APERITÍV:
Turistický a sprievodcovský rok si síce viem predstaviť bez Škandinávie, ale nechcem. Každoročne sa teším predovšetkým na severské štáty – a to automaticky znamená aj absolvovanie niekoľkých (desiatok) trajektov. Jedným z nich býva aj desaťhodinová plavba medzi švédskym Štokholmom a fínskym Turku. Tam alebo späť, najčastejšie oboma smermi.
PREDJEDLO:
Už roky ho prevádzkuje spoločnosť VikingLine a jej lode patria do škandinávskej špičky – napriek pokročilému veku sú to stále ešte dizajnérske krásavice. Ponúkajú desať poschodí veľmi slušného štandardu ubytovania, stravovania, zábavy a ostatného servisu. Osobne by mi pokojne stačila iba príroda v okolí ich trasy! Ale aj obe prístavné mestá Štokholm a Turku sú báječné.
HLAVNÝ CHOD:
Nádherné lode sa plavia fascinujúcim svetom tisícok archipelagov, ako tam volajú skalnaté ostrovy a súostrovia, ktoré sú samy osebe dostatočným dôvodom na neskrývanú radosť z cestovania. A to už je čo povedať, lebo počas škandinávskych poznávačiek sa na tachometroch autobusov bežne objavujú počty kilometrov prekračujúce päť aj sedemtisícovú hranicu. Turku však býva väčšinou iba miestom naloďovania či vyloďovania. Ale toto mesto rozhodne stojí za prehliadku!
ŠPECIALITA:
Staré mesto je v Turku (165 000 obyv.) neveľké a mimoriadne prehľadné, lebo po sérii požiarov, ktorým sa v stredoveku nevyhlo takmer žiadne väčšie zoskupenie domov, bolo nanovo postavené popri rieke Aurajoki na základe pravouhlého križovania. Iba rieka narúša prísny „šachovnicový“ pôdorys a je hlavnou nositeľkou príjemnej atmosféry a obdivuhodnej harmónie, spolu s pomerne rozsiahlou kolóniou pôvabných drevených domov z obdobia národného romantizmu v druhej polovici 19. storočia.
CHUŤOVKA:
V Turku je jednoznačnou jednotkou a neprehliadnuteľnou dominantou skutočne mohutný dóm. Hoci je v interiéri po požiaroch, a aj vďaka tradičnej luteránskej striedmosti, zariadený a vyzdobený takmer sparťansky, sedí mu to. Zvonku je vyslovene majestátny a pôsobivý práve kvôli „minimalistickému“ stredovekému výzoru. Situovaný je na rozsiahlom námestí pri rieke, takže z väčšieho odstupu spolu s okolitými vysokánskymi stromami tvoria mimoriadne pekný celok.
DRINK NA ZÁVER:
Pre suchozemských Stredoeurópanov hádam vždy budú zaujímavé prímorské mestá. Voda (a more zvlášť) má mimoriadnu schopnosť pridať tomu ktorému mestu ďalšie parametre viditeľnej aj pocitovej krásy. Turku o to viac, že sa mu kdesi podarilo ukryť ten odporný industriálny výzor veľkých prístavov a nechal si iba noblesu veľkých cruiserov a takmer až mediteránsku atmosféru. Tiež reštaurácie na fixne ukotvených lodiach popri brehoch rieky túto atmosféru ešte umocňujú, podobne ako študenti miestnej univerzity. Turku si rozhodne zaslúži vyčleniť v škandinávskom itinerári aspoň poldeň.
Text a snímky: FRANTIŠEK MICHLÍK