Staroveké pamiatky sa prelínajú so stredovekými kostolmi, kláštormi či palácmi. Medzi nimi vyrástli prekrásne námestia, stovky sôch a desiatky fontán. Rím je rajom premeneným na mesto. Čoskoro sú tu Vianoce a tie dokážu mesto rozžiariť svetlami, farbami a vianočnými stromčekmi. Nezájdete na vianočný trh na Piazzu Navonu?
Adventný čas má v sebe neopísateľné čaro. Nielen ľudia sú akísi lepší, ale aj mestá sa premenia na rozžiarené drahokamy. Chladný december v strednej Európe už naplno zabodol svoje pazúry do krajín, no tu v Ríme, takmer na pobreží Tyrhenského mora, ešte doznievajú jesenné teploty. Možno si poviete, že chlad a mráz k Vianociam jednoducho patria, no akonáhle sa ocitnete v uličkách Ríma a prejdete sa popod vysvietené girlandy len v svetri, poviete si, že aj takéto Vianoce majú niečo do seba.
Rímska pýcha – Koloseum sa predvádza už pri pohľade z lietadla a tak je jasné kam budú smerovať naše prvé kroky. Nezáleží na tom, koľkokrát tu človek stojí a hľadí na kus starovekej histórie, vždy mu prvý moment vyrazí dych. Advent zavítal aj k tejto najznámejšej pamiatke a tak tu stojí bok po boku s vysokánskym vianočným stromčekom ovešaným hviezdičkami, vianočnými guľami a farebnými papierikmi. Mám pocit, že dokonca púta viac pohľadov ako slávny amfiteáter. Každý sa s ním chce odfotiť, pretože táto fotka bude originálnym vianočným suvenírom. Pod klenbami Kolosea sa predvádzajú gladiátori, ktorí sú ochotní zapózovať si s každým, kto im za to zaplatí niekoľko eur. Akonáhle začne na Rím padať súmrak, námestie sa rozžiari a vianočný stromček zasvieti. Z neďalekých stánkov sa ozývajú notoricky známe koledy a niektorí si ich potichu či nahlas pospevujú. K dokonalosti chýbajú len vianočné vône klinčekov, škorice či vareného vína. Aj tie však v Ríme dostať, len sa pre ne treba ponoriť hlbšie do ulíc mesta. Vysvietený stromček je lákavejší ako ten za denného svetla. Takto dokonale vynikne jeho podmanivosť a vďaka svetlám sa na jeho vrchole zvýrazní aj betlehemská hviezda. V jeho pozadí žiari Koloseum. Teraz večer oddychuje, je bez ľudí a užíva si ticho adventnej noci. Palatín zmizol pod rúškom tmy a podobne sa zahalila aj časť Rímskeho Fóra.
Hlavná ulica Via dei Fori Imperiali spája Koloseum s obrovitánskym pomníkom kráľa Viktora Emanuella, prezývaného Il Vittoriano. Počas dňa tu odstavili premávku, aby sa mohli ľudia voľnejšie prechádzať a nasávať miestnu atmosféru. Po stranách stojí niekoľko stánkov, ale väčšinou predávajú imitácie antických sošiek, busty rímskych cisárov, pohľadnice, knižky a veci, ktoré tu nájdete počas celého roka. Z Vittoriana je nádherný pohľad, ale rovnako krásne výhľady treba hľadať za Kapitolským námestím. Aj jeho vstup, ktorý strážia dve monumentálne sochy Castora a Poluxa, sa obliekol do vianočného šatu. Schodisko ku kostolu Santa Maria dei Aracoli zdobia hviezdy a vedľa námestia svietia svetlá. Neďaleko sochy Marka Aurélia na koni, ktorá zdobí každú taliansku päťdesiatcentovú mincu, sa rozohrala kapela. Prišli v tradičnom oblečení, vzali so sebou ľudové nástroje a malými ukážkami lákajú okoloidúcich na svoj večerný koncert. Paláce okolo námestia vrhajú tieň a tak je tu chladnejšie ako dole v meste. Aj sem sa oplatí prísť podvečer, pretože pohľad na Rímske Fórum z Kapitola je na nezaplatenie. Na oblohe visí rozžiarený mesiac a jeho tlmené svetlo jemno nasvecuje vrcholky starovekých chrámov. Pomáhajú mu aj bodové svetlá a tak sa Saturnov, Vespasiánov chrám ale aj víťazný oblúk Septimia Severa vynárajú z modro-čiernej noci.
Najvianočnejšou ulicou celého Ríma je korzo Vittorio Emanuelle II. Spoznáte ho podľa davu ľudí, ktorý sa premáva tam aj späť. Sem sa chodia ľudia prechádzať, ak ich omrzia tiché prechádzky nábrežím Tiberu či pokojnou štvrťou Trastevere. Korzo kráľa Viktora Emanuela je ich pravým opakom. Obchody, podniky, butiky, reštaurácie útočia z každej strany a hádam niet miesta, kde by nebolo ľudí. Z obchodov doznievajú do ulice koledy podfarbené taliančinou a vo výkladoch sa stretávajú vianočné postavičky s hviezdami a napadaným snehom. Kým inde sa život len ticho prevaľuje, tu cítiť na každom kroku vianočný zhon. Svetlá, ľudia, nákupy, tašky, hudba a talianska hlasná gestikulácia. Španielske schody sú plné takmer do posledného miesta. Hoci je december, aj tak si sem prídu miestni či turisti posedieť alebo sa stretnúť. Priamo pred fontánou sedia dvaja muži na svojich stoličkách a na rozpálenej tácke neustále obracajú pečené gaštany. Ich vôňa sa rozplýva do okolia a vždy keď okolo nich prejdeme, dostaneme na ne neskutočnú chuť. Jeseň prinesie gaštany do ulíc a okolo adventného obdobia sa ich počet zdvojnásobí.
Najvianočnejším miestom v Ríme je počas sviatkov námestie Piazza Navona. Jeho starobylý šarm, dotvorený katedrálou a tromi fontánami, ustúpi vianočným trhom a tie aspoň zopár týždňov pútajú väčšiu pozornosť než námestie samotné. Ak je vonku príjemne, reštaurácie na Piazza Navona sú plné a ľudia si vychutnávajú fantastické cestoviny, zapíjajú ich pohárom červeného vína z toskánskych svahov a napokon si dajú skvelý, sladučký dezert. Neptún zabíjajúci morskú príšeru si premeriava návštevníkov, no tí si ho nevšimnú, pretože ich zlákala vanilková vôňa. V stánku predáva milé dievča vianočnú ciambellu. Patrí k najtypickejším pochúťkam v tomto čase a ak by sme hľadali ekvivalent, tak by sme o nej hovorili ako o šiške. Predávajú ich s vanilkou, škoricou, jemne posypané cukrom alebo dokonca s roztopenou čokoládou a ich chuť skutočne pripomína Vianoce. Miestami vyzerá trh na Navone ako lunapark. V strede stojí krásny detský kolotoč, kde si deti vysadnú na kone a „cválajú” dookola. Toľko radostných tvárí! O kúsoček vedľa zase mladší, ale aj starší, triafajú loptičkou naukladané plechovky, alebo na provizórnych udiciach lovia výhry. Akoby sa tu tradičný vianočný trh premiešal s jarmokom, no má to rozhodne niečo do seba. Najväčší úspech majú, samozrejme, kulinárske špeciality. V stánkoch visia rozvoniavajúce klobásky, pikantné salámy ale aj tradičné prosciutto z Parmy. Nechýbajú ani syry, olivy, šaláty, čerstvé chrumkavé pečivo alebo dokonca kuracie rezne. To všetko jedávajú Taliani počas sviatkov. Večer, keď sa Piazza Navona zahalí do tmy, sa priestorom nesú vône, v ktorých sa mieša varené víno s klinčekmi so škoricovou ciambellou.
Počas decembra sa oplatí nakuknúť aj do mnohých rímskych kostolov. Určite vás neprekvapí, že sa v nich objavia malé či veľké Betlehemy. Prekvapiť môže však ich dokonalosť. Figúrky pôsobia ako živé, niekde sa dokonca hýbu, inde sa umelci pohrali so scénami a detailmi. Po ich návšteve sa stačí vrátiť na Piazza Navonu, dať si pohár talianskeho vareného vínka, prejsť sa korzom Viktora Emanuela, kde výzdoba tiahnuca sa nad hlavami niekoľko stoviek metrov, vďaka červenej, bielej a zelenej farbe vytvorila obrovitánsku taliansku vlajku, a užívať si momenty vpísané do „večného mesta”.
TOMÁŠ KUBUŠ