Source d’Argent (južne od fabriky na spracovanie kopry „L’Union Estate & Copra Factory“, kde nakrúcali film Goodbye Emanuelle), ďalej Anse Union, Anse La Réunion, Anse Severe, na severnom cípe zas Anse Patates a susedná dlhá pláž Anse Gaulettes už z východnej strany. Južnejšie Anse Cocos, Petite Anse a Grand Anse kvôli silným podmorským prúdom nie sú vhodné na plávanie, ale zato poskytujú výborné podmienky na windsurfing. Zaujímavosti: ostrovné múzeum s pamiatkami na niekdajšiu produkciu kopry a plantáže vanilky, Chateau St. Cloud – staré majestátne plantážové sídlo, prírodná rezervácia Veuve Nature Reserve, ktorá je domovom len 100 jedincov ohrozenej čiernej straky „Black Paradise Flycatcher“ (Terpsiphone corvina). Prístup: ostrov je prístupný len po mori – výletnou loďou alebo škunerom, z Mahé 3,15 hod. alebo Praslinu 30-45 min. do La Passe. INFO: www.airseychelles.com/guide/ladigue.html, www.ladigue.sc

FÉLICITÉ ISLAND – malý žulový zalesnený ostrov (2,7 km2), 4 km na SV od La Digue a 55 km od Mahé, má najvyšší bod vo výške 213 m n.m. Do 70. rokov tu pracovalo 50 ľudí na kokosových plantážach, dnes rezort ponúka krásnu pláž La Penice s možnosťou vodných športov, šnorchlovania, rybárčenia a jachtingu. Félicité a štyri susedné žulové ostrovčeky – Île aux Cocos (súčasť morského parku založeného r. 1996), Les Soeurs („Sestry“ – Grande Soeur a Petite Soeur s býv. kokosovými plantážami) a Marianne Island (južný cíp považujú za „svetovú triedu“ potápania), sú vyhľadávanými turistickými atrakciami. Ubytovanie: 2 luxusné bungalovy spolu pre 16 osôb (c/o La Digue Island Lodge – tel.: +248-292525, fax: 234132, e-mail: reservation@ladigue.sc, lilodge@seychelles.net, www.ladigue.sc). Prístup: 20-30 min. loďkou z La Digue.

FRÉGATE ISLAND – žulový ostrov vzdialený 55 km východne od Mahé a 20 km južne od La Digue, je odľahlý privátny luxusný rezort s nádhernými plážami (napr. Anse Victorin), ktorý dostal meno podľa množstva hniezdiacich fregát. Ostrov pokrýva hustá vegetácia, najvyšším bodom je Mount Signal (125 m n.m.), je domovom vzácneho čiernobieleho drozda, z Aldabry privezenej korytnačky obrovskej a endemitom ostrova je veľký bezkrídly chrobák Polposipus herculeanus. Prístup: z Mahé vrtuľníkom 15 min., loďou 2 hod., INFO: www.indian-ocean-islands.com/fregate.html; Frégate Island Office, Victoria, Mahé – tel.: +248-323123, fax: 324169.

5. DENIS (Taj Denis Island) –

koralový ostrov vzdialený 78 km severne od Mahé s rozlohou 131 ha, spolu s ostrovom Bird Island tvorí severný okraj Seychelského súostrovia. Ostrov je privátny rezort s 25 elegantnými bungalovmi pre hostí, medzi kokosovými palmami, s výhľadom na azúrové more a nádhernými plážami vhodnými na šnorchlovanie alebo rybárčenie. Zaujímavosti: maják postavený v r. 1910 na sev. cípe ostrova, kaplnka v malej rybárskej osade St. Denis. Na ostrove hojne rastú kokosové palmy, stromy „takamaka“ a kasuarína. Prístup: lietadlom z Mahé 30 min., loďkou 5-7 hod. (minimálne 2-dňový pobyt), INFO: www.denisisland.com

 6. BIRD ISLAND –

najsevernejší ostrov Seychel, asi 90 km od Mahé, s rozlohou 70 ha, sa nachádza na okraji kontinentálneho prahu, kde morské dno leží v hĺbke 2000 m. Meno „vtáčí“ dostal od miliónov operencov – čiernobielych rybárov (Onychoprion fuscata) a iných vtákov, hniezdia tu však aj morské karety a zelené korytnačky. Veľkou atrakciou je Esmeralda – najstarší obyvateľ celého súostrovia v podobe 160 – ročnej obrovskej korytnačky, ktorá dosahuje úctyhodných 300 kg. Ostrov sa pôvodne nazýval Île aux Vaches (Ostrov kráv), podľa dugongov – „morských sirén“ (morských kráv), ktoré žili v neďalekých vodách. V r. 1896-1906 tu vyťažili 17 000 ton guána, ktoré vyviezli na Maurícius ako hnojivo, pestovali sa tiež kokosovníky, papája a bavlna. Od r. 1967 je ostrov privátnym rezortom s 24 bungalovmi a krásnymi bielymi plážami v tieni kokosových paliem. Prístup: lietadlom z Mahé 30 min., loďkou 7 hod., INFO: www.birdislandseychelles.com; Bird Island Office, Victoria, Mahé – tel.: +248-224925, fax: 225074.

B. Vonkajšie ostrovy (Outer Islands):

 DESROCHES –

najväčší zo skupiny koralových Amirantských ostrovov (atol 4,6 km2, 50 obyv.), 230 km na JZ od Mahé, má po celom obvode 14 km belostné pláže s jemným pieskom, obrúbené koralovými útesmi, ktoré tak udržujú pobrežné vody v pokoji, čo robí z ostrova ideálne miesto pre rôzne druhy vodných športov. Možno si prenajať motorové člny, výstroj na rybárčenie a potápanie, ktoré je fascinujúcim zážitkom. Podmorský svet tu oplýva jaskyňami a nespočetnými druhmi tropických rýb. Na ubytovanie je k dispozícii 20 luxusných domčekov postavených pri JZ brehu ostrova medzi kokosovými palmami (Desroches Island Resort), na opačnom SV cípe stojí maják. Prístup: lietadlom z Mahé 1 hod. na pristávaciu dráhu s pevným povrchom. INFO: www.thebigday.com/Articles/Seychelles.asp

 ALPHONSE –

koralový ostrov leží v rovnomennej skupine, južne od Amirantských ostrovov, obkolesený vyhľadávanou koralovou lagúnou s morskými korytnačkami a smaragdovým morom. Ubytovanie poskytuje 25 plážových domčekov a 5 viliek v Alphonse Island Resort. Prístup: lietadlom z Mahé asi 1,45 hod., INFO: www.alphonse-resort.com

 ALDABRA –

atol s celkovou výmerou 350 km2 (34 km dĺžka, 14,5 km maximálna šírka), vzdialený 1150 km JZ od Mahé a 420 km severne od Madagaskaru, pozostáva zo 4 koralových ostrovov, ktoré obkolesujú lagúnu veľkú 170 km2 – po Kiritimati v Republike Kiribati je Aldabra druhým najväčším atolom na svete, zapísaným do zoznamu UNESCO v r. 1982. Názov dali ostrovom arabskí moreplavci – Al Khadra („Zelené ostrovy“ alebo „Zelená záhrada“). Zaujímavosti: vnútorná tyrkysová lagúna neustálym mohutným odlivom sa úplne každodenne vyprázdňuje a 3-metrové vlny prílivu eróziou modelujú dno a malé mangrovové ostrovčeky do tvaru hríbov. Spolu s okolitým morom a vonkajšími koralovými útesmi je bohatá na pestrý podmorský život s množstvom rýb a iných živočíchov. V dôsledku izolácie ostrova od pevniny a odľahlosti od dávnych námorných trás sa tu vyvinulo a zachovalo unikátne živočíšstvo – vyše 200 tisíc až 250 kg vážiacich jedincov korytnačky obrovskej v JV časti atolu na Grande Terre (1700 kusov na 1 km2), najväčší suchozemský bezstavovec – krab palmový Birgus latro (rozpätie nôh až jeden meter), ktorý sa dokáže vyšplhať po kmeni palmy, zhadzovať zrelé plody a mocnými klepetami dokonca otvoriť škrupinu kokosového orecha, ďalej malý nelietavý hnedý chriašteľ Dryolimnas cuvieri aldabranus s bielym hrdlom alebo iný vták drongo Dicrunus aldabranus. Veľkou atrakciou Aldabry sú aj obrovské kolónie morských vtákov, najmä fregát bielobokých, súl červenonohých, faetonov červenochvostých hniezdiacich na mangrovníkoch alebo 190 druhov najrozmanitejších rýb. Prístup: z Mahé lietadlom + loďou asi za 5 hod., vo výskumnej stanici môžu ubytovať naraz len 12 návštevníkov (údaj z r. 2001). INFO: www.aldabra.org, www.sif.sc

U ž i t o č n é   i n f o r m á c i e

Víza: Občania SR pre vstup na územie Seychelskej republiky nepotrebujú víza – platí pre nich jednostranný bezvízový styk bez určenia dĺžky pobytu. Podmienkou na udelenie povolenia na vstup je cestovný pas platný aspoň 3 mesiace po plánovanom pobyte, spiatočná letenka (lodný lístok), potvrdenie o zabezpečení ubytovania a odpovedajúca finančná hotovosť. Na základe toho získajú slovenskí občania po príchode na Seychely povolenie na vstup, t.j. každý si musí zakúpiť „Visitor’s Pass“ za 22 USD vrátane letiskového (prístavného) poplatku.

Zastupiteľské úrady: Konzulát Seychelskej republiky, Šalviová 1, 821 01 Bratislava 2 – tel.: 02-4825 5102, fax: 4342 4908, e-mail: hryc@twist.sk (pošt. adresa: Židovská 21, 811 01 Bratislava 1, tel. 02-5441 7526)

Embassy of the Slovak Republic, Milimani Road, P. O. Box 30204, Nairobi, Kenya – tel.: +254-20-272 1896, 272 1898, 271 7415, fax: 271 2956, mobil: +254-733-637 355, +254-733-637 344, e-mail: slovakembassy@jambo.co.ke, sknai@swiftkenya.com, www.nairobi.mfa.sk (pôsobnosť aj pre Seychelskú republiku)

Honorary Consulate of the Slovak Republic, P. O. Box 611, c/o Creole Holidays Ltd., Kingsgate House, Victoria, Mahé, Seychelles – tel.: +248-280100, 224900, fax: +248-225817, 225111, e-mail: creole@seychelles.net, resvnta@seychelles.net, úradné hod. PO-PI 9:00-16:00 (po telef. dohovore) – honorárny konzul pán Joe Albert, La Misére, Mahé, Seychely
Dôležité kontakty: polícia-pohotovosť-záchranka-požiarnici – 999, polícia: Victoria, Mahé (tel.: +248-288000), Grand Anse a Baie Ste. Anne, Praslin (233251), La Passe, La Digue (234251), nemocnice: Victoria Hospital, Mont Fleuri, Mahé (tel.: 388000), Anse Royale, Mahé (371222, 388465), Baie Ste. Anne, Praslin (232333), Logan-La Passe, La Digue (234255), Anse La Passe, Silhouette (224110), pobrežná hliadka – Victoria, Bois de Rose Avenue (224411, 224616), hasiči – Victoria, Mahé (289999, 289950-51), imigračný úrad – Victoria, Independence House (tel.: 293636, 224030, fax: 225035), taxi (ústredie) – Victoria, St. Claire Building (323895), medzinár. letisko – Victoria (384000).

Dopravné možnosti: Z Mahé je denné turistické letecké spojenie s Air Seychelles na ostrov Praslin (asi 15 min., spiatočná letenka od 118 EUR na osobu) a tiež na ostrovy Bird Island 30 min., Denis 30 min., Desroches 1 hod., Alphonse 1,45 hod. a Aldabra 5 hod., všetko aj so zabezpečenou stravou a ubytovaním na 1-2 noci. Medzi Mahé a ostrovmi Silhouette, Frégate a North Island je k dispozícii spojenie prostredníctvom helikoptéry. INFO pre lety na ostatné Vonkajšie ostrovy (Outer Islands): Islands Development Company (IDC), Victoria, Mahé – tel.: +248-224640. Turistické ostrovy majú spojenie aj prostredníctvom výletných lodí a škunerov, napr. jednosmerná 3-hodinová plavba Mahé – Praslin alebo Mahé – La Digue stojí 10 USD, 30-minútová Praslin – La Digue 7 USD. Inou možnosťou je zapožičanie jachty u Marine Charter Association v prístavisku vo Victorii (tel.: +248-322126). Na spomenutých troch ostrovoch sa nachádzajú asfaltové hlavné cesty, na ostatných ostrovoch sú väčšinou piesočné. Preto je pravidelná autobusová doprava najviac rozšírená na Mahé medzi Victoriou, letoviskami a ostatnými vidieckymi oblasťami a na ostrove Praslin je hlavná okružná spojnica z Anse Boudin do Anse Kerlan. Všetky ceny za autobus sú na obidvoch ostrovoch fixné – 0,60 USD. Na Mahé a Prasline premávajú tiež taxíky, ceny sú pevne určené vládou – na Mahé 3 USD za prvý km, 1 USD za každý ďalší km, Praslin má o niečo vyššie (na obidvoch ostrovoch platí medzi 20.00 a 6.00 hod. nočná prirážka). Možnosťou na oboch ostrovoch je zapožičanie auta – odporúča sa rezervovať vopred. Minimálny vek je 21 rokov, potrebný je medzinárodný vodičský preukaz, jazdí sa vľavo, maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 65 km/h, v obci 40 km/h, na ostrove Praslin všade len 40 km/h, benzín je drahší ako v Európe (liter 7,85 SCR = 41,90 SKK). Hornatý ostrov Mahé má úzke, kľukaté cesty, zriedkavo s ochrannými zvodidlami, preto sa odporúča zvýšená opatrnosť, najmä v noci. La Digue a ostatné menšie ostrovy sú dostupné pešo alebo si možno požičať bicykel.

Zdravotné riziká: Na Seychely sa nevyžaduje žiadne osobitné očkovanie, odporúča sa proti týfusu, tetanu a hepatitíde A. Kvôli žalúdočným a črevným nevoľnostiam sa treba vyhýbať mliečnym výrobkom, keďže nie sú pasterizované a ovocie pred požitím riadne umyť. Zrak a pokožku treba chrániť pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia, najmä na bielych plážach. Voda z kohútikov nie je pitná, odporúča sa používať len zakúpenú a riadne balenú vodu vo fľašiach. Nie je bezpečné kúpanie v stojatých vodách a kanáloch, kde hrozí riziko nákazy leptospirózou.
Na mieste sa treba informovať o možnom rozšírení nebezpečnej horúčky „chikungunya“ prenášanej komárom Aedes albopictus, a tiež horúčky „dengue“ prenášanej komárom Aedes aegypti, ktoré umocňujú dlhšie obdobia dažďov. Ochorenia charakterizujú vysoké horúčky, bolesti kĺbov, svalov, hlavy, silné hnačky a výrazné vyrážky na celom tele, ktoré vedú k oslabeniu imunitného systému. Ak je cesta do uvedených oblastí v období dažďov neodkladná, odporúča sa používať vhodné oblečenie, zásobiť sa repelentmi, zabezpečiť obytné priestory sprejmi, sieťkami proti hmyzu a moskytiérami, pretože proti vírusom zatiaľ neexistujú lieky ani vakcína. Bližšie informácie na stránke Svetovej zdravotníckej organizácie www.who.org.
Bežne dosiahnuteľná zdravotná starostlivosť je na európskej úrovni. Jej nižšiu kvalitu možno očakávať na vzdialenejších ostrovoch od centra (ostrova Mahé). Doporučuje sa vopred vybaviť na Slovensku zdravotné poistenie v renomovanej poisťovni, a okrem poistky s adresou a telefónom na asistenčnú službu pre prípad náhleho úrazu alebo ochorenia, disponovať tiež tam použiteľnou kreditnou kartou.

Bezpečnostná situácia: Seychely sú politicky aj bezpečnostne dlhodobo stabilnou krajinou. Napriek tomu sa veľmi neodporúčajú prechádzky (najmä ženám) po zotmení vo vidieckych oblastiach, ale aj mimo hlavných ulíc hlavného mesta Victoria. Výnimočne boli zaznamenané drobné krádeže. V krajine existuje čierny trh s valutami, ak je turista pristihnutý pri nelegálnej výmene, hrozí mu trestné stíhanie. Na letisku sú bežné prehliadky cudzincov, či neprevážajú ilegálne valuty.
Bez zvláštneho povolenia je prísne zakázaný vývoz živých divokých zvierat, hmyzu a rastlinných druhov. Rovnako sa prísne trestá vývoz, prevážanie a dovoz akýchkoľvek predmetov pochádzajúcich alebo vyrobených z divokých zvierat (trofeje, výrobky zo slonoviny alebo kože chránených druhov zvierat, ale tiež napr. morskej fauny) a výrobkov z kokosových orechov.

Elektrina: 220-240 V / 50 Hz – zásuvky sú anglického typu na tri kolíky

Časový posun: +3 hod. oproti SEČ, +2 hod. oproti letnému SEČ.

Telekomunikácie: telefónna predvoľba Seychelských ostrovov je +248; mobilná sieť využíva roaming

Platobný styk: Na ostrovoch Mahé, Praslin a La Digue sa vo väčších bankách bežne vymieňajú cestovné šeky v hlavných svetových menách za hotovosť. Rovnako je bežné používanie kreditných kariet najmä MasterCard / Access a Visa, menej American Express a Diners Club – v požičovniach áut, hoteloch, reštauráciách a obchodoch. Ceny pre cudzincov sú iné ako pre miestnych obyvateľov – sú výrazne vyššie a turistické služby (ubytovanie, nájom auta a iné) možno hradiť len v USD a EUR, preto sa odporúča pobyt, vrátane plnej penzie, si hradiť vopred u cestovnej kancelárie. Na Seychelách funguje služba WESTERN UNION, na základe ktorej je možné v prípade núdze previesť finančné prostriedky na prevzatie hotovosti.

Turistické úrady: Seychelles Tourism Board (STB), Bel Ombre, P.O. Box 1262, Victoria, Mahé, Seychelles – tel.: +248-671300, fax: +248-620620, 620640, e-mail: info@seychelles.com, www.seychelles.com (otvorené: PO-PI 8:00-16:00 hod. okrem sviatkov)
Seychelles Hospitality & Tourism Association (SHTA), 1st Floor, Bodco Building, New Harbour Trading Estate, P.O. Box 1174, Victoria, Mahé, Seychelles – tel.: +248-610210, fax: 610214, e-mail: sha@seychelles.net, www.shta-seychelles.com
Tourist Information Office, Mahé – Independence House, Victoria, tel.: +248-610800-05, fax: 610801, Praslin – Iles des Palmes Airport, Grand Anse, tel.: +248-233346, fax: 233571, La Digue – La Passe, tel./fax: +248-234393
Seychelles Tourist Office, Aviareps Mangum, Sonnenstrasse 9, D-80331 München, Deutschland – tel.: +49-89-2366 2169, 2366 2153, fax: 2366 2199, e-mail: seychelles@stoger.de (zastúpenie v Nemecku)
Letecké spoločnosti: Air Seychelles, The Creole Spirit, P.O. Box 386, Mahé, Seychelles – tel.: +248-381000 (medzinárodné lety), 381300 (domáce lety medzi ostrovmi), fax: +248-225933, e-mail: info@airseychelles.com, www.airseychelles.com
Aviareps Austria, Argentinierstrasse 2/4, A-1040 Wien, Rakúsko – tel.: +43-1-585 3630, fax: 585 363 088, e-mail: info-at@airseychelles.com (zastúpenie Air Seychelles vo Viedni)
Helicopter Seychelles Ltd., Providence Industrial Estate, P.O.Box 595, Victoria, Mahé, Seychelles – tel.: +248-385858, fax: 373055, e-mail: info@helicopterseychelles.sc, www.helicopterseychelles.com
Požičovne áut: AVIS, Victoria „Shalom“ Building (oproti hodinovej veže), Le Chantier, P.O.Box 1227, Victoria, Mahé – tel.: +248-224511, fax: 225193, e-mail: avis@seychelles.net, www.seychelles.net/avis/ (požičovňa je tiež na letisku a v hoteli Coral Strand)
Hertz Rent-a-Car, Victoria, Mahé – tel.: +248-322447, 322669, fax: 324111, e-mail: hertz@seychelles.net, www.seychelles.net/hertz/
Echo Cars, Victoria, Mahé – tel.: +248-373373, fax: 373113, mobil: +248-710 767, e-mail: bookings@echocars.sc, www.echocars.sc
U-Drive Car Hire, Victoria, Mahé – tel.: +248-373171, 373170, fax: 374348, e-mail: udrivech@seychelles.net, www.udriveseychelles.com
Austral Car Rental, Côte d’Or, Praslin – tel.: +248-232015, fax: 232933, e-mail: austcars@seychelles.net, www.australcarhire.com
Internet: www.mfa.gov.sc (MZV), www.sey.net, www.seychelles.com, www.virtualseychelles.sc, www.natureseychelles.org, www.holidayinseychelles.co.uk, www.the-seychelles.com, www.seychelles-travel.co.uk, www.seychelles-guide.com, www.stgt.com/seychelles/, www.airseychelles.net/guide/practical.html (info o ostrovoch), www.virtualseychelles.sc/tourism/tourism_visiguide.htm, www.aldabra.org (atol Aldabra), www.sif.sc (program UNESCO), www.seychelles.com/en/plan_your_visit/accommodation.php (hotely a iné ubytovacie zariadenia), www.maurice-seychelles.com/hotels-seychelles.html (hotely a iné ubyt.zar.)

Spracoval: Ing. Stanislav Šimek
Foto: © Martina Pribylinová
(Zmena údajov vyhradená)

Počet videní: 882
Tags: afrika, dovolenka, Seychely
Ľubomír Motyčka
https://cestovatel.eu
Ľubomír Motyčka sa narodil v roku 1950 v obci Veľký Ďur. Od siedmeho roku žije v Banskej Bystrici. Jeho profesionálna dráha má dve roviny. 27 rokov pracoval v Slovenskom rozhlase, kam sa dostal "za odmenu" v roku 1968 – keďže sa podieľal na rozširovaní letákov Hlas Dubčekovej mládeže v horúcich dňoch po okupácii. V roku 1989 moderoval generálny štrajk na námestí SNP v Banskej Bystrici. Z profesionálneho hľadiska bol v tom čase známy najmä ako moderátor relácie Dobré ráno. Vtedy sa začal venovať aj problematike cestovného ruchu. Po silnom politickom tlaku odišiel v roku 1995 zo Slovenského rozhlasu a založil časopis Cestovateľ, na čele ktorého stál až do septembra 2014. V roku 2007 získal celoslovenské ocenenie Osobnosť cestovného ruchu.

Related Articles

Za krásami africkej divočiny – Keňa

21. marca 2017Ľubomír Motyčka

Staré andalúzske mesto v Afrike

21. marca 2017Ľubomír Motyčka

Kapverdské ostrovy – Počasie a podnebie

21. marca 2017Ľubomír Motyčka

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kategórie


    Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/1/2198471d-38d0-42f4-beab-cc4c50e06691/cestovatel.eu/web/wp-content/plugins/collapsing-categories/collapscatlist.php on line 508
  • Južná Kórea (1)
  • Zanzibar (1)
  • Egypt (1)
  • BLOG (214)
  • SPRÁVY (157)
  • ▼REPORTÁŽE (1775)
    • ►Európa (845)
      • Slovensko (443)
      • Albánsko (4)
      • Anglicko (5)
      • Belgicko (3)
      • Bulharsko (13)
      • Chorvátsko (58)
      • Česká republika (13)
      • Čierna Hora (3)
      • Cyprus (7)
      • Dánsko (1)
      • Estónsko (1)
      • Fínsko (8)
      • Francúzko (6)
      • Grécko (61)
      • Holandsko (1)
      • Írsko (1)
      • Macedónsko (1)
      • Maďarsko (20)
      • Malta (5)
      • Nemecko (11)
      • Nórsko (11)
      • Pobaltie (2)
      • Poľsko (4)
      • Portugalsko (3)
      • Rakúsko (20)
      • Rumunsko (1)
      • Rusko (4)
      • Severný Cyprus (2)
      • Sicília (3)
      • Slovinsko (2)
      • Srbsko (1)
      • Škótsko (1)
      • Španielsko (32)
      • Švajčiarsko (4)
      • Švédsko (3)
      • Taliansko (49)
      • Ukrajina (3)
    • ►Ázia (98)
      • Barma (1)
      • Čína (4)
      • Dubaj (2)
      • India (6)
      • Indonézia (2)
      • Irak (1)
      • Irán (1)
      • Izrael (7)
      • Japonsko (1)
      • Jemen (1)
      • Jordánsko (6)
      • Kirgizstan (1)
      • Laos (1)
      • Malajzia (6)
      • Maledivy (1)
      • Omán (12)
      • Spojené Arábské Emiráty (3)
      • Thajsko (5)
      • Turecko (30)
      • Vietnam (2)
    • ►Amerika (29)
      • USA (7)
      • Kanada (1)
      • Dominikánska republika (1)
      • Guatemala (1)
      • Jamajka (1)
      • Kostarika (1)
      • Kuba (5)
      • Malé Antily (3)
      • Mexiko (4)
      • Súostrovie San Andrés (1)
      • Peru (1)
      • Argentína (1)
      • Bolívia (2)
    • ▼Afrika (52)
      • Egypt (15)
      • Juhoafrická republika (2)
      • Kapverdy (9)
      • Keňa (2)
      • Maroko (5)
      • Maurícius (2)
      • Rwanda (1)
      • Seychely (2)
      • Tanzánia (2)
      • Tunisko (11)
    • Austrália (1)
    • Nový Zéland (1)
  • POVIEDKY (18)
BLOGSPRÁVYREPORTÁŽEPOVIEDKYSVETOVÝ DEŇ CESTOVNÉHO RUCHU 2020ROBIA TAM HORE NORMÁLNI ? LETISKO SLIAČ
© 1996-2017 Všetky práva vyhradené. Preberanie článkov bez súhlasu autora je zakázané!