Rakúsko patrí k európskym lídrom v oblasti cestovného ruchu, o tom niet pochýb. V našich mysliach je viac – menej „ zakotvené” ako krajina ľadovcov a lyžovačiek, niekomu sa vybaví Viedeň a jej cisárska minulosť, „shopoholik” nedá dopustiť na Parndorf…. V ponukách cestovných kancelárií dominujú Alpy, výlety za kultúrou, tematické zájazdy alebo wellness hotely s vysokou úrovňou služieb. Do popredia sa dostáva zážitkové cestovanie, kedy cestu vychutnávame všetkými zmyslami, nielen zrakom, ale hmatom, čuchom a hlavne chuťou. Ako chutí Rakúsko? Poznáme z ich jedálneho lístka viac ako len viedenský rezeň, Sacherovu tortu alebo jablkovú štrúdľu? Ak patríte ku gurmánom a pôžitkárom, túžite objaviť niečo nové a dovolenku si chcete doslova vychutnať, ste na správnej adrese: Prijmite pozvanie do oblasti Panónie, ktorá je tiež rakúska, ale pocitovo sa ocitnete akoby v inom svete.
Ak by sme mali určiť, ktorú oblasť Rakúska označiť za najpútavejšiu a hodnú na objavenie, patrí južný Burgenland medzi jasných favoritov. Región sa nachádza dve hodinky jazdy od slovenských hraníc a hraničí so Slovinskom, Štajerskom a Maďarskom. Regionalita, súdržnosť a kvalita aj tak sa dá zhrnúť filozofia zážitkových podnikov, ktoré sa v roku 2004 spojili s cieľom predstaviť širokému publiku prednosti regiónu a ich produkty. „Kúsok raja” je nepochybne výstižný názov pre združenie, ktoré založilo 41 prevádzok – ubytovacie zariadenia, vinári, gazdovské dvory, rodinné podniky. Všetky „rajské” prevádzky sú označené štvorlístkom ako symbolom spolupatričnosti a zaručujú tak najlepšiu kvalitu a originalitu. Filozofia je jasná – prezentovať hosťovi to najlepšie, „najfajnovejšie” z južného Burgenlandu, čerstvé produkty servírované s láskou, vždy z najkvalitnejších surovín. Burgenlandská kuchyňa sa riadi aj podľa ročných období a na jedálnom lístku nájdete prevažne sezónne produkty. Navigácia je veľmi jednoduchá – ak chcete zažiť gastronomickú nirvánu, hľadajte podniky označené zeleným štvorlístkom. Burgenlandské podniky, na rozdiel od tých našich (samozrejme, existujú aj početné výnimky) majú okrem charizmy jednu nespornú výhodu – hosť sa nielen dobre naje, ale sa aj dobre cíti. Každý podnik má svoju osobitú atmosféru a štýl a ponúka inú skladbu jedál. V drvivej väčšine ide o rodinné firmy, ktoré sa dedia z pokolenia na pokolenie a heslo „náš zákazník, náš pán” nie je len prázdnym klišé. Ochotný a usmievavý personál snáď ani netreba spomínať. Vo veľkej väčšine prípadov je majiteľ gastronomického zariadenia v podniku vždy prítomný – varí, obsluhuje, stará sa o hostí … Od typických domácich „šenkov typu Heurigen s vlastnými produktmi, cez štýlové reštaurácie „Gasthof” či podniky vynikajúcej kvality s vysokým štandardom „Haubenlokale”- všade sa o vás postarajú na patričnej úrovni.
Pre lepšiu orientáciu ponúkame „Kompas k pôžitku” – kompaktnú brožúru, v ktorej sú uvedené jednotlivé podniky so všetkými svojimi zvláštnosťami. Dočítate sa nielen o tých najlepších adresách pre rajskú dovolenku, ale zároveň získate množstvo tipov, kde je dobre sa zastaviť na príjemné posedenie. Samozrejme tu nájdete všetky informácie, ktoré chutné výrobky „Rajské podniky ” produkujú a kde všade je možné ich zakúpiť.
www.ein-stueck-vom-paradies.at
Z produktov, typických pre južný Burgenland, možno spomenúť
„Zickentaler Moorochse”: hovädzí dobytok, ktorý sa celoročne pasie na voľnej lúke a jeho potravou je prírodná, nehnojená tráva a byliny. Dobytok sa pasie 24 mesiacov, pokiaľ ide na porážku, čím sa dosahuje vysoká kvalita mäsa.
Kvalitné destiláty: v najväčšej „jablkovej dedine” Burgenlandu – Kukmirne – sa darí rozličným sortám ovocia, vynikajúcu kvalitu garantuje množstvo slnečných dní a blahodárna mierna klíma. Jablká z Kukmirnu sa využívajú na priamu konzumáciu, ale i v tekutom stave – známy „Apfelbrand” sa v pálenici Lagler produkuje od čias Márie Terézie. Pálenica Lagler patrí k celosvetovo najlepším liehovarom a okrem akostných destilátov z ovocia a likérov ponúka miestnu špecialitu – burgenlandskú „panónsku” whisky.
Tekvicový olej: vynikajúci doplnok kuchyne. Vo Fritzovom mlyne v obci Rudersdorf pri hraniciach so Štajerskom už viac ako 100 rokov lisujú tekvicový olej podľa starej tradície. Veľa pestovateľov tekvice zveruje svoje hodnotné tekvicové jadrá výlučne tomuto mlynu a technológia výroby sa ani za storočie nezmenila – tekvicové jadierka mleté v starom kameninovom mlyne chutia úplne inak ako ich „druhovia” lisovaní v modernom mlyne podľa najnovších technológií. Odporúčame hotový vylisovaný olej ochutnať a v blízkom obchodíku zakúpiť druh podľa chuti a nálady. A propos – poznáte tekvicový likér alebo čokoládu s príchuťou tekvice?
Uhudler- víno typické len pre južný Burgenland. Ide o samorodú odrodu, známu aj u nás pod menom Ripatella, Concord, Otello alebo Elvíra. Víno sa pestuje v obciach Heiligenbrunn, Eltendorf a Moschendorf. Odrody pochádzajú z Ameriky a sú v tejto oblasti domestikované viac ako 100 rokov. Sú rezistentné voči všetkým plesniam a nevyžadujú žiadny chemický postrek. S názvom Uhudler je spojených veľa legiend, najčastejšie asi tá, že keď sa usilovní vinári vracali domov po vyššej konzumácii tohto moku, vyzerali podľa ich manželiek ako „Uhu” – sova. Kde je možné toto víno ochutnať? Vo všetkých podnikoch, označených zástavou Uhudler – ponúknu vám biele, ružové i červené variety. Pravý Uhudler sa predáva vo fľašiach s jednotnou etiketou, aj keď pochádza od rozličných producentov.Ochutnajte Uhudler Frizzante – jednu fľašu si určite odnesiete domov na výnimočnú príležitosť.
Špeciálna kapitola- víno
Víno je súčasťou rakúskej kultúry viac ako dve tisícročia. Obraz súčasných vinárskych oblastí dotvárajú aj dnes pivnice z dôb rímskeho osídlenia, stredoveké dediny, barokové kláštory a zámky, ktoré patria k miestnemu koloritu. Dlhoročnú tradíciu v pestovaní vína berú obyvatelia Burgenlandu s rešpektom. Na týchto základných kameňoch z minulosti stavajú súčasnú vinársku kultúru, ktorú formujú dynamickí vinári a vinárske závody. Práve ich zásluhou sa rakúske vína pozdvihli na novú kvalitatívnu úroveň. Táto obroda sa neprejavuje len vo vynikajúcich vínach, ale aj v boome novej vinárskej architektúry, ktorá si získala medzinárodnú pozornosť a renomé.
Rakúšania milujú dobré jedlo, kvalitné víno a radi sa zabávajú. Skrátka – dokážu si užívať život a pokiaľ ide o kvalitu, sú nároční. Veľké vinárske závody v Rakúsku nenájdete, väčšinu vinárskych firiem tvoria malé rodinné vinárstva, ktorých je viac ako 9 000. Pod jednou strechou žijú a pracujú celé rodiny, vďaka čomu sa vinárske umenie, skúsenosti i vášeň pre víno odovzdáva z generácie na generáciu. Väčšina úrody hrozna sa ešte aj dnes zberá ručne. Víno je témou a podnik s nekvalitným vínom snáď ani neexistuje.
Eisenberg
Táto oblasť patrí k najkrajším v Burgenlande. Idylická pahorkatina, posiata vinicami a malými domčekmi vo viniciach, ktoré kedysi slúžili roľníkom pri práci ako prechodné ubytovanie. Tu dozrieva na ploche približne 498 ha najdôležitejšia vínna odroda Burgenlandu, Frankovka modrá, s nezameniteľnou kvalitou. Chuťou mineralická a jadrná, vynikajúco dokladuje miestny terroir. Pre „fajnšmekrov” – od roku 2009 sa na etiketách označujú apelačnými prívlastkami Eisenberg DAC alebo Eisenberg DAC Reserve.
Ulička vínnych pivníc – Heiligenbrunn
Ak máte radi prechádzku minulými storočiami, nezabudnite si do itinerára poznačiť Heiligenbrunn- domovinu Uhudlera. Nešľachtené sorty viniča tu boli dovezené pred viac ako 100 rokmi z Ameriky, nakoľko tunajšie odrody zničili škodcovia (Viteus vitifoliae). Z Uhudlera sa stal kult a doslova „ťahák” pre turistov. Táto ružová až svetločervená iskriaca „vínna rarita” z nešľachteného viniča vonia intenzívne po lesných plodoch. Majitelia vínnej pivnice vám radi ponúknu pohár Uhudlera na ochutnávku.
Prechádzka uličkou vínnych pivníc je romantickým priblížením čias minulých – Približne 100 vínnych pivníc, natretých vápnom a pokrytých slamou (väčšinou ide o drevené stavby s hlinenou omietkou) je pamiatkovo chránených a pochádza čiastočne z polovice 18. storočia. Pivnice slúžili na dorábanie a uchovávanie vína, dnes sú z nich malebné viechy a muzeálne objekty.
Z väčšej časti sú ešte funkčné a celoročne voľne prístupné. Krajina sa v tejto časti podobá múzeu a je lemovaná vinicami a alejou jedlých gaštanov.
www.kellerviertel-heiligenbrunn.at
S vetrom opreteky – bez námahy
E-Bicykle, moderný trend pohybu – viac ako príjemné prepojenie kulinárskeho pôžitku, telesnej činnosti a v neposlednom rade cesty za spoznávaním prírody a kultúry regiónu, pričom v cieli čaká zážitok v podobe dobrého jedla. V južnom Burgenlande vsadili na dobrú kartu a nakúpili pre turistov elektrotátoše. Bicyklový raj na elektropohon disponuje úctyhodnými 90-timi bicyklami, ktoré si môžete požičať v šiestich požičovniach. Jazdíte – s pomocou „zadného vetra” a pritom si užívate pohľad na nádhernú krajinu s jej rozmanitosťami. Celkovo vás očakáva 800 km značkovaných cyklociest a ciest pre peších, ktoré vedú nádherným regiónom – turisti majú možnosť výberu z poldenných a celodenných výletov, a vedú pozdĺž prírodnej rezervácie Lafnitz Auen (Lafnitzké luhy). Výlet je vždy spojený s kulinárskym zážitkom.
www.paradies-bike.at
Panónska jeseň – magnet pre gurmánov
Krajina okolo Neziderského jazera je pravým opakom svojej južnej hornatej sestry – rovina ako stôl, jemne lemovaná pohorím Leitha, kam len oko dovidí, všade vinice a čerešňové háje. Tunajšia pôda je vhodná na pestovanie najmä bielych odrôd vína a tradícia vinárstva sa dedí z pokolenia na pokolenie, niektoré vinice majú viac ako 400 rokov.
Panónska kuchyňa čerpá z bohatstva prírodných produktov a miešajú sa v nej rakúske, maďarské a chorvátske chute. Na jeseň sa vycestovať do Burgenlandu naozaj oplatí – snúbenie jedla a vína v dokonalej harmónii chutí a farieb sa môže začať. „Panónska jeseň” začína približne od polovice septembra a je charakteristická množstvom kulinárskych podujatí.
Región Neziderské jazero je zastúpený v príručkách pre gurmánov ako jedna z vedúcich kulinárskych oblastí v Rakúsku. Gurmánov určite zaujme informácia, že v dedinke Schützen am Gebirge môžu nájsť reštauráciu s jednou Michelinovou hviezdou, obsluhujú ich v bielych rukaviciach a zážitkom je nielen jedlo a víno, ale aj celý interiér podniku.
Jeseň ponúka špecifické plody a produkty – začína poľovnícka sezóna, podáva sa divina, ale aj vynikajúca tekvicová polievka, ryby na sto spôsobov, biozelenina.
Vrcholom Panónskej jesene sú dni sv. Martina, patróna Burgenlandu, nazývané aj „Martiniloben” Od začiatku novembra sa vo všetkých dedinkách okolo Neziderského jazera otvárajú vínne pivnice, vinári ponúkajú svoje produkty, akostné vína vynikajúcej kvality a chutné regionálne špeciality.
Od Rustu do Purbachu, od Weidenu do Illmitzu – „Martinské slávnosti” sú udalosťou a lákajú vždy množstvo návštevníkov. Žiaden sviatok sa na Neziderskom jazere neoslavuje tak, ako práve Martiniloben.
Ulička vínnych pivníc v Purbachu so svojou starobylou atmosférou stojí za celodenný výlet, spojený s prenocovaním. Pivnice sú osvetlené sviecami a fakľami a každá z nich má svoju atmosféru a históriu. Hudba sa mieša so smiechom ľudí, ktorí v dobrej nálade putujú od jednej pivnice k druhej, ochutnávajú mladé i staršie vína a užívajú si. K dobrému vínu patrí aj dobré jedlo. Chrumkavú pečenú hus s červenou kapustou a gaštanmi, či husaciu polievku nájdete na každom jedálnom lístku.
www.neusiedlersee.com
Na záver zopár základných informácií o Burgenlande:
S počtom obyvateľov cca 280 000 a rozlohou okolo 4000 km2 patrí Burgenland k najmenším spolkovým krajinám. Je zároveň aj najmladšou spomedzi deviatich sestier – ešte počas prvej svetovej vojny žilo nemecky hovoriace obyvateľstvo na území západného Maďarska. Povojnové usporiadanie Európy a s tým súvisiace rokovania rozhodli o tom, že sa táto oblasť pričlení k Rakúsku. Hlavným mestom novovzniknutej krajiny malo byť mesto Šopron, referendum však rozhodlo, že Šopron zostal maďarský a privilégium hlavného mesta pripadlo Eisenstadtu (Kismarton). Tento rok si Burgenland pripomína 90. výročie vzniku a celá krajina žije týmto jubileom, organizujú sa rozličné kultúrne akcie, koncerty a výstavy.
Po krajinnej stránke sa Burgenland vymyká obvyklému klišé, ktoré si turisti o Rakúsku vytvárajú – keby sa v jeho severnej časti nenachádzali pohoria Rosalien a Leitha, rámujúce stepnú krajinu aspoň po jej okrajoch, mohlo by sa zdať, že ste prišli do Holandska. Návštevník tu zistí, že Rakúsko, to nie sú len Alpy a turisticky predimenzované oblasti, ale aj mierne panónske podnebie, krásna príroda, horúce termálne pramene, špičkovo vybudované cyklotrasy a v neposlednom rade už zmienené kulinárstvo a ukážková úroveň vínnej kultúry. Táto krajina sa prezentuje sloganom – „Slnečná strana Rakúska”, garantuje návštevníkom až 300 slnečných dní v roku a nakoľko na jej území žijú pod „jednou strechou” Rakúšania, Chorváti, Maďari, ale i Rómovia a Sinti, je tento región multikulturálny a ústretový voči návštevníkom. Jednoducho – máte z návštevy dobrý pocit.
Ochrana prírody má už desaťročia tú najvyššiu prioritu – dve tretiny krajinnej plochy sú chránenými územiami. Navyše, Burgenland patrí medzi popredné krajiny pri využívaní obnoviteľných zdrojov energie – je sebestačný až do výšky 60 percent (50 % veterné elektrárne, 10 % biomasa), s jasným cieľom, byť do roku 2013 úplne sebestačný.
Navštíviť Burgenland sa oplatí – sezóna začína v apríli a keď je pekné a stále počasie, končí až v novembri. Oblasť Neziderského jazera býva našincami hojne navštevovaná, skúste sa však niekedy vydať aj ďalej, smerom na juh, až k slovinským hraniciam. Rozmanitosť prostredia stredného a južného Burgenlandu vás príjemne prekvapí.
Text: Ivana Labudová Foto: Miroslav Labuda
CESTOVATEL 08 2012